Neler Yeni

MSI MPG x570 Gaming Plus Anakart kullanan var mı?

TRecoN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
Ben ram olarak corsair vengeance lpx 3200 mhz cl16 ram kullanıyorum.
ancak ryzen 2600 2. nesil olduğu için ram 2933 mhz de stabil
3000 mhz 3200 mhz de 3 4 günde bir bios sıfırlamadan açılmıyor pc
2933 mhz e aldıktan sonra şuan bir sorunla karşılaşmadım
ancak bu anakartta corsair 2933 destekliyor en yüksek 2. nesilde
bazı ram markaları 3000 3200 bile verebiliyor.

benim gibi ram konusunda sorun yaşayan varmı?
yada başka bir sorunla karşılaşan?
ilerde şu şu problemler çıkarabilir diyen var mı?

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
MPG serisi en kötü mosfet soğutmaya sahip modeldir. Almayınız aldırmayınız. Reddit bazı deneylerinde orta seviye diyor fakat giriş seviye. Onun yerine TUF X570 ya da Prime X570 Pro'ya yönelmenizi tavsiye ediyorum.

TRecoN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam bende fark ettim mosfet soğutucusun üstündeki blok metale benzemiyor gibi. tuğla gibi pütürlü değişik bir dokusu var anlamadım yani. yada fırçalanmış diyince çizgiler görüyoruz ya metallerde bunlar fırçalanmamış olduğu içinmi açaba böyle.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2 ay oldu alalı, kdv indirimiyle almıştım çok ucuza sıkıntı yaşamıyorum şahsen sıcaklık konusunda tuf x570ler pahalı ancak tuf b550 ler çok hoşuma gitti hem yazılım hem donanımlarıyla bendeki anakarttan fazlası var azı yok.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
KDV indirimiyle aldıysanız çok iyi çünkü normal fiyatıyla aldıysanız yazık olurdu paranıza. Faz'ları iyi değil VRM soğutucuları çok yüksek bir derecede değil. MSI MPG'yi her zaman düşük yapar MEG serisini nihai yapar. Anakartınız kötü değil aslında GİRİŞ seviyesi bir kart. OC yapmayacaksanız sizi götürür.

FreakyXd

80+ Silver
hocam bende fark ettim mosfet soğutucusun üstündeki blok metale benzemiyor gibi. tuğla gibi pütürlü değişik bir dokusu var anlamadım yani. yada fırçalanmış diyince çizgiler görüyoruz ya metallerde bunlar fırçalanmamış olduğu içinmi açaba böyle.

2 ay oldu alalı, kdv indirimiyle almıştım çok ucuza sıkıntı yaşamıyorum şahsen sıcaklık konusunda tuf x570ler pahalı ancak tuf b550 ler çok hoşuma gitti hem yazılım hem donanımlarıyla bendeki anakarttan fazlası var azı yok.
tuf x570 ler pahalı olabilir normal çünkü soğuk oldu için.

Ben RAM olarak corsair vengeance lpx 3200 mhz cl16 RAM kullanıyorum.
ancak ryzen 2600 2. nesil olduğu için RAM 2933 mhz de stabil
3000 mhz 3200 mhz de 3 4 günde bir bios sıfırlamadan açılmıyor PC
2933 mhz e aldıktan sonra şuan bir sorunla karşılaşmadım
ancak bu anakartta corsair 2933 destekliyor en yüksek 2. nesilde
bazı RAM markaları 3000 3200 bile verebiliyor.

benim gibi RAM konusunda sorun yaşayan varmı?
yada başka bir sorunla karşılaşan?
ilerde şu şu problemler çıkarabilir diyen var mı?
R5 2600 de 3200Üstü alamıyorum ben 3000 Serisinde alırsın 3600-3800Mhz.

TRecoN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
KDV indirimiyle aldıysanız çok iyi çünkü normal fiyatıyla aldıysanız yazık olurdu paranıza. Faz'ları iyi değil VRM soğutucuları çok yüksek bir derecede değil. MSI MPG'yi her zaman düşük yapar MEG serisini nihai yapar. Anakartınız kötü değil aslında GİRİŞ seviyesi bir kart. OC yapmayacaksanız sizi götürür.
ryzen 5 2600 işlemciyi 4.0 ghzde 1.35-1.36 voltajda sorunsuz kullanıyorum 4.2 de biraz değişik davranıyor o yüzden 4.0 a geri çektim. bu değişik davranmasını deneyimleyemediğim için uzun süre o yüzden tanımlayamıyorum.
sanırım vrm ler ısındığını söylüyorsunuz o yüzden mi öyle davranıyor.

1279 TL ye geldi şuan 1600-1650 TL civarlarında dolanıyor.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
ryzen 5 2600 işlemciyi 4.0 ghzde 1.35-1.36 voltajda sorunsuz kullanıyorum 4.2 de biraz değişik davranıyor o yüzden 4.0 a geri çektim. bu değişik davranmasını deneyimleyemediğim için uzun süre o yüzden tanımlayamıyorum.
sanırım vrm ler ısındığını söylüyorsunuz o yüzden mi öyle davranıyor.

1279 TL ye geldi şuan 1600-1650 TL civarlarında dolanıyor.
VRM ler fazla voltajı düşürtürler ama MPG serisinde VRM düşük olduğu için yapmanız kötü olur. Anakart cayır cayır yanıyor çünkü. Mesela size şöyle örnek vereyim B450 serisinde MSI çok güzeldi Gıgabyte biraz kötüydü bu konuda acayip ısınıyordu. Fakat X570 serisine geçince VRM'lerini soğuk yaptılar ama MSI düşük bütçe MPG deyince VRM yapısını kötü yaptılar. Çok da kafanıza takmanız gereken bir şey değil. Fakat o anakart'da fazla OC potansiyeline kapılmayın. 4.2 de daha fazla voltaj gelmiştir ve VRM ler düşürememiştir.

TRecoN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
VRM ler fazla voltajı düşürtürler ama MPG serisinde VRM düşük olduğu için yapmanız kötü olur. Anakart cayır cayır yanıyor çünkü. Mesela size şöyle örnek vereyim B450 serisinde MSI çok güzeldi Gıgabyte biraz kötüydü bu konuda acayip ısınıyordu. Fakat X570 serisine geçince VRM'lerini soğuk yaptılar ama MSI düşük bütçe MPG deyince VRM yapısını kötü yaptılar. Çok da kafanıza takmanız gereken bir şey değil. Fakat o anakart'da fazla OC potansiyeline kapılmayın. 4.2 de daha fazla voltaj gelmiştir ve VRM ler düşürememiştir.
şuan anakartın sıcaklığını ne ile ölçebilirim size göstermek istiyorum değerler iyi mi? kötümü diye şuan ki kullanımda

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
şuan anakartın sıcaklığını ne ile ölçebilirim size göstermek istiyorum değerler iyi mi? kötümü diye şuan ki kullanımda
AIDA64 den Anakart sıcaklığını, İşlemci sıcaklığını, Ekran kartı sıcaklığını öğrenebilirsiniz.

Top Bottom