Neler Yeni

Yardım rx590 8gb valorantda 50 fps alıyorum dusuk ayarlarda bilen varmı

SertaçS1S

80+
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Sertaç
reis burdan konu açıcaktın herkes yardım ederdi miss gibi bilgisayarını toplardın. Dediğim gibi git bilgisayarcıya geri ver sistemi al paranı.
başta bende i5 1.nesil vardı işlemci 2000bintl butce vardı ekran kartı kotuydu rx590 alsam duzelirmi düzelir dediler aldım 1 ay oldu adam akıllı oynayamadım ryzen 3 pahalı butçem yok neyse yinede saolsın adama arim soylicem
Mesaj otomatik birleştirildi:

reis burdan konu açıcaktın herkes yardım ederdi miss gibi bilgisayarını toplardın. Dediğim gibi git bilgisayarcıya geri ver sistemi al paranı.
ondan anakart işlemci tek aldım 750 TL ye

leqraw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Abdur Rezzak
başta bende i5 1.nesil vardı işlemci 2000bintl butce vardı ekran kartı kotuydu rx590 alsam duzelirmi düzelir dediler aldım 1 ay oldu adam akıllı oynayamadım ryzen 3 pahalı butçem yok neyse yinede saolsın adama arim soylicem

ondan anakart işlemci tek aldım 750 TL ye
reis rx 590 beslemek için dediğim gibi minimum r3 3100 r5 1600 felan lazım

Dahası  
Reaksiyon skoru
81
İsim
OB
rx590 8gb kullanıyorum işlemci i7 640 anakart bilmiyorum 8gb ram var 1666 mhz valorantda 40 fps alıyorum dusuk ayarlarda bilen varmı
Ekran kartından dolayı olamaz bencede ram den kaynaklanıyor yakın zamanda değiştirmeye çalış

rx590 8gb kullanıyorum işlemci i7 640 anakart bilmiyorum 8gb ram var 1666 mhz valorantda 40 fps alıyorum dusuk ayarlarda bilen varmı
Ekran kartından dolayı olamaz bencede ram den kaynaklanıyor yakın zamanda değiştirmeye çalış

SertaçS1S

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Sertaç
ram değiştire bilirimde anakart yetarli olurmu mhz varya bazıları diyo ramden değil anlamadım kararsızım

Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Mehmet emin arslan
kankam işlemcin intel 1. nesil. i7 olup olmaması önemli deil. işlemci 10 yıllık falan. ne kadar kullanıldığı önemli deil. 2 3 seneden sonra eski nesil olarak geçer işlemciler. neslinin ne olup olmadığına ise işlemcinin modelinden sonra gelen sayılara bakarız. mesela 3220, 3600x gibi dir bu. intel tarafına deyineyim. şimdi en baştan ne nasıl anlatayıim. önce üretici firmaya bakarız. inte ve ya amd. sonra seri ye. intel i serisi quadro serisi-amd ryzen serisi, fx serisi vs... şu an en yeni seiler, alınabilecek olan yeni nesil işlemciler intel tarafında i serisi amd tarafında ise ryzen ve thedrapper serisi. thadreapper ve ryzen ile işimiz yok şu anda deyinmeyeceğim. işlemcimiz intelin i serisinin 7 modeli. kısaca i7. peki bu i 7 5 3 neye göre deniyor. yeni nesillerden örnek vereyim i3 ve ryzen 3 serisi en düşük işlemcilerdir ve 4 çekirdekleri bulunur. i5 ryzen 5 ise 6 çekirdeklilerdir. tabi aralarında 4 çekirdekli modellerde var ama onların amaçları farklı. mesela ryzen 2400g ve 3400g işlemciler. bunlar apu işlemciler. yani hem ekran kartı hem işlemci gibi davranan işlemciler. 4 çekirdek olmalarının sebebi: çekirdek performansından önce grafik birimi olması. tam nedenini bilmiyorum bilen varsa yazsın. neyse devam edeyim i7 ryzen 7 serisi ise üst düzey sağlam ve güçlü işlemcilerdir. yeni nesilleri ise 8 çekirdeklilerdir. i9 ve ryzen 9 ise maximum performansa sahiplerdir. extrem performans için önemlidirler. genelde render video edit işlerinde ve yayıncılıkta kullanılırlar. i9 10, ryzen 9 16 çerkirdeklidir. işlemciler nesillere ayrılır. her nesilde 3 5 7 modeller vardır. (9 modeller yeni çıktılar) mesela intel şu an 10 nesilden oluşuyor. ryzen ise şu an 3 nesilden oluşuyor. ryzen işlemcilerin en düşüğü dahi bugün kabul edilebilir bir performansa sahip. çünkü daha çok yeniler. ortlama olarak her 1 2 senede bir her iki üretici de yeni nesil işlemciler çıkarırlar. 3 den 4 e 10 dan 11 e. senin işlemcin ise daha 1. nesil. 2 seneden sonra eskiyen işlemciler bi yana seninkini üzerinden 10 nesil geçmiş. peki nerden anlıyorsun? isimlerinden. intelin i serisi 7 modelinin 640 işlemcisi. yani intel 17 640. her zaman nesil ilk rakamdır. ama 4 basamaklı olduğu sürece. 3 basamaklı olduğu için oraya biz 1 ekliyoruz. işlemcin eski ve yetersiz olduğundan ötürü ekran kartını besleyemiyor. peki neden besleyemiyor? işelmcilerde model seri ve çekirdekten sonra önemli olan 3 unsur var. önbellek, nm, mimari. önce önbelleği aradan çıkaralım. önbellek işlemcinin ramlerden gelen verileri işlemesi için kullanılır. tam görevi bu olmasa da ekran kartı ile de arasında bir bağ olur. ekran kartı darboğazlarında bir etkendir önbellek. şimdi gelelim üretim süreci-teknolojisine. yani nm ye. nanometre işlemcinin slikon boyutudur. işlemciler bir çeşit slikondan üretilir. bu slikonlar şekillendirilir boyutlandırılır ve üzerine işlem uygulanır. çekirdekler oluşturulur. nm ne kadar küçük olursa o kadar iyi olur. şu an en düşün 7nm var o da 3. nesil ryzen işlemcilerde. intel ise şu an 10. nesilde 14 nm kullanıyor. senin işlemcin ise 32 nm. peki bunun önemi ne?s bu işlemcini direk olarak sıcaklığını etkiliyor. işlemciler ısınan bileşenlerdir. sıcaklık arttıkça performans düşer. şu an bir işlemci 75-80 derecenin üstüne çıktıkça performans ciddi oranda azalmaya başlar. senin işelmcin ise yüke bindiğinde 100 dercelerde geziyor. 90 100 desem daha doğru olur. üstelik bu boyut güç tüketimini ve verimliliği de etkiliyor. nm ne kadar düşerse o kadar az güç tüketir işlemciler ve o kadar verimli kullanırlar bu gücü. mimariye deyinmiyeceğim. bunları öğrendiğine göre gelelim senin problemine. öncelikle senin bilgisayarın ddr3. bu anakart ile ilgili bi durum. şu an en yeni ddr4 mevcut. ve ddr4 artık bi zorunluluk sayılır. özelliklede oyun için. çünkü en sağlıklısı budur. ddr4 3 e göre çok daha verimli daha az ısınıyor ve ram frekansı çok daha yüksek. veri yolları daha gelişmiş ve daha verimli. yeni birimler mevcut. mesela RGb-ARGB ışıklandırmalar, M.2 SSD depolama birimi bunun en büyük iki örneğidir. ddr3 olması, işlemcinin 32 nm olması ve bundan ötürü ısınması, önbelleğinin düşük olması ve güçsüz olması sebebiyle ekran kartını besleyememesi ve bu doğrultuda darboğaz olması. üstelik yeni nesile göre senin işlemcin 4 çekirdek 2 threat. threat ise yardımcı çekirdektir. yeni nesilde çekirdeğin iki katı daha fazladır. mesela ryzen 5 işlemcilerde genel olarak 6 çekirdek 12 threattır. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. umarım güzel bir biçimde anlatabilmişimdir. unutma abi bilmemek ayıp deil öğrenmemek ayıp. ben sana detayına kadar anlatmak istedim. bu sayede sende bişeyler öğrenmiş oldun. eğer bişeyler öğretebildiysem ne mutlu bana. en azından emeğe saygı olarak okusan anlamaya çalışırsan öğrenirsen sevinirim. hem ilerde işine yarar.

SertaçS1S

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Sertaç
kankam işlemcin intel 1. nesil. i7 olup olmaması önemli deil. işlemci 10 yıllık falan. ne kadar kullanıldığı önemli deil. 2 3 seneden sonra eski nesil olarak geçer işlemciler. neslinin ne olup olmadığına ise işlemcinin modelinden sonra gelen sayılara bakarız. mesela 3220, 3600x gibi dir bu. intel tarafına deyineyim. şimdi en baştan ne nasıl anlatayıim. önce üretici firmaya bakarız. inte ve ya amd. sonra seri ye. intel i serisi quadro serisi-amd ryzen serisi, fx serisi vs... şu an en yeni seiler, alınabilecek olan yeni nesil işlemciler intel tarafında i serisi amd tarafında ise ryzen ve thedrapper serisi. thadreapper ve ryzen ile işimiz yok şu anda deyinmeyeceğim. işlemcimiz intelin i serisinin 7 modeli. kısaca i7. peki bu i 7 5 3 neye göre deniyor. yeni nesillerden örnek vereyim i3 ve ryzen 3 serisi en düşük işlemcilerdir ve 4 çekirdekleri bulunur. i5 ryzen 5 ise 6 çekirdeklilerdir. tabi aralarında 4 çekirdekli modellerde var ama onların amaçları farklı. mesela ryzen 2400g ve 3400g işlemciler. bunlar apu işlemciler. yani hem ekran kartı hem işlemci gibi davranan işlemciler. 4 çekirdek olmalarının sebebi: çekirdek performansından önce grafik birimi olması. tam nedenini bilmiyorum bilen varsa yazsın. neyse devam edeyim i7 ryzen 7 serisi ise üst düzey sağlam ve güçlü işlemcilerdir. yeni nesilleri ise 8 çekirdeklilerdir. i9 ve ryzen 9 ise maximum performansa sahiplerdir. extrem performans için önemlidirler. genelde render video edit işlerinde ve yayıncılıkta kullanılırlar. i9 10, ryzen 9 16 çerkirdeklidir. işlemciler nesillere ayrılır. her nesilde 3 5 7 modeller vardır. (9 modeller yeni çıktılar) mesela intel şu an 10 nesilden oluşuyor. ryzen ise şu an 3 nesilden oluşuyor. ryzen işlemcilerin en düşüğü dahi bugün kabul edilebilir bir performansa sahip. çünkü daha çok yeniler. ortlama olarak her 1 2 senede bir her iki üretici de yeni nesil işlemciler çıkarırlar. 3 den 4 e 10 dan 11 e. senin işlemcin ise daha 1. nesil. 2 seneden sonra eskiyen işlemciler bi yana seninkini üzerinden 10 nesil geçmiş. peki nerden anlıyorsun? isimlerinden. intelin i serisi 7 modelinin 640 işlemcisi. yani intel 17 640. her zaman nesil ilk rakamdır. ama 4 basamaklı olduğu sürece. 3 basamaklı olduğu için oraya biz 1 ekliyoruz. işlemcin eski ve yetersiz olduğundan ötürü ekran kartını besleyemiyor. peki neden besleyemiyor? işelmcilerde model seri ve çekirdekten sonra önemli olan 3 unsur var. önbellek, nm, mimari. önce önbelleği aradan çıkaralım. önbellek işlemcinin ramlerden gelen verileri işlemesi için kullanılır. tam görevi bu olmasa da ekran kartı ile de arasında bir bağ olur. ekran kartı darboğazlarında bir etkendir önbellek. şimdi gelelim üretim süreci-teknolojisine. yani nm ye. nanometre işlemcinin slikon boyutudur. işlemciler bir çeşit slikondan üretilir. bu slikonlar şekillendirilir boyutlandırılır ve üzerine işlem uygulanır. çekirdekler oluşturulur. nm ne kadar küçük olursa o kadar iyi olur. şu an en düşün 7nm var o da 3. nesil ryzen işlemcilerde. intel ise şu an 10. nesilde 14 nm kullanıyor. senin işlemcin ise 32 nm. peki bunun önemi ne?s bu işlemcini direk olarak sıcaklığını etkiliyor. işlemciler ısınan bileşenlerdir. sıcaklık arttıkça performans düşer. şu an bir işlemci 75-80 derecenin üstüne çıktıkça performans ciddi oranda azalmaya başlar. senin işelmcin ise yüke bindiğinde 100 dercelerde geziyor. 90 100 desem daha doğru olur. üstelik bu boyut güç tüketimini ve verimliliği de etkiliyor. nm ne kadar düşerse o kadar az güç tüketir işlemciler ve o kadar verimli kullanırlar bu gücü. mimariye deyinmiyeceğim. bunları öğrendiğine göre gelelim senin problemine. öncelikle senin bilgisayarın ddr3. bu anakart ile ilgili bi durum. şu an en yeni ddr4 mevcut. ve ddr4 artık bi zorunluluk sayılır. özelliklede oyun için. çünkü en sağlıklısı budur. ddr4 3 e göre çok daha verimli daha az ısınıyor ve ram frekansı çok daha yüksek. veri yolları daha gelişmiş ve daha verimli. yeni birimler mevcut. mesela RGB-ARGB ışıklandırmalar, M.2 SSD depolama birimi bunun en büyük iki örneğidir. ddr3 olması, işlemcinin 32 nm olması ve bundan ötürü ısınması, önbelleğinin düşük olması ve güçsüz olması sebebiyle ekran kartını besleyememesi ve bu doğrultuda darboğaz olması. üstelik yeni nesile göre senin işlemcin 4 çekirdek 2 threat. threat ise yardımcı çekirdektir. yeni nesilde çekirdeğin iki katı daha fazladır. mesela ryzen 5 işlemcilerde genel olarak 6 çekirdek 12 threattır. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. umarım güzel bir biçimde anlatabilmişimdir. unutma abi bilmemek ayıp deil öğrenmemek ayıp. ben sana detayına kadar anlatmak istedim. bu sayede sende bişeyler öğrenmiş oldun. eğer bişeyler öğretebildiysem ne mutlu bana. en azından emeğe saygı olarak okusan anlamaya çalışırsan öğrenirsen sevinirim. hem ilerde işine yarar.
cevapladığın için tşkederim okudum en baştan ryzen 3 3100 alsam + anankartGIGABYTE A320M H 3200MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart olurmu daha sonra soğucu alsam ramlar alsam sonra olurmu kaldırırmı

Top Bottom