Neler Yeni

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: Sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan ettik

Beren

80+ Gold
Sıkıyönetim veya askerî adalet, askerî otoritenin, genellikle resmî bildirgesi altında, adli yönetimi kontrol altına almasıyla işleme geçen kural sistemidir.

Askerî adalet, ortaya çıkan savaş, doğal afet, sivil kargaşa, toprak işgali veya askerî darbe gibi durumlarda, normal adli kurumların yeni duruma hâkim olamayıp vazifesini yerine getiremediği veya yavaş getirdiği takdirde, askerî otoritelerin ve kurumların tercih edilmesi ile kullanıma girer.

Sıkıyönetim; tabii afet, salgın hastalık, ağır ekonomik bunalımlar ve sıkıyönetimi gerektiren hallerin daha hafifinin meydana gelmesi durumlarında ilan edilen olağanüstü hâlden farklıdır. Sıkıyönetimde yetki askerî makamlarda, olağanüstü hâlde ise mülki makamlardadır. Olağanüstü hâlde sıkıyönetim mahkemeleri yoktur.
----------------------------------
Genel Seferberlik

Memleketin, maddi ve manevi bütün güçlerinin (askeri, siyasi, ekonomik ve psikolojik güç) topyekün savaş ihtiyaçlarını karşılayacak ve savaşın devamını sağlayacak seviyeye getirilmesi; diğer bir deyimle maddi manevi bütün kuvvet ve kaynakların, savaş isteklerine göre yöneltilerek barış durumundan sefer durumuna geçirilmesidir. Buna topyekün seferberlik de denir. Sefer kelimesi lügatta "yolculuk, savaşa gitme"; seferberlik ise "yolculuğa, savaşa hazır hale gelme" anlamlarına gelir.

Durum ciddi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

-Son Dakika-
Azerbaycan savaş hali ilan etti.
Yani savaş başladı.
@Lecter
Kötü olmuş umarım Azerbaycan lehine sonuçlanır .

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Coronaya galip gelemedik daha birde savaş başlatıyorlar hay yarabbim ben niye bu dünyada doğdum keşke uzaylı olsaydım :d

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
Father Turkey olaya dahil olursa 50/50 olabilir :d
Rusya'ya mother Russia veya motherland de deniyor onun için öyle yazdım. :D

Father Turkey'nin ekonomisi ayvayı yedi savaşacak durumumuz olduğunu düşünmüyorum halk savaşa hazır değil Türkiye'nin durumu vahim biz önce kendi sorunlarımızı halledelim.

Beren

80+ Gold

Father Turkey'in ekonomisi ayvayı yedi savaşacak durumumuz olduğunu düşünmüyorum halk savaşa hazır değil Türkiye'nin durumu vahim biz önce kendi sorunlarımızı halledelim.
Biliyorum vahim olduğumuzu Mother Russia deyince öyle cevap veresim geldi :d

Ted Mosby

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,754
İsim
Ahmet Baran

Father Turkey'nin ekonomisi ayvayı yedi savaşacak durumumuz olduğunu düşünmüyorum halk savaşa hazır değil Türkiye'nin durumu vahim biz önce kendi sorunlarımızı halledelim.
baştakilere göre sorunumuz yoksa savaşa gireriz büyük ihtimalle

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
baştakilere göre sorunumuz yoksa savaşa gireriz büyük ihtimalle
Halkın savaş pekte umrunda değil ama reis-i cumhura göre herkes hazır savaşa. :mad:

Biz önce kendimizle ilgilenelim Erdoğan eğer savaş açarsa kendi sonunu hazırlar elinde bir koz kalmadı zaten.

Erdoğanda aşşağıda ki duruma düşebillir savaş çıkartırsa.

Ted Mosby

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,754
İsim
Ahmet Baran
Halkın savaş pekte umrunda değil ama reis-i cumhura göre herkes hazır savaşa. :mad:

Biz önce kendimizle ilgilenelim Erdoğan eğer savaş açarsa kendi sonunu hazırlar elinde bir koz kalmadı zaten.

lke b** yolunda ama sonumuz nasıl olucak acaba

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray

Yok be bence Erdoğan'ın işine bile gelir. "Vatan millet ümmet Türk-i Dostluk" falan gibi şeyler der bir de "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" falan diye bağırıp çay dağıttı mı mitinglerde tamam işte al sana 2028'e kadar net Cumhurbaşkanlığı.

KTimur

80+ Silver
En İyi Cevap
1
-Son Dakika-
Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri yaptığı operasyon ile Ermenistan Ordusunun ikmal yolu olarak kullandığı M11’i KESTİ.

Unutmayın bir savaşta lojistik destek her şeydir. Azerbaycan muhteşem bir ilerlemeye kaydetti, kaydetmeye devam ediyor. M11 yolunun da kesilmesi ile Ermenistan ciddi derecede sıkıntılar yaşayacaktır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
908,658
Üyeler
141,026
Son üye
Yusuf Atasoy
Top Bottom