Neler Yeni

Kali Linux nedir ? | DERS:1

TeoHan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
Muhammed BRN
KALİ LİNUX NEDİR?
👉Resmi olarak Offensive Security adlı şirket tarafından fonlanmakta olan profesyonel penetrasyon testleri ve güvenlik denetimi için gerek duyulabilecek araçlarla donatılmış, Debian tabanlı ve açık kaynaklı olarak geliştirilmiş bir Debian tabanlı bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır.
1595939938256.png

AVANTAJLARI:
-Tamamen Ücretsiz Olması Benim En Sevdiğim Özelliğidir.

-600’den fazla test aracına sahiptir(Ki Buda Onu Hackerlar ve Pentesterlar İçin Vazgeçilmez Yapar)
-Açık kaynaklıdır(Yani Bu Şu Demek Oluyor Kaynak Kodları Tüm Kullanıcılara Açıktır Ve İstediğiniz Gibi Değiştirebilirsiniz/eğer bilmiyorsanız hiç dokunmayın\
-Kişiselleştirilebilirdir

DEZAVANTAJLARI:
-Kali Linux diğer işletim sistemlerinden farklı bir sistem senaryosuyla çalışır.
-Kali Linux’da “tek, root kullanıcı” senaryosu hakimdir.
-Bu da henüz Linux’a yeni başlayan veya güvenlik konusunda kendini yetiştirmemiş kullanıcıların büyük sorunlar yaşayabileceği anlamına geliyor.
-İşletim sisteminin güvenliği gereği Kali Linux’da varsayılan ağ servislerini kapatan ve sınırlayan kacalar yer alır.
-Bluetooth gibi diğer bağlantı servisleri de varsayılan olarak Kali Linux’da devre dışı ve kullanılamaz durumdadır.
-Son kullanıcılara uygun olarak tasarlanan Linux işletim sistemi dağıtımlarının aksine Kali Linux kablosuz enjeksiyonlarlar için yamalı bir
kernel (çekirdek) kullanır.

Kim Tarafından Kuruldu ?
Stallman tarafından 1983'te kurulan GNU Project, kodları kapalı olmayan bir Unix-uyumlu işletim sistemi oluşturmak istedi. Proje, bugün kullandığımız birçok programın arkasında bulunuyor.{ALINTIDIR}

Linux'un mucidi Linus Torvalds, GNU Project'in girişimi Hurd'ün hazır olmamasına karşın 1991'de Linux'u ortaya çıkardı. Bugün Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanır
1595939890809.png
ken gördüklerinizin Linux çekirdeğiyle çok az ilgisi var. Gördüklerinizin çoğu, GNU Project'ten gelen katkılardan oluşuyor. Yine çoğu kullanıcı, ücretsiz işletim sisteminin tamamını Linux olarak adlandırıyor.
Kali Linux, Armitage (grafiksel bir siber saldırı yönetim aracı), nmap (bir port tarayıcı), Wireshark (paket analizörü), John the Ripper (şifre kırıcı), Aircrack-ng gibi (dahil olmak üzere 300'ün üzerinde nüfuz testi programı ile önceden kurulmuştur) çeşitli araçlardan ve kablosuz LAN'lar için bir nüfuz testi yazılım paketi, Burp suite ve OWASP ZAP gibi (her ikisi de web uygulama güvenlik tarayıcılarıdır) programlardan oluşur. {ALINTIDIR}

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Daha ayrıntılı makaleler var

DonanımFikir

Beta Berk Bayındır 'ı Rahmetle Anıyoruz
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru