Neler Yeni

[REHBER] IDE nedir? ve En Çok Kullanılan IDE’ler

asemih159

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Semih
IDE nedir? ve En Çok Kullanılan IDE’ler
IDE Nedir?
Açılımı “integrated development environment”dır. (Türkçesi: tümleşik geliştirme ortamı)​
IDE Ne işe yarar?
IDE yazılım geliştirmeyi kolaylaştıran yazılım geliştirme araçlarını bir arada toplayan çoğunun üzerine eklenti kurabileceğiniz yazılımlardır.​
En çok kullanılan IDE’ler
  • Visual Studio: Çoğunlukla front-end ve back-end yazılımın bir arada geliştirildiği Microsoft’un bir IDE’si. Visual Studio ile C# ve Visual Basic gibi dillerin yanısıra çeşitli eklentiler kurarak Python gibi back-and diller ile de yazılım geliştirebilirsiniz. [Ücretsiz]​
  • Visual Studio Code: Visual Studio’ya göre çok daha hafif olan Visual Studio Code’u eklentiler sayesinde hemen hemen her dilde yazılım geliştirmek için kullanabilirsiniz. Microsoft’un ürünüdür. [Ücretsiz]​
  • Notepad++: Aslında tam bir IDE sayılmasada web geliştirmede kullanılan gelişmiş bir not defteri. [Ücretsiz]
  • Sublime Text: Notepad++ ile benzerlik gösteren bu program yine web geliştirmede kullanılıyor. Ben çok severim! 😁 [Ücretsiz]
  • Code::Blocks : Oyun ve gelişmiş yazılımlar üretebileceğiniz genelde C ve C++ geliştirmekte kullanılan IDE. [Ücretsiz]
  • Eclipse: Genelde Java geliştirmekte kullanılan muhterem bir yazılım. [Ücretsiz]
  • PyCharm: Python geliştirmek için kullanılan Jet Brains’in bir ürünü. [Ücrersiz]
  • Spyder: Anaconda Python paketinde gelen bir IDE. Anlaşılabileceği gibi Python geliştirmek için kullanılan bir yazılım. [Ücretsiz]
  • Xcode: Sadece MacOS işletim sisteminde bulunan Apple’ın kendi platformları için yazılım geliştirme aracı. Geliştirme dili olarak Objective-C ve Apple’ın yeni geliştirdiği Swift kullanılıyor. iPhone, iPad, Macbook, iMac ve Apple Watch’lara uygulama geliştirebilirsiniz. [MacOS işletim sisteminiz olduğu sürece ücretsiz]
  • Adobe Dreamweaver: Adındanda anlaşılabileceği gibi Adobe’nin bir ürünü. Web geliştirmede kullanılıyor. [132,16₺/ay - 03.08.2020]
Son Söz
Yazılım geliştirmek için bir IDE şart değil. IDE’ler sadece işi kolaylaştırır. Mantık şudur; Kaynak kodu herhangi bir metin editörü ile yazarsınız (Windows’un Not Defteri dahil) ve derleyiciler ile derlersiniz. Sonucunda çalıştırılabilir bir uygulama elde edersiniz. IDE’ler arayüz sağlar ve kodunuzu kontrol edip hataları size bildirir.​
En çok kullandığınız IDE’leri aşağı bekliyorum!

Seni aramızda görmekten mutlu oluruz.
Yazılımcılar Kulübü

Yazılımcılar Kulübü - Kurucu
sundu...

Son düzenleme:

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,738
İsim
Toxpox
Başlığa sol taraftan Rehber eklerseniz çok daha iyi olur. :D
Edit: Visual Studio Code/PyCharm

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Web sitesi geliştirmek için Dreamviewer kullanıyordum. Sanırım o da bir IDE oluyor.

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
IDE olarak adlandırılan uygulamalar bir editör, bir derleyici ve bir hata bildirimcisi içerir. Notepad++, Visalstudio Code derleyici içermezler. Onlar sadece birer gelişmiş editör.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,312
İsim
Emre
Unity sayılmaz mı

COMANDANTE

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,282
İsim
Muhammed Talha Kuruçimen
Dreamweaver ' ı da tavsiye ederim web sitesi yapmak isteyenler için .

AyazArm

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
68
İsim
Ayaz Armutlu
C++ İçin Kullandığım en iyi ide code blocks çünkü hem çok hızlı hem çok güzel basit arayüzü var hemde kod tamamlama özelliği var html css pyhon gibi diller içinde vscode en iyisidir

Emre Avara

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Code::Blocks Hem Kolay Arayüzü Hemde Yeni Başlayanlar İçin Güzel Bir Tercih Özellikle C++

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
  • Visual Studio: Çoğunlukla front-end ve back-end yazılımın bir arada geliştirildiği Microsoft’un bir IDE’si. Visual Studio ile C# ve Visual Basic gibi dillerin yanısıra çeşitli eklentiler kurarak Python gibi back-and diller ile de yazılım geliştirebilirsiniz. [Ücretsiz]​
  • Visual Studio Code: Visual Studio’ya göre çok daha hafif olan Visual Studio Code’u eklentiler sayesinde hemen hemen her dilde yazılım geliştirmek için kullanabilirsiniz. Microsoft’un ürünüdür. [Ücretsiz]​
Bu ikisi bence en güzeli.

Enver Paşa

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,157
İsim
Stanker
İlgilendiği Kategoriler
Tarih, Siyaset
Elinize sağlık.Bende ek olarak Atom ve Brackets öneriyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Selim
IDE nedir? ve En Çok Kullanılan IDE’ler
IDE Nedir?
Açılımı “integrated development environment”dır. (Türkçesi: tümleşik geliştirme ortamı)​
IDE Ne işe yarar?
IDE yazılım geliştirmeyi kolaylaştıran yazılım geliştirme araçlarını bir arada toplayan çoğunun üzerine eklenti kurabileceğiniz yazılımlardır.​
En çok kullanılan IDE’ler
  • Notepad++: Aslında tam bir IDE sayılmasada web geliştirmede kullanılan gelişmiş bir not defteri. [Ücretsiz]
  • Sublime Text: Notepad++ ile benzerlik gösteren bu program yine web geliştirmede kullanılıyor. Ben çok severim! 😁 [Ücretsiz]
  • Code::Blocks : Oyun ve gelişmiş yazılımlar üretebileceğiniz genelde C ve C++ geliştirmekte kullanılan IDE. [Ücretsiz]
  • Eclipse: Genelde Java geliştirmekte kullanılan muhterem bir yazılım. [Ücretsiz]
  • PyCharm: Python geliştirmek için kullanılan Jet Brains’in bir ürünü. [Ücrersiz]
  • Spyder: Anaconda Python paketinde gelen bir IDE. Anlaşılabileceği gibi Python geliştirmek için kullanılan bir yazılım. [Ücretsiz]
  • Xcode: Sadece MacOS işletim sisteminde bulunan Apple’ın kendi platformları için yazılım geliştirme aracı. Geliştirme dili olarak Objective-C ve Apple’ın yeni geliştirdiği Swift kullanılıyor. iPhone, iPad, Macbook, iMac ve Apple Watch’lara uygulama geliştirebilirsiniz. [MacOS işletim sisteminiz olduğu sürece ücretsiz]
  • Adobe Dreamweaver: Adındanda anlaşılabileceği gibi Adobe’nin bir ürünü. Web geliştirmede kullanılıyor. [132,16₺/ay - 03.08.2020]
Son Söz
Yazılım geliştirmek için bir IDE şart değil. IDE’ler sadece işi kolaylaştırır. Mantık şudur; Kaynak kodu herhangi bir metin editörü ile yazarsınız (Windows’un Not Defteri dahil) ve derleyiciler ile derlersiniz. Sonucunda çalıştırılabilir bir uygulama elde edersiniz. IDE’ler arayüz sağlar ve kodunuzu kontrol edip hataları size bildirir.​
En çok kullandığınız IDE’leri aşağı bekliyorum!

Seni aramızda görmekten mutlu oluruz.
Yazılımcılar Kulübü

Yazılımcılar Kulübü - Kurucu
sundu...
Visual Studio ile Visual Studio Code arasındaki farkları detaylıca açıklayabilecek var mı?
Kullandığım IDE: Visual Studio Code

Top Bottom