Neler Yeni

Rehber Neden Youtube'daki FPS test videolarından daha düşük FPS alıyoruz?

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Neden Youtube'daki FPS test videolarından daha düşük FPS alıyoruz?

♦ Yeni bir sistem almadan önce Youtube'dan FPS testlerine bakıp, sistemi aldıktan sonra aynı FPS değerlerini alamayan çok kişi oluyor. Bu da ister istemez insanı hayal kırıklığına uğratıyor. Peki neden videolardaki FPS değerlerini alamıyoruz? Bilgim dahilinde bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

-- Yanlış Videoya Bakma: Her şeyin başı aslında bu. Sistemimizde kaç FPS alacağımızı merak ettiğimizde yalnızca ekran kartının adını yazarak yada ekran kartı+işlemci adı yazarak testlere bakıyoruz ancak diğer bileşenleri hesap etmiyoruz.

-- RAM farkı: Testini izlediğiniz sistemde 2x8gb Dual Channel RAM kullanılıyorken sizin sisteminizde 1x16gb single channel ram olabilir. Yada Test videosundaki RAM 3600mhz iken sizin RAM'iniz 3000mhz olabilir. Bunlar basit ve önemsiz gibi gözükse de azımsanmayacak kadar FPS farkı oluşturuyor.

-- İşlemci Farkı: Örneğin GTX 1660S ekran kartını almak istiyoruz ve Youtube'a GTX 1660S FPS Test yazıp aratıyoruz. Bu tarz durumlarda karşımıza i9-9900K gibi yüksek performanslı işlemciler ile yapılmış testler çıkabilir. Yani kendi bileşenlerimiz ile asla alamayacağımız FPS değerlerini görüp yanılabiliriz. Bu nedenle testlerde kullanılan işlemcinin bizim işlemcimiz ile aynı olduğuna ve doğru sıcaklık değerlerini görmemiz için testlerde stok fan kullanıldığına emin olmalıyız.

-- Marka farkı: Ekran kartı,RAM,anakart olarak markadan markaya kaliteler değişebiliyor. Örneğin OC model ekran kartlarının daha yüksek FPS vermesi yada daha az ısınan bir kart modelinin daha iyi performans vermesi gibi.

-- Videonun Yüklendiği Tarih: Bunların haricinde en çok etkileyen ise videonun yayınladığı tarihte oyunun almış olduğu güncelleme ile bugüne kadar almış olduğu güncelleme farkıdır. Örneğin yakında CS:GO Source 2 motoruna geçiş yapacak ve bu yüzden büyük FPS düşüklüğü olabileceği söyleniyor. Bu da demek oluyor ki source 2 motoru çıkmadan önceki bütün CS:GO testleri geçerliliğini yitirecek.

Sistemimiz İçin Doğru Test Videosuna Nasıl Bakılır?

👉 Bu testleri yapan içerik üreticileri genellikle videonun açıklama kısmında yada yorumlar kısmında sistemin tüm özelliklerini belirtiyor. Sisteminizle en iyi uyuşan ve en yeni tarihte yüklenmiş videoyu bulmak da size kalıyor.

✨ Eğer eksik yada yanlış gördüğünüz bir yer olursa lütfen yanıtlar kısmında belirtin. Konu her zaman düzenlemeye açıktır. Elimden geldiğince bu sorunun cevabını vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri sorabilirsiniz. 😊

Son düzenleme:

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Son düzenleme:

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Bi de "bakın arkadaşlar full ayarlardayız her şey ultrada" diyip kenar yumuşatma gibi olaylara hiç bulaşmayanlar var. Dikkat etmeyip kendileri her şeyi ultraya alınca bambaşka değerler görüyorlar. Çok iyi biliyoruz ki asıl o özellikleri açınca bilgisayar "abi nolur vurma abi" diye bağıracak.

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yararlı konu bir günde bayağı soru geliyordu bu konuyla ilgili
gerçi yararlı olsada insanlar pek bakıp araştırmak yerine daha çok konu açmaya hevesli
Konu açanlara bu konunun linkini atarız biz de. 😁😎

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
Faydalı bir konu olmuş tebrik ederim. Tarihi konusuna ek olarak ekleyebileceklerim var; ekran kartı sürücüleri ve oyun güncellemeleri. Bilindiği gibi 2 yıl önce çekilmiş bir videoda CS:GO ve PUBG gibi oyunların fps değerleri daha yüksek olabilir çünkü oyuna gelen her güncelleme ile performans daha da düşüyor. Aynı şey ekran kartı sürücüleri için geçerli, sürücü modeli yükseldikçe performans artabiliyor. Bu gibi durumlar da dikkate alınmalı.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Ha bir de kullanıcı pclerinde arkaplanda her zaman işlem yapan uygulamalar vardır. Bir diğer örnek ise korsan oyun kullanımı.
Hiçbir korsan oyun oynayan kişide düşük FPS sorunu görmedim, evvelden korsan oynadığım oyunlar vardı. Sonradan satın aldım büyük çoğunluğunu. Tekrar oynarken hiçbir fark olmadı FPS değerlerimde, virüs falan da kapmadım.

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek
Hiçbir korsan oyun oynayan kişide düşük FPS sorunu görmedim, evvelden korsan oynadığım oyunlar vardı. Sonradan satın aldım büyük çoğunluğunu. Tekrar oynarken hiçbir fark olmadı FPS değerlerimde, virüs falan da kapmadım.
Ben gördüm olabiliyor bazen oyunlar patch alıyor ama korsan versiyon patch almıyor.

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Konuya düştüm 😍
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben gördüm olabiliyor bazen oyunlar patch alıyor ama korsan versiyon patch almıyor.
Aynen. SKIDROW , CPY ve birkaç büyük korsan oyun yayıncıları , genelde yayınladıkları oyunda bazı çıkarmalar ve düzenlemeler yaparak korsan oyunculara sunuyor. Bu da birtakım hatalara veya FPS sorunlara yol açabiliyor.

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Faydalı bir konu olmuş tebrik ederim. Tarihi konusuna ek olarak ekleyebileceklerim var; ekran kartı sürücüleri ve oyun güncellemeleri. Bilindiği gibi 2 yıl önce çekilmiş bir videoda CS:GO ve PUBG gibi oyunların fps değerleri daha yüksek olabilir çünkü oyuna gelen her güncelleme ile performans daha da düşüyor. Aynı şey ekran kartı sürücüleri için geçerli, sürücü modeli yükseldikçe performans artabiliyor. Bu gibi durumlar da dikkate alınmalı.
Katılıyorum. Güncellenen driverlar ile izlediğimiz test videolarındakinden bile yüksek FPS alabilme ihtimali var.

Top Bottom