Neler Yeni

Darboğaz yıllar sonra oluşabilir mi ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Arif Emre Kartal
Yaklaşık 3 - 4 sene önce İ5 6600K ve GTX 1060 6GB sistem toplamıştım hiç bir sıkıntısı yok canavar gibi çalışıyordu. Ancak son zamanlarda darboğaz sorunu ortaya çıktı. MSI Afterburner uygulamasından baktığıma göre işlemci sıcaklığım normal değerlerde gezmesine rağmen (60-70) kullanım %100 de oluyor.
Benim öğrenmek istediğim asıl şey bu darboğaz zamanla oluşabilecek bir durum mudur yoksa benim sistemimde başka bir sıkıntı mı var.
Sistemim aşşağıdaki gibidir;

İşlemci: İ5 6600K
Ekran Kartı: MSI GTX 1060 6GB
Anakart: MSI H110M PRO -VD
Ram:Kingston HyperX Fury Black 8GB 2666MHz + Kingston HyperX Fury Black 8GB 2133MHz
Depolama: 1TB Seagate HDD + Kingston HyperX Fury 120GB SSD
İşlemci Soğutma: Akasa Venom Atto
Kasa: Dark Ninja 600W

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,027
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Yeni oyunlar, yeni sürümler çıktıkça kullanımlar söylediğiniz gibi değişebiliyor. Öncelikle hangi oyunda, hangi ayarlarda sorun yaşadığınızı söylerseniz ona göre bakayım.

arajmer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Abdullah Sayhan
Twitter
arajmer
Fpslerde düşüş yaşıyor musunuz? Çünkü bu durum afterburnerın bir yanlış gösterimi de olabilir.

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Evet mümkün, biz buna zamansal deformasyon ile oluşan yazılım darboğazı diyoruz. Peki bu neden oluşur?

Sen bir sistem satın alırsın ve o sistem o zaman için her şeyi kaldırabilecek ve hiç darboğaza uğratmayacak bir sistemdir ama zamanla gelişen yazılım ve oyunlar ve bu yazılımlara gelen update ile oyun uygulamanın sistem gereksinim eğilimi değişebilir. Misal Ryzen'le birlikte oyunların çoklu çekirdek kullanım eğiliminin artması gibi, bundan ötürü artık 4 çekirdekli 6600K oyunlarda artan çoklu çekirdek kullanımı ile ekran kartına yetememeye başlamış. Sana önerim çok şikayetçiysen işlemcini sat ve 6700 satın almaya bak o işlemci seni epey götürecektir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Arif Emre Kartal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni oyunlar, yeni sürümler çıktıkça kullanımlar söylediğiniz gibi değişebiliyor. Öncelikle hangi oyunda, hangi ayarlarda sorun yaşadığınızı söylerseniz ona göre bakayım.
Çoğu oyunda yaşıyorum aslında ama bir iki örnek vereyim
Rainbow Six Siege;
Bu oyunu yaklaşık 2 yıldır oynuyorum. Dediğiniz gibi sonradan ortaya çıkan bir durum oldu. Oyunu Lowda da oynasam Ultrada da oynasam bu durum pek değişmiyor. Vsync açarak yani fps sabitleyerek bu sorunu çözdüm fakat bu sefer mouse imput lag sorunum ortaya çıktı.Şimdilik bu şekilde idare ediyorum.

Son zamanlarda Call of Duty Warzone yükledim ve onda da darboğaz sıkıntısı var. Hatta oyun sürekli “Dev Eror” diye hata verip crash yiyor sebebi darboğazdan mıdır yoksa oyun yeni olduğu için midir tam bilmiyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Arif Emre Kartal
Fpslerde düşüş yaşıyor musunuz? Çünkü bu durum afterburnerın bir yanlış gösterimi de olabilir.
FPS de fiziksel olarak bir düşüş olmasa da ekranımda bariz bir şekilde takılmalar oluyor

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,027
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Çoğu oyunda yaşıyorum aslında ama bir iki örnek vereyim
Rainbow Six Siege;
Bu oyunu yaklaşık 2 yıldır oynuyorum. Dediğiniz gibi sonradan ortaya çıkan bir durum oldu. Oyunu Lowda da oynasam Ultrada da oynasam bu durum pek değişmiyor. Vsync açarak yani fps sabitleyerek bu sorunu çözdüm fakat bu sefer mouse imput lag sorunum ortaya çıktı.Şimdilik bu şekilde idare ediyorum.

Son zamanlarda Call of Duty Warzone yükledim ve onda da darboğaz sıkıntısı var. Hatta oyun sürekli “Dev Eror” diye hata verip crash yiyor sebebi darboğazdan mıdır yoksa oyun yeni olduğu için midir tam bilmiyorum.
Özellikle Rainbow ve Warzone çok işlemci yiyen oyunlar o konuda sorun yaşamanız normal. Bahsettiğiniz Dev Error hatası da maalesef oyunun genel bir sorunu...

arajmer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Abdullah Sayhan
Twitter
arajmer
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Arif Emre Kartal
Evet mümkün, biz buna zamansal deformasyon ile oluşan yazılım darboğazı diyoruz. Peki bu neden oluşur?

Sen bir sistem satın alırsın ve o sistem o zaman için her şeyi kaldırabilecek ve hiç darboğaza uğratmayacak bir sistemdir ama zamanla gelişen yazılım ve oyunlar ve bu yazılımlara gelen update ile oyun uygulamanın sistem gereksinim eğilimi değişebilir. Misal Ryzen'le birlikte oyunların çoklu çekirdek kullanım eğiliminin artması gibi, bundan ötürü artık 4 çekirdekli 6600K oyunlarda artan çoklu çekirdek kullanımı ile ekran kartına yetememeye başlamış. Sana önerim çok şikayetçiysen işlemcini sat ve 6700 satın almaya bak o işlemci seni epey götürecektir.
İşlemcimi hangi platformda satmamı önerirsiniz Sahibinden gibi sitelerde satılır mı bu tarz şeyler yoksa sırf bu alanda alım satım yapan başka siteler var mı

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Arif Emre Kartal

Peki ikinci el İ7 6700 yerine sıfır İ5 9400f alsam benim işimi görür mü hocam ?

arajmer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
120
İsim
Abdullah Sayhan
Twitter
arajmer

arajmer

80+
Dahası