Neler Yeni

Öneri Neden Samsung Depolama Tercih Etmeliyiz ?

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,726
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Selamlar :)
Öyle detaya inerek şu özelliği var bu kadar potansiyeli var demeyeceğim. Basit örneklerle kendi kullandığım harddiskten bahsedeceğim.
Şu anda elimde 10 yıllık bir Samsung 500 GB 5400 Rpm HDD var ve bu 10 yılda aktif olarak kullanılmış bir HDD. Bir çok kişiye Samsung belleklerin ne kadar iyi olduğunu söylüyoruz ancak bu daha ucuz ya da bu daha fiyat performans diyerek bütçesi uysa bile Samsung SSD-HDD yerine o fiyat performans SSD-HDD'yi önerenler oluyor. Samsung bu tür bellek işlerinde çok başarılı, monitör paneli tarafında da ne kadar kaliteli üretimler yaptığın biliyoruz, sanırım sadece telefonlarda pek başarılı değil diyebiliriz :)

Öncelikle sizlere Crystal Disk İnfo programından bir ekran görüntüsü göstereceğim. Resimde görüldüğü üzere bu harddisk 10 yıldır toplamda 22971 saat çalışmış, güne vurduğumuzda da 957 gün çalışmış oluyor. Bunlar gayet uzun süreler. Bu konuyu açmamın asıl sebebi ise toplamda bu kadar uzun süre çalışan bir harddiskin hala durumunun "İyi" olması.
Sıcaklık normalde 25 derece civarında seyrediyor, arkada HD Tune Pro programı test yaptığı için sıcaklık ekran görüntüsü alınma esnasında 29 derecede gözüküyor ki bu sıcaklık gayet iyi.
Adsız.png

HD Tune Pro sonuçları da burada. Görüldüğü üzere tertemiz :) (Şu sondaki niye öyle kaldı anlayamadım :D)
sss.png

Crystal Disk Mark test sonuçları da burada. Bir harddiske göre gayet ideal bir okuma ve yazma hızı var.
Harddiskin 7200 değil 5400 RPM olduğunu da hesaba katarsak bu hızlar çok iyi.
ssss.png

Son düzenleme:

Gizemss

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
16,104
İsim
Gizem
İlgilendiği Kategoriler
PC Oyunları, sanırım.
Konuya girmeden önce "Telefon" konusu sandım özür dilerim. :D

Gayet güzel bir konu olmuş ellerine sağlık. :)

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,726
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
Discord
Emir Aydın#8540
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

TheFaLcoN

80+ Bronze
Elinize Sağlık güzel konu hocam. Bir şey söyleyeceğim bu program gerçekten nasıl biliyor kaç yıl çalıştığını hemde saat cinsinden çok garip geldi bana. Mesela benim SSD Pc ile almıştım. Benim HDD 56 gün çalışıyormuş SSD ise 2337 saat ( 97 gün ) çalışıyormuş ilginç. :D Benim hdd değerlerinde bir sıkıntı var mı ?
1591089748798.png

crazyboy40

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,554
İsim
Samet Kaya
Öyle detaya inerek şu özelliği var bu kadar potansiyeli var demeyeceğim. Basit örneklerle kendi kullandığım harddiskten bahsedeceğim.
Şu anda elimde 10 yıllık bir Samsung 500 GB 5400 Rpm HDD var ve bu 10 yılda aktif olarak kullanılmış bir HDD. Bir çok kişiye Samsung belleklerin ne kadar iyi olduğunu söylüyoruz ancak bu daha ucuz ya da bu daha fiyat performans diyerek bütçesi uysa bile Samsung SSD-HDD yerine o fiyat performans SSD-HDD'yi önerenler oluyor. Samsung bu tür bellek işlerinde çok başarılı, monitör paneli tarafında da ne kadar kaliteli üretimler yaptığın biliyoruz, sanırım sadece telefonlarda pek başarılı değil diyebiliriz :)

Öncelikle sizlere Crystal Disk İnfo programından bir ekran görüntüsü göstereceğim. Resimde görüldüğü üzere bu harddisk 10 yıldır toplamda 22971 saat çalışmış, güne vurduğumuzda da 957 gün çalışmış oluyor. Bunlar gayet uzun süreler. Bu konuyu açmamın asıl sebebi ise toplamda bu kadar uzun süre çalışan bir harddiskin hala durumunun "İyi" olması.
Sıcaklık normalde 25 derece civarında seyrediyor, arkada HD Tune Pro programı test yaptığı için sıcaklık ekran görüntüsü alınma esnasında 29 derecede gözüküyor ki bu sıcaklık gayet iyi.
Alıntıyı görüntüle

HD Tune Pro sonuçları da burada. Görüldüğü üzere tertemiz :) (Şu sondaki niye öyle kaldı anlayamadım :D)
Alıntıyı görüntüle

Crystal Disk Mark test sonuçları da burada. Bir harddiske göre gayet ideal bir okuma ve yazma hızı var. Harddiskin 7200 değil 5400 RPM olduğunu da hesaba katarsak bu hızlar çok iyi.
Alıntıyı görüntüle
Knkm Peki bana 1tb Samsung HDD önerebilir misin 7200rpm olsun ben bulamadım da

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,726
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
Discord
Emir Aydın#8540
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Knkm Peki bana 1tb Samsung HDD önerebilir misin 7200rpm olsun ben bulamadım da
Yanlış bilmiyorsam Samsung HDD işinden elini çekti, SSD'ye yöneldi. Bu yüzünden Samsung'un sıfır HDD'si bulunmuyor.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,851
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Crystal Disk Mark test sonuçları da burada. Bir harddiske göre gayet ideal bir okuma ve yazma hızı var.
Harddiskin 7200 değil 5400 RPM olduğunu da hesaba katarsak bu hızlar çok iyi.
Alıntıyı görüntüle
Hızları iyi değil. Normal. Hatta 4k değerleri benim bad sectorlu diskten bile kötü...

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,856
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Türkiyem be Samsun'um be Flag: Turkey on Google

Dur yanlış okumuşum.

Neyse adam Samsung.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,726
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
Discord
Emir Aydın#8540
Hızları iyi değil. Normal. Hatta 4k değerleri benim bad sectorlu diskten bile kötü...
Araştırdığım kadarıyla 5400 Rpm'lik bir HDD'ye göre iyi bir okuma ve yazma değerine sahip olduğunu düşünüyordum.
Ancak performans anlamında bir kötülüğünü görmedim, okuma ve yazma hızları benim için çok da önemli değil.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,851
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Araştırdığım kadarıyla 5400 Rpm'lik bir HDD'ye göre iyi bir okuma ve yazma değerine sahip olduğunu düşünüyordum.
Ancak performans anlamında bir kötülüğünü görmedim, okuma ve yazma hızları benim için çok da önemli değil.
Dediğim gibi değerler zaten olması gerektiği gibi ne fazla ne az. 5400 RPM bir disk ile benzer. HDD' ler uzun ömürlü olurlar zaten.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,396
Üyeler
140,189
Son üye
muhammet ali cvlk
Top Bottom