Neler Yeni

İnceleme Corsair K55 RGB Klavye İncelemesi.

Tost Kayaoğlu

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Tam emin olmak için soruyorum kusura bakma :( Satış resminde ö,ü,i, yok. Onlar olacak şekilde gelecek değil mi ? Yani onların yerine şu an soru işareti üst üste iki nokta vsvs gibi tuşlar var.
Ben alırken de aynı görsel vardı merak etme

htc.husnu

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
Hüsnü Turan ÇETİN
Instagram
@htc.husnu
Merhabalar sevgili yoldaşlar bu konuda 300tl-400tl arası bütçe için alınabilecek en kaliteli klavye olan Corsair K55'i sizlere tanıtacağım.
Öncelikle bu bütçede klavye arayan arkadaşlarımız nasıl bir klavye seçmelidir ona değineceğim.
Klavye ararken eğer önceliğiniz hissiyat,ses ve hız gibi özelliklerse bu klavye pek size göre değil.
Çünkü en kötü membran klavye ile bu klavye arasında sadece özellik farkı var,hissiyat ve ses bakımından tam aynı olmasa da aşırı benzerler.
Ama bir klavye ararken önceliğiniz malzeme kalitesi,uzun ömürlülük ve fazla özellik bulunması ise yani oyunları rütbe için değil eğlence için oynuyorsanız bu klavye tam size göre.

Maalesef ülkemizde kaliteli mekanik klavyelerin fiyatı çok uçuk. Bu yüzden insanlar daha çok gamepower , rampage gibi kalitesiz (bana göre) ama ucuz klavyelere başvuruyorlar.
Ama ülkemizde aynı fiyata gayet kaliteli markaların kaliteli membran klavyeleri bulunuyor.
Bu yüzden benim düşüncem eğer 300-400 TL gibi bir bütçeniz var ise ve daha çok hikaye odaklı oyunlar oynuyorsanız yani hız hissiyat vs. sizin için öncelik değilse kesinlikle membran almalısınız.

Ben klavye ararken şu özelliklere önem veriyordum ve K55 bu bütçe için hepsini karşılıyordu bu yüzden K55'i tercih ettim.
1-Büyük Enter
2-Fabrikasyon Türkçe Tuşlar
3-Makro Tuşları
4-Bilek Desteği
5-Multi Medya Tuşları
6-Beyaz Renkli Tuş Fontu
7-Sessiz olması

K55 çok geniş kesime hitap eden bir klavye değil . Makro tuşlarını. Bu yüzden benim bir klavyeden istediğim özelliklere benzer istekleriniz yoksa bu klavyeyi önermiyorum.

Neyse tanıtım ve önerilerim bitti artık klavyenin Ultra Detaylı İncelemesine geçebiliriz.

A) Kutu İçeriği

Kutu tasarımı şu şekilde :

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Gayet şık ve sade şahsen odamda dekor olarak kullanıyorum. : D

Kutumuzun içinden çıkanlar şu şekilde :
1-Klavye (🤠)
2-Bilek Desteği
3-Türkçe Tanıtım Kılavuzu
4-Garanti Belgesi

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

B) Klavyeye İlk Bakış

Alıntıyı görüntüle

Klavyemiz de sıradan bir klavyeden farklı :
6 Adet Makro Tuşu
Ses Arttırma,Azaltma ve Kapatma Tuşları
Durdurma,Geriye alma,Başlatma/Durdurma ve İleriye Alma Tuşları
4 Adet Bildiri ışığı (Capslcok,Numlock,Makro Ayarlama ve Tuş Kilitleme)
Tuşları Bulunuyor.

C) Bilek Desteği

Bilek desteği yumuşak karbon fiber bir maddeden yapılma. Rahat hissettiriyor yüksekliği de iyi kullanımı rahat ve altında kaymasını önleyen 3 adet bant var.
Tek sıkıntısı klavyeye takılan kısımdaki klipsler biraz zayıf her an kırılabilir hissiyatı veriyor.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

D) Ses ve Hissiyat

Klavyenin hissiyatı yukarıda belirttiğim gibi diğer membran klavyelere benziyor ama tam olarak aynı değil. Tuşlar biraz daha yüksek o yüzden hissiyatı bir tık daha iyi.
Klavyenin sesi diğer membran klavyelere oranla aşırı sessiz ama size acaba tuşa basamadım mı algısını yaratmıyor .
Klavyenin sesi için bir video çekmek isterdim ama iyi bir mikrofonum olmadığı için çekemedim bu yüzden hazır bir video kullandım.

Ve bu videodan da gördüğünüz gibi g213'ten daha sessiz.

Kısacası sesi az hissiyatı iyi tam aradığım gibi.

F) Klavyenin Yazılım Dışında Özellikleri

Bu başlık altında klavyenin yazılım haricindeki özelliklerinden bahsedeceğim.

1-Işıklandırma

Klavye 3 bölgeli aydınlatmaya sahip ve 3 kademeli aydınlatma seviyesine sahip.

Klavyenin ışık düzeyi

Alıntıyı görüntüle

Ortadaki tuş ile ayarlanıyor.

Klavyenin renk modları FN+" " kombinasyonları ile ayarlanıyor.
Renk modları sırasıyla şu şekilde :

RENK MODLARI :

https://drive.google.com/drive/folders/1bnwPa-waHrlOMJdE6apTyuhkNlbTggV8?usp=sharing

bunlar klavye üzerinden ayarlanabilen renk modları ama yazılım üzerinden daha fazla renk modu ayarlayabiliyoruz .
Ve ayrıca hareketli renk modlarının hızlarını klavyemizden "fn+yukarı-aşağı ok tuşu" ile ayarlayabiliyoruz .

2-Klavye Üzerinden Makro Ayarlama

Yapması çok basit ilk önce "MR" tuşuna basıyoruz ardından makro atamak istediğimiz tuşu seçiyoruz. Sonra makro atama ışığı yanıp sönerken makro olarak atamak istediğimiz kelimeyi,sayıyı vs. giriyoruz. Daha sonra tekrar "MR" tuşuna basıyoruz ve makromuz hazır oluyor.

3-Tuş Kilitleme

Kilit tuşuna basarak windows tuşunu engelleyebiliyoruz .

E) Yazılım
Bakın burası çok önemli !

Klavyenin son sürümdeki yazılımı eski sürümdeki yazılımından çok daha YETERSİZ !
Mesela örnek olarak şöyle bir fark göstereyim.

Yeni yazılımdaki renk modları :

Alıntıyı görüntüle

Eski yazılımdaki renk modları :

Alıntıyı görüntüle

Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Eğer K55'iniz varsa veya K55 alacaksanız yazılım olarak BUNU indirin.

Şimdi yazılımı incelemeye başlayalım.

1 ) Renk Modları

Yazılım üzerinden ayarlanan renk modlarına buradan ulaşabilirsiniz :

Alıntıyı görüntüle

Bunları inceleme ihtiyacı duymadım çünkü diğerlerinden tek farkı sadece renkleri kendiniz ayarlıyorsunuz .

Birde "TYPE LIGHTING (RIPLE)" ayarı var bu modda da tuşlara bastıkça klavye aydınlanıyor.

MAKRO

1) Makro Nasıl Atanır ?

Makro ataması yapmak için

Alıntıyı görüntüle

"+" Tuşuna basıyoruz ve ardından makro atamak istediğimiz tuşu seçiyoruz .

2) Makro çeşitleri

Alıntıyı görüntüle

a) Klasik Makro

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

b) Makale,Metin Makrosu

Alıntıyı görüntüle

c) Tuş Atama Makrosu

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

d) Uygulama Açma Makrosu

Alıntıyı görüntüle

e) Kronometre ve Zamanlayıcı Makrosu

Alıntıyı görüntüle

f) Makroları Kapatma

Alıntıyı görüntüle

g) Profil Değiştirme Makrosu

Alıntıyı görüntüle

3) Kilit Seçenekleri

Alıntıyı görüntüle

Yine aynı tuşla (klavyedeki kilit sembollü tuş) daha fazla şeyi engelleyebiliyoruz.

SONUÇ
Klavye özellik bakımından anladığınız kadarıyla gayet iyi.
Ama dediğim gibi eğer klavye ararken önceliğiniz hissiyat ve ses ise bu fiyat bandındaki mekanik klavyelere bakmanızı öneririm.
Şöyle küçük bir değerlendirme yapmam gerekirse :

Tasarım 9/10
Fiyat Performans 8/10
Özellikleri 10/10
Sessizlik 10/10
Hissiyat 8/10
Işıklandırma 6/10
Bilek Desteği 8/10

Sonuç 8/10

Küçük bir kesime hitap eden fiyat performans bir klavye.

Burayı zaman geçtikçe düzenleyeceğim
2 hafta oldu memnunum herhangi bir sorun yok
----------------------------------------------------
1 ay 2 hafta : Klavyede herhangi bir tuş basmama,takılma,bozulma yaşanmadır
Yepyeni özellikler keşfediyorum
Mesela sınırsız makro yapmayı keşfettim
Memnunum,öneririm

Konusundan esinlendiğim için @keremcnsz24 e teşekkür ederim​
Kardeşim incelemen için çok teşekkürler. çok açıklayıcı olmuş ve gereken herşeyi bahsetmişsin. Bende membran klavye düşünüyorum. BAhsetmiş olduğun sessizlik , multimedya tuşları ve büyük enter benim içinde önemliydi. Sadece aklımda bir soru var. Mystic Light , AuroSync ve Gigabyte fushion gibi anakart yazılımları ile senkron bir şekilde çalışıyor mu ? Anakart yazılımları klavyeyi görüyor mu ?

EDİT: Güncelleme : Corsairin yeni yazılımı (4.x.xx sürümlerinde ) ile Mystic Light İle senkron çalışıyor.

Son düzenleme:

Tost Kayaoğlu

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Kardeşim incelemen için çok teşekkürler. çok açıklayıcı olmuş ve gereken herşeyi bahsetmişsin. Bende membran klavye düşünüyorum. BAhsetmiş olduğun sessizlik , multimedya tuşları ve büyük enter benim içinde önemliydi. Sadece aklımda bir soru var. Mystic Light , AuroSync ve Gigabyte fushion gibi anakart yazılımları ile senkron bir şekilde çalışıyor mu ? Anakart yazılımları klavyeyi görüyor mu ?
Anakart cihazları ile senkron çalışmıyor ama Birden fazla corsair ürününüz varsa ICUE yazılımı sayesinde bütün corsair ürünlerini senkron şekilde çalıştırabiliyorsunuz

salihb7123

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
325
İsim
Salih BOZBIYIK
Merhabalar sevgili yoldaşlar bu konuda 300tl-400tl arası bütçe için alınabilecek en kaliteli klavye olan Corsair K55'i sizlere tanıtacağım.
Öncelikle bu bütçede klavye arayan arkadaşlarımız nasıl bir klavye seçmelidir ona değineceğim.
Klavye ararken eğer önceliğiniz hissiyat,ses ve hız gibi özelliklerse bu klavye pek size göre değil.
Çünkü en kötü membran klavye ile bu klavye arasında sadece özellik farkı var,hissiyat ve ses bakımından tam aynı olmasa da aşırı benzerler.
Ama bir klavye ararken önceliğiniz malzeme kalitesi,uzun ömürlülük ve fazla özellik bulunması ise yani oyunları rütbe için değil eğlence için oynuyorsanız bu klavye tam size göre.

Maalesef ülkemizde kaliteli mekanik klavyelerin fiyatı çok uçuk. Bu yüzden insanlar daha çok gamepower , rampage gibi kalitesiz (bana göre) ama ucuz klavyelere başvuruyorlar.
Ama ülkemizde aynı fiyata gayet kaliteli markaların kaliteli membran klavyeleri bulunuyor.
Bu yüzden benim düşüncem eğer 300-400 TL gibi bir bütçeniz var ise ve daha çok hikaye odaklı oyunlar oynuyorsanız yani hız hissiyat vs. sizin için öncelik değilse kesinlikle membran almalısınız.

Ben klavye ararken şu özelliklere önem veriyordum ve K55 bu bütçe için hepsini karşılıyordu bu yüzden K55'i tercih ettim.
1-Büyük Enter
2-Fabrikasyon Türkçe Tuşlar
3-Makro Tuşları
4-Bilek Desteği
5-Multi Medya Tuşları
6-Beyaz Renkli Tuş Fontu
7-Sessiz olması

K55 çok geniş kesime hitap eden bir klavye değil . Makro tuşlarını. Bu yüzden benim bir klavyeden istediğim özelliklere benzer istekleriniz yoksa bu klavyeyi önermiyorum.

Neyse tanıtım ve önerilerim bitti artık klavyenin Ultra Detaylı İncelemesine geçebiliriz.

A) Kutu İçeriği

Kutu tasarımı şu şekilde :

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Gayet şık ve sade şahsen odamda dekor olarak kullanıyorum. : D

Kutumuzun içinden çıkanlar şu şekilde :
1-Klavye (🤠)
2-Bilek Desteği
3-Türkçe Tanıtım Kılavuzu
4-Garanti Belgesi

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

B) Klavyeye İlk Bakış

Alıntıyı görüntüle

Klavyemiz de sıradan bir klavyeden farklı :
6 Adet Makro Tuşu
Ses Arttırma,Azaltma ve Kapatma Tuşları
Durdurma,Geriye alma,Başlatma/Durdurma ve İleriye Alma Tuşları
4 Adet Bildiri ışığı (Capslcok,Numlock,Makro Ayarlama ve Tuş Kilitleme)
Tuşları Bulunuyor.

C) Bilek Desteği

Bilek desteği yumuşak karbon fiber bir maddeden yapılma. Rahat hissettiriyor yüksekliği de iyi kullanımı rahat ve altında kaymasını önleyen 3 adet bant var.
Tek sıkıntısı klavyeye takılan kısımdaki klipsler biraz zayıf her an kırılabilir hissiyatı veriyor.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

D) Ses ve Hissiyat

Klavyenin hissiyatı yukarıda belirttiğim gibi diğer membran klavyelere benziyor ama tam olarak aynı değil. Tuşlar biraz daha yüksek o yüzden hissiyatı bir tık daha iyi.
Klavyenin sesi diğer membran klavyelere oranla aşırı sessiz ama size acaba tuşa basamadım mı algısını yaratmıyor .
Klavyenin sesi için bir video çekmek isterdim ama iyi bir mikrofonum olmadığı için çekemedim bu yüzden hazır bir video kullandım.

Ve bu videodan da gördüğünüz gibi g213'ten daha sessiz.

Kısacası sesi az hissiyatı iyi tam aradığım gibi.

F) Klavyenin Yazılım Dışında Özellikleri

Bu başlık altında klavyenin yazılım haricindeki özelliklerinden bahsedeceğim.

1-Işıklandırma

Klavye 3 bölgeli aydınlatmaya sahip ve 3 kademeli aydınlatma seviyesine sahip.

Klavyenin ışık düzeyi

Alıntıyı görüntüle

Ortadaki tuş ile ayarlanıyor.

Klavyenin renk modları FN+" " kombinasyonları ile ayarlanıyor.
Renk modları sırasıyla şu şekilde :

RENK MODLARI :

https://drive.google.com/drive/folders/1bnwPa-waHrlOMJdE6apTyuhkNlbTggV8?usp=sharing

bunlar klavye üzerinden ayarlanabilen renk modları ama yazılım üzerinden daha fazla renk modu ayarlayabiliyoruz .
Ve ayrıca hareketli renk modlarının hızlarını klavyemizden "fn+yukarı-aşağı ok tuşu" ile ayarlayabiliyoruz .

2-Klavye Üzerinden Makro Ayarlama

Yapması çok basit ilk önce "MR" tuşuna basıyoruz ardından makro atamak istediğimiz tuşu seçiyoruz. Sonra makro atama ışığı yanıp sönerken makro olarak atamak istediğimiz kelimeyi,sayıyı vs. giriyoruz. Daha sonra tekrar "MR" tuşuna basıyoruz ve makromuz hazır oluyor.

3-Tuş Kilitleme

Kilit tuşuna basarak windows tuşunu engelleyebiliyoruz .

E) Yazılım
Bakın burası çok önemli !

Klavyenin son sürümdeki yazılımı eski sürümdeki yazılımından çok daha YETERSİZ !
Mesela örnek olarak şöyle bir fark göstereyim.

Yeni yazılımdaki renk modları :

Alıntıyı görüntüle

Eski yazılımdaki renk modları :

Alıntıyı görüntüle

Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Eğer K55'iniz varsa veya K55 alacaksanız yazılım olarak BUNU indirin.

Şimdi yazılımı incelemeye başlayalım.

1 ) Renk Modları

Yazılım üzerinden ayarlanan renk modlarına buradan ulaşabilirsiniz :

Alıntıyı görüntüle

Bunları inceleme ihtiyacı duymadım çünkü diğerlerinden tek farkı sadece renkleri kendiniz ayarlıyorsunuz .

Birde "TYPE LIGHTING (RIPLE)" ayarı var bu modda da tuşlara bastıkça klavye aydınlanıyor.

MAKRO

1) Makro Nasıl Atanır ?

Makro ataması yapmak için

Alıntıyı görüntüle

"+" Tuşuna basıyoruz ve ardından makro atamak istediğimiz tuşu seçiyoruz .

2) Makro çeşitleri

Alıntıyı görüntüle

a) Klasik Makro

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

b) Makale,Metin Makrosu

Alıntıyı görüntüle

c) Tuş Atama Makrosu

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

d) Uygulama Açma Makrosu

Alıntıyı görüntüle

e) Kronometre ve Zamanlayıcı Makrosu

Alıntıyı görüntüle

f) Makroları Kapatma

Alıntıyı görüntüle

g) Profil Değiştirme Makrosu

Alıntıyı görüntüle

3) Kilit Seçenekleri

Alıntıyı görüntüle

Yine aynı tuşla (klavyedeki kilit sembollü tuş) daha fazla şeyi engelleyebiliyoruz.

SONUÇ
Klavye özellik bakımından anladığınız kadarıyla gayet iyi.
Ama dediğim gibi eğer klavye ararken önceliğiniz hissiyat ve ses ise bu fiyat bandındaki mekanik klavyelere bakmanızı öneririm.
Şöyle küçük bir değerlendirme yapmam gerekirse :

Tasarım 9/10
Fiyat Performans 8/10
Özellikleri 10/10
Sessizlik 10/10
Hissiyat 8/10
Işıklandırma 6/10
Bilek Desteği 8/10

Sonuç 8/10

Küçük bir kesime hitap eden fiyat performans bir klavye.

Burayı zaman geçtikçe düzenleyeceğim
2 hafta oldu memnunum herhangi bir sorun yok
----------------------------------------------------
1 ay 2 hafta : Klavyede herhangi bir tuş basmama,takılma,bozulma yaşanmadır
Yepyeni özellikler keşfediyorum
Mesela sınırsız makro yapmayı keşfettim
Memnunum,öneririm

Konusundan esinlendiğim için @keremcnsz24 e teşekkür ederim​
hocam ben cs gibi oyunlarıda oynuyacam çok sıkıntı yaratır mı ?
hangi siteden aldınız ?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,701
Üyeler
138,391
Son üye
serefayk53
Top Bottom