Neler Yeni

[REHBER] Yazılıma nereden başlanmalı? İşte cevabı!

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
ama üni okumadan çok çalışırsan neden olmasın zaten kimse tek başına oyun yapıp o oyundan para kasamaz örnekleri varmıdır vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz en azından bi grup içinde olmalısın sonra zaten ya kendi şirketini açarsın büyürsün veya bi şirkete geçersin şuanda 2 d oyun lar var google playde genelde zirvede oluyor bunu yapanlar bu oyunlara milyonlarca veya binlerce para mı harcıyıorlar hiç sanmam bi grup yapıyor ve birazda reklam sonra millet yüklüyor böyle böyle gelişiyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence C# çok zevkli bir dil engin demiroğ güzel anlatıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

önerdiklerin genelde web sitesi için

Evet biliyorum, basit ve zevkli.

_BlacKWoLF_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Muhammed Affan Öztürk

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

_BlacKWoLF_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Muhammed Affan Öztürk

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
doğru zevkler tartışılmaz sen hangi dili öğreniyorsun peki ve
hangi amac için

Artık yazılımla alakam yok, bilişim bölümü okuduğumdan öğretilmişti, ben adobe programları kullanıyorum ve kameraman, kurguculuk üzerinden gidicem.

FaWoRi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
59
İsim
Aykut Tanrıverdi
En azından insanlar nereye doğru adım atacaklarını bilmelidir.

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Ülkemizde çok yazilim açıgı yok ama kaliteli yazilimci çok lazim bu konuda ilerlemeliyiz inşallah 1 milyonu geçen gerçek yazilimcilar olur.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Yazılıma nereden başlanmalı?
Öncelikle yazılıma başlamaya karar verdiğin için seni kutlarım!

Yazılıma nereden başlayacağını sana söyleyebilmemiz için senin hangi alana ilgi duyduğunu bilmemiz gerek.

Eğer bir web sitesi yapmak yada o alanda uzmanlaşmak istiyorsan;
  • HTML öğrenmelisin. HTML bir sitenin yapısal iskeletini oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek vericek olursak HTML insanın iskeletidir diyebiliriz.​
  • PHP öğrenmelisin. PHP bir sitenin işlevsel fonksiyonlarını oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak PHP insanın beynidir diyebiliriz.
  • JAVASCRIPT öğrenmelisin. JAVASCRIPT bir sitenin haraketli kısımlarını oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak JAVASCRIPT insanın kasları ve eklemleri olur.
  • CSS öğrenmelisin. CSS bir sitenin daha şık ve kullanışlı görünmesini sağlar. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak CSS insanın derisi ve yaptığı makyaj olur.
Bir internet sitesi yapmak için illaki yukarıda saydığım dillerin tümüne ihtiyaç yok. Örn: sadece HTML kullanarak da bir web sitesi yapabilirsin. Ayrıca bir web sitesi yapmak için yukarıda saydıklarımla kısıtlı kalmak zorunda değilsin. Yukarıda saydıklarım bir web sitesi yapmak için en çok tercih edilen diller.

Eğer bir yapay zeka uygulaması yapmak istersen;
  • PYTHON öğrenmelisin.
Bir yapay zeka uygulaması geliştirmek için sadece PYTHON kullanmak zorunda değilsin lakin akla ilk gelen ve en çok bilinen PYTHON.

Eğer son kullanıcıya hitab eden bir program geliştirmek istersen;
  • C# öğrenmelisin.
  • Visual Basic öğrenmelisin.
Yukarıda saydığım dillerle kısıtlı kalmak zorunda değilsin, bunlar ilk akla gelenler.

Eğer bir oyun yapmak istersen;
  • C++ öğrenmelisin. C++ ile OpenGL kütüphanesini kullanarak oyun yapabilirsin.
  • Java öğrenmelisin. Örn: Minecraft Java ile yapışmıştır.
  • PYTHON öğrenmelisin.
Bir oyun yapmak için yukarıdakilerle kısıtlı kalmak zorunda değilsin, hali hazırda birçok oyun motoru var. En çok bilinenlerden bir Unity. Unity ile C# kullanarak harika oyunlar yapabilirsin. (Farklı oyun motorları: Game Maker, Unreal Engine)

Bilirsen çok işine yarayacak temel yazılım dilleri;
  • C
  • C++
  • Java
İlk öğrendiğin yazılım dili seni sonraki öğrendiğin diller göre biraz daha zorlayabilir. Bir yazılım dilinin mantığını kavradıktan sonra yeni öğreneceklerin seni o kadar zorlamayacaktır.

Yazılıma ilgi duyup kendini geliştirdikten sonra seni aramızda görmekten mutlu oluruz. Yazılımcılar Kulübü

Yazılımcılar Kulübü - Kurucu
sundu...
Java ve Python u hangi oyun motoru için kullanıyoruz? O kısım gerçekten saçma olmuş tabi bir anime oyunu yapmıyorsak.

asemih159

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Semih
Java ve Python u hangi oyun motoru için kullanıyoruz? O kısım gerçekten saçma olmuş tabi bir anime oyunu yapmıyorsak.
Java ve Python’la OpenGL’i kullanarak oyunlar yapabilirsiniz.

Yakup.

80+ Gold
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
10
Artık yazılımla alakam yok, bilişim bölümü okuduğumdan öğretilmişti, ben adobe programları kullanıyorum ve kameraman, kurguculuk üzerinden gidicem.
Hocam bilişim bölümü okumuşsunuz bi kaç soru sorabilirmiyim ?

asemih159

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Semih
arkadaşlara hangisiyle güzel hava atılır? onu öğreniyim
Bence arkadaşlarına en iyi Python’la hava atarsın;
-knk bak python’la asistan yaptım, ne dersem yapıyo.
gibi...

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Java ve Python’la OpenGL’i kullanarak oyunlar yapabilirsiniz.
Gerçekten öyle oyun yapan biri var mı? OpenGL falan, hani UE4 var hani Unity falan da var 2D yapacaksan GMS 2 de çok kolay. Ondan diyorum, saçma olmuş orası.

Top Bottom