Pazartesi, Kasım 19, 2018

Q9550 ve RX550 sistem mavi ekran sorunu

Forumlar Teknik Destek Q9550 ve RX550 sistem mavi ekran sorunu

Bu konu 5 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emre Öztürk tarafından 4 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
  • #54534 Yanıtla

Emre Öztürk

Öncelikle eski bir sistemi günümüz oyunlarını kaldıracak vaziyette upgrade etmek istemiştim. Anakartıma RAM ve ekran kartı dahil ederek çözerim sandım fakat oyunlarda kasma, donma vb. sorunlar devam etti. İşlemci değişimden sonra bu sorunum ortadan kalktı ve oyunları akıcı şekilde oynamaya başladım derken, aşağıdaki görsellerde göreceğiniz mavi ekran problemleriyle karşılaştım. Oyun esnasında bilgisayar donuyor ve mavi ekrana düşüyor.

Donanım uyuşmazlığı olduğunu düşünüyorum. GDDR5 bellek bir ekran kartım var, sanırım anakartım bu teknoloji karşısında çaresiz kalıyor.

BIOS güncellemesi bu sorunu çözer mi? Ne yapmam gerekiyor? Sizlerin de yardımıyla bu problemi aydınlatırsak, çok sevinirim.

Aşağıdaki sistemime ait donanım bilgilerini görebilirsiniz;

Anakart: MSI G41M-P26 LGA 775 DDR3
    RAM: 8 GB DDR3 1333 Mhz
    Ekran Kartı: AMD Radeon RX550 2 GB GDDR5 128 Bit
    İşlemci : Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHZ 12M LGA775
    Güç Kaynağı: 450W Corsair

Değerli yorumlarınız bekliyorum.

#54550 Yanıtla

met 61

Anakartınız pcı-ex 1.0 olması lazım. E.kartınız pcı-ex 3.0. Bu sorun çıkartıyor olabilir.
    Ama oyunu açabildiğine yani ilk görüntüyü alabildiğinize göre,siz işlemci sıcaklığınızı,temiz bi format olayını,raminizin yerini değiştirmek gibi alternatif çözümlere de bi bakın derim.

#54578 Yanıtla

met 61

mesajlarım ana konu başlıklarında görünmüyor.

#54584 Yanıtla

Emre Öztürk

Merhaba,

Yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi pci-exp 1.0 portuna sahip, ekran kartık güncel olduğu için donanım uyuşmazlığı için donanım sorunu yaratıyor sanırım. Fakat portunun exp-1.0 olması sıkıntı yaratacağını düşünmemiştim. Yeniden kurulum sırasında bile mavi ekran veriyor. İşin içinden çıkamadım.

#54592 Yanıtla

met 61

Çok büyük ihtimal ondan.Bildiğinm kadarıyla, anakatın en düşük 1.1 olması gerekiyor.

#54593 Yanıtla

Emre Öztürk

Çok teşekkür ederim dostum aydınlattığın için. Anakart değişimi demek, ram, işlemci değişimi demektir. Bu maliyetler aşırı külfet olur benim için uygun yollu halletmeye çalışmıştım. 🙂

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
Yanıtla: Q9550 ve RX550 sistem mavi ekran sorunu
Bilgileriniz:

SOSYAL MEDYA AĞLARIMIZ

43,953TakipçilerTakip Et
519,820AbonelerAbone

EN SON HABERLER

44,0k Takipçiler
Takip Et