Neler Yeni

Çözüldü✓ Kafam çok karışık. Sizden öneri istiyorum...

BabaYori

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Muhammed Özkan
Zamanınız varsa lütfen okuyup yardımcı olurmusunuz?

arkadaşalar 1 aylık sistemim hiç bir sıkıntı yokken bu işlemci sıcaklıgı başıma bela oldu. Kasam gayet iyi 4 fanlı mesh bir kasa (gametech Galaxy) ama ona ragmen Amd ryzen 5 2600 gibi bir işlemci 95 dereceleri göruyordu. Bende iade etmek istedim ve satıcı servise yollamış. Bana sağlam diye rapor gönderdiler. Bende mx4 termal macun ile tekrar denedim fakat yine sonuc aynıydı. Ve 95 derecelrde pc kapandı ve mavi ekran falan gelmeye bşaladı. Neyse zar zor formatla mavi ekranı halletim. Şimdide stres testlerinde 94 derecelrde 1 kere mavi ekran gördüm oda kalıcı olmadı bu sefer hemen gitti. pc de şuan tek sıkıntı işlemcinin çok fazla ısınması.

Ben bir daha garantiye göndermeden önce 200 TL bütçem var. Bu bütçeye Bir kule tipi fan (t6 ultra almayı düşünüyorum) alıp deniyim diyorum eger sıcaklıgı 85 dereceleri geçmezsse ve herhangi bir kapanma vs olmassa tamamdır artık sistemimi gönül rahatlıgı ile kullanabilirim diye düşünyorum. Ama ailemde artık bıkmış daha ne alıcan falan diyolar direk garantiye yolla falan diyolar. Sizce ne yapıyım ? ben bir şekilde ailemi sakinleştiririm. Onlar sıfır sistem bu kadar sıkıntı çıktı diye bana suç atıyolar sen toladın falan diye. Ben ikna edip garantiye göndermeden önce sizce bir kuletipi sogutucu alıp sorunu cözmeye çalışmalı mıyım ? yoksa direk garantiye mi yollamalımıyım ?

Not: şöyle bir ihtimalde var eğer direk garantiye yollarsam adamlar yine sağlam falan diyip tekrar gönderebilirler buda bana boşuna zaman kaybı olur diye düşünuyorum.Eğer kule tipi sogutucuya ragmen halen 95 dereceleri görüp pc kapanıp mavi ekran falan verirse o zaman zaten direk fotoglaflara kanıt attarım o zaman yapma ihtimalleri daha yüksek olur diye düşünyorum.

Sizce ne yapmalıyım? Bir öneride falan bulunabilirmisinz ? çaresiz kaldım. Teşekkürler.

Dahası  
Reaksiyon skoru
212
İsim
safa
2600 de stok soğutucu ne var ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zamanınız varsa lütfen okuyup yardımcı olurmusunuz?

arkadaşalar 1 aylık sistemim hiç bir sıkıntı yokken bu işlemci sıcaklıgı başıma bela oldu. Kasam gayet iyi 4 fanlı mesh bir kasa (gametech Galaxy) ama ona ragmen Amd ryzen 5 2600 gibi bir işlemci 95 dereceleri göruyordu. Bende iade etmek istedim ve satıcı servise yollamış. Bana sağlam diye rapor gönderdiler. Bende mx4 termal macun ile tekrar denedim fakat yine sonuc aynıydı. Ve 95 derecelrde PC kapandı ve mavi ekran falan gelmeye bşaladı. Neyse zar zor formatla mavi ekranı halletim. Şimdide stres testlerinde 94 derecelrde 1 kere mavi ekran gördüm oda kalıcı olmadı bu sefer hemen gitti. PC de şuan tek sıkıntı işlemcinin çok fazla ısınması.

Ben bir daha garantiye göndermeden önce 200 TL bütçem var. Bu bütçeye Bir kule tipi fan (t6 ultra almayı düşünüyorum) alıp deniyim diyorum eger sıcaklıgı 85 dereceleri geçmezsse ve herhangi bir kapanma vs olmassa tamamdır artık sistemimi gönül rahatlıgı ile kullanabilirim diye düşünyorum. Ama ailemde artık bıkmış daha ne alıcan falan diyolar direk garantiye yolla falan diyolar. Sizce ne yapıyım ? ben bir şekilde ailemi sakinleştiririm. Onlar sıfır sistem bu kadar sıkıntı çıktı diye bana suç atıyolar sen toladın falan diye. Ben ikna edip garantiye göndermeden önce sizce bir kuletipi sogutucu alıp sorunu cözmeye çalışmalı mıyım ? yoksa direk garantiye mi yollamalımıyım ?

Not: şöyle bir ihtimalde var eğer direk garantiye yollarsam adamlar yine sağlam falan diyip tekrar gönderebilirler buda bana boşuna zaman kaybı olur diye düşünuyorum.Eğer kule tipi sogutucuya ragmen halen 95 dereceleri görüp PC kapanıp mavi ekran falan verirse o zaman zaten direk fotoglaflara kanıt attarım o zaman yapma ihtimalleri daha yüksek olur diye düşünyorum.

Sizce ne yapmalıyım? Bir öneride falan bulunabilirmisinz ? çaresiz kaldım. Teşekkürler.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Kule tipi soğutucuyu zaten her türlü alacaksın. Wraith Stealth yerine T6 tarzı kule tipi kullanmak daha avantajlı.
O yüzden uygun fiyattan bulduğun bir modeli al. T6 veya daha iyisi varsa o da olur. Hangisini uygun görürsen.

Kasanın "Mesh + 4 fanlı" olması önemli ve güzel bir detay.
Ama fanların kalitesi de önemli, kendine hayrı olmayan 4 fan varsa içerideki hava sirkülasyonu yetersiz kalabilir.
Kasa konumu, oda sıcaklığı vs. bunlar da ısı üzerinde etkisi olan faktörler. Kasa ve fanlarını kontrol etmek lazım.

Isınma hatalı soğutucu montajından dolayı da olabilir. Eğer biraz da olsa açıklık/yanlışlık varsa, ısı seviyelerinde yükselme olacaktır.

İşlemci sadece stres testinde mi 95 dereceyi görüyor? Yoksa normal kullanımda da 90-95 seviyelerine çıkıyor mu?

BabaYori

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Muhammed Özkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2600 de stok soğutucu ne var ?
normal amdnin stok sogutucusu var. Garip olan şey işlemciyi test sokarken sadece asagıa attıgım ssdeki kadar watt çekmesşine ragmen bu kadar fazla ısınıması

Kule tipi soğutucuyu zaten her türlü alacaksın. Wraith Stealth yerine T6 tarzı kule tipi kullanmak daha avantajlı.
O yüzden uygun fiyattan bulduğun bir modeli al. T6 veya daha iyisi varsa o da olur. Hangisini uygun görürsen.

Ama fanların kalitesi de önemli, kendine hayrı olmayan 4 fan varsa içerideki hava sirkülasyonu yetersiz kalabilir.
Kasa konumu, oda sıcaklığı vs. bunlar da ısı üzerinde etkisi olan faktörler. Kasa ve fanlarını kontrol etmek lazım.

Isınma hatalı soğutucu montajından dolayı da olabilir. Eğer biraz da olsa açıklık/yanlışlık varsa, ısı seviyelerinde yükselme olacaktır.

İşlemci sadece stres testinde mi 95 dereceyi görüyor? Yoksa normal kullanımda da 90-95 seviyelerine çıkıyor mu?
normal kullanımda çıkmıyor. PCye yeni format attıgım için oyunlarda test etmedim bugunler ama önceden test etmiştim gta 5 en low ayarlarda (bilerek en low çketim ki işlemciye yüklensin) en fazla 72 gördüm. Lol valorant gibi oyunlarda ise 63-70 arası gördüm. Şuan ise googlede 3 sekme açık arkada valorant iniyor discord falan açık arkada 58 derece olmuş. daha az önce 52 falandı. Herhalde valorant inmeye başlayınca yükseldi durumlar böyle.

Ekler

• ssdasd.PNG
    ssdasd.PNG
    26.7 KB · Hit: 33
Dahası  
Reaksiyon skoru
212
İsim
safa
normal amdnin stok sogutucusu var. Garip olan şey işlemciyi test sokarken sadece asagıa attıgım ssdeki kadar watt çekmesşine ragmen bu kadar fazla ısınıması
Dostum Wraith steal yetersiz bi soğutucu az önce arkadaşın attığı mesaj gayet yerinde. amd işlemciler 95 dereceye kadar çalışabiliyor. boşta kaç derece de ısı ? bide oyun oynarken yükü işlemcinin üstünden kaldır grafikleri yüksek ayarlara al yoksa yük işlemciye biner ısı sorunu yaratabilir. ekran kartı yüzde kaç da çalısıyor ve ısı değeri nedir ?

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
normal kullanımda çıkmıyor. PCye yeni format attıgım için oyunlarda test etmedim bugunler ama önceden test etmiştim gta 5 en low ayarlarda (bilerek en low çketim ki işlemciye yüklensin) en fazla 72 gördüm. Lol valorant gibi oyunlarda ise 63-70 arası gördüm. Şuan ise googlede 3 sekme açık arkada valorant iniyor discord falan açık arkada 58 derece olmuş. daha az önce 52 falandı. Herhalde valorant inmeye başlayınca yükseldi durumlar böyle.
O zaman garantiye göndermene gerek yok. Yanlış hatırlamıyorsam Stealth soğutucunun alüminyum bloğu 2 cm'di.
Yani 2 cm'lik soğutucu blok ile işlemciyi tam kapasite stres testine soktuğunda o değerler biraz normal kalıyor.
Elindeki bütçe ile kule tipi soğutucuya geçmek sorununu büyük oranda çözecektir.
image_46.jpg

BabaYori

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Muhammed Özkan
Dostum Wraith steal yetersiz bi soğutucu az önce arkadaşın attığı mesaj gayet yerinde. amd işlemciler 95 dereceye kadar çalışabiliyor. boşta kaç derece de ısı ? bide oyun oynarken yükü işlemcinin üstünden kaldır grafikleri yüksek ayarlara al yoksa yük işlemciye biner ısı sorunu yaratabilir. ekran kartı yüzde kaç da çalısıyor ve ısı değeri nedir ?
ekran kartım gtax 1650 super oldugu için fazla ısınmıyor ben bilrek düşük aylara almıştım ki işlemci kaç derece olucak ona bakmak için. Çünkü ilerde bu işlemci ile edit ve yayın açmak istiyoru. Böyle ısınıp kapanması ve mavi ekran vermesi sıkıntı yaratır. Şuan 59 derece
arkada dc açık valorant iniyor ve googlde 4 sekme açık. Normalde ben hep 50-55 arası oluyordu bu sefer biraz fazla sekme ve valorant falan indigi için böyle olmuş olabilir diye düşünyorum.

O zaman garantiye göndermene gerek yok. Yanlış hatırlamıyorsam Stealth soğutucunun alüminyum bloğu 2 cm'di.
Yani 2 cm'lik soğutucu blok ile işlemciyi tam kapasite stres testine soktuğunda o değerler biraz normal kalıyor.
Elindeki bütçe ile kule tipi soğutucuya geçmek sorununu büyük oranda çözecektir.
Alıntıyı görüntüle
Bende sizin düşündügünüz gibi düşüyorum. Banaa sadece forumda bazı kişiler full yükte bu kadar işlemci bu akdar az waat çekmesine ragmen neden bu kadar fazla ısınıyor garip dediler o biraz tedirgin etti beni. Buyrun full yükte çektigi watt siz ne düşünyorusnuz.

Ekler

• ssdasd.PNG
    ssdasd.PNG
    26.7 KB · Hit: 29
Dahası  
Reaksiyon skoru
212
İsim
safa
ekran kartım gtax 1650 super oldugu için fazla ısınmıyor ben bilrek düşük aylara almıştım ki işlemci kaç derece olucak ona bakmak için. Çünkü ilerde bu işlemci ile edit ve yayın açmak istiyoru. Böyle ısınıp kapanması ve mavi ekran vermesi sıkıntı yaratır. Şuan 59 derece
arkada dc açık valorant iniyor ve googlde 4 sekme açık. Normalde ben hep 50-55 arası oluyordu bu sefer biraz fazla sekme ve valorant falan indigi için böyle olmuş olabilir diye düşünyorum.

Bende sizin düşündügünüz gibi düşüyorum. Banaa sadece forumda bazı kişiler full yükte bu kadar işlemci bu akdar az waat çekmesine ragmen neden bu kadar fazla ısınıyor garip dediler o biraz tedirgin etti beni. Buyrun full yükte çektigi watt siz ne düşünyorusnuz.
50-55 o soğutucu için gayet normal. ayarları düşürdükçe yük ekran kartından çıkar işlemciye biner. buda işlemcinin ısınmasına yol açar 1650s valorantta yüksek ayarlarda gayet rahat çalısır ki ekran kartında kötü değil. ekran kartın içinde bi stres testi yap maksimum da kaç derece ısınacağını öğrenirsin oyunlarıda ona göre yüksek ayarlarda oyna işlemcin bi nebze rahatlar.

BabaYori

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Muhammed Özkan
50-55 o soğutucu için gayet normal. ayarları düşürdükçe yük ekran kartından çıkar işlemciye biner. buda işlemcinin ısınmasına yol açar 1650s valorantta yüksek ayarlarda gayet rahat çalısır ki ekran kartında kötü değil. ekran kartın içinde bi stres testi yap maksimum da kaç derece ısınacağını öğrenirsin oyunlarıda ona göre yüksek ayarlarda oyna işlemcin bi nebze rahatlar.
yok zaten önceden oyunalrda testim. Gayet sıcaklık degerleri oyunalrda normal ama stress testine sokunca 94 95 dereceler geliyor ve kapanıyor bi anlık mavi ekran falan geldi. ben korktum yine eskisi gibi mavi ekran mı oldu diye tekrar format mı attıcam diye ama bu sefer bilgsayara res attınca pc yeniden açıldı. Oyunlarda zaten full ayarlara alıcam. Sana anlatmak istedigim şey ilerde bu işlemci full yüke gelince kapanmaması lazım. çünkü ilerde edit falan yaparım diye.

Dahası  
Reaksiyon skoru
212
İsim
safa

Bu adımları uygula. Benim kanaatimce de bir soğutucu şart.

Eminim ki soğutucuyla problemini çözeceksin. umuyorum.

BabaYori

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Muhammed Özkan
Bu adımları uygula. Benim kanaatimce de bir soğutucu şart.

Eminim ki soğutucuyla problemini çözeceksin. umuyorum.
Umarım dostum. İnanki ne kadar morali bozdu şu olaylar. Dediginiz gibi alıcam bir tane kule tipi sogutcu 200 TL bütçe ile ve o zaman eger 85 derece üstüne çıkmazsa sistemde bir kapanma vs olmassa tamamdır. Ama eğer tam tersi bir durum olursa demekki işlemci kaynaklı olma ihtimaelli baya artıyor garantiye yollarım tekrar. Ama inşallah kule tipi fan ile sorun çözülürde ugraşmak zorunda kalmam artık. Dua edin bana :D Bu arada çok teşekkür ederim. İçimi rahatlattınız valla 2 nizde Sağolun. @White Ravens @skupluoglu

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,822
Üyeler
138,414
Son üye
Mertqed
Top Bottom