Neler Yeni

B450m s2h anakartta core performance boost sorunu

MochaNoir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ilmen
Merhabalar b450m s2h anakart ve ryzen 5 3600x işlemci aldım bugün elime ulaştı. Monte işlemini geeçekleştirip sistemi başlattım. Başta fazla olmadı ama sistemi kullanırken sıcaklık birden 30 40 lardan 60 Lara sıçramaya başladı ve fan aşırı hızlı dönmeye başladı. İlk termal macundan şüphelendim fakat araştırmam üzerine biostaki core performance boost sebebiyle olduğu yazıyordu. Görev yöneticisinden kontrollerim üzerine sürekli 4ghz üzerinde gezindiğini gördüm ve biostan core performance boostu kapattım fakat bu sefer de 3.8ghz i geçmiyor. Yapabileceğim birşeyler var mı yoksa bios güncellemesini mi beklemeliyim?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,601
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Core Performance Boost'u kapatmışsın, neden 3.8 GHz üstünü görmeyi bekliyorsun ki? Çilek yiyip muz tadı almak istemek gibi bu.
BIOS'un güncel değilse güncelle. Eğer fan sesinden rahatsız olduysan yeni bir soğutucu alacaksın.
Ryzen 5 3600 yerine soğutucusuna güvenip Ryzen 5 3600X aldıysan büyük hata ettin, onu söyleyeyim :D.

MochaNoir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ilmen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Core Performance Boost'u kapatmışsın, neden 3.8 GHz üstünü görmeyi bekliyorsun ki? Çilek yiyip muz tadı almak istemek gibi bu.
BIOS'un güncel değilse güncelle. Eğer fan sesinden rahatsız olduysan yeni bir soğutucu alacaksın.
Ryzen 5 3600 yerine soğutucusuna güvenip Ryzen 5 3600X aldıysan büyük hata ettin, onu söyleyeyim :D.
İlk yaptığım şey biosu güncellemek oldu. Fan sesinden ziyade yüksek hızla çalışması biraz tuhafıma gitti. Soğıtucusuna güvenmedim asla fakat stabilite sorunu mu var da turbo hızına dengeli çıkmıyor? Core performance boost açık şekilde düzgün fan hızında kullanmanın yolu olup olmadığını sormak istemiştim...

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,601
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Fan sesinden ziyade yüksek hızla çalışması biraz tuhafıma gitti.
Normal, bir gariplik yok.
Soğıtucusuna güvenmedim asla fakat stabilite sorunu mu var da turbo hızına dengeli çıkmıyor?
Anakart boldan boldan voltaj veriyor olabilir, o yüzden kendince denemeler yaparak frekansı ve voltajı kendin düzeltmeye çalış, hem ısınmaması için hem de fan sesinin azalması için.
Core performance boost açık şekilde düzgün fan hızında kullanmanın yolu olup olmadığını sormak istemiştim...
Maalesef zor, bi' üst alıntıda yazdığım gibi kendince overclock yapabilirsin.

Kesteko

80+ Gold
En İyi Cevap
36
CBP'yi kapatmışsınız, dolayısıyla 3.8GHz üstünü göremezsiniz. Ayrıca neden 3600X aldınız?

MochaNoir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ilmen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Normal, bir gariplik yok.

Anakart boldan boldan voltaj veriyor olabilir, o yüzden kendince denemeler yaparak frekansı ve voltajı kendin düzeltmeye çalış, hem ısınmaması için hem de fan sesinin azalması için.

Maalesef zor, bi' üst alıntıda yazdığım gibi kendince overclock yapabilirsin.
Voltajı denerim tşkler

CBP'yi kapatmışsınız, dolayısıyla 3.8GHz üstünü göremezsiniz. Ayrıca neden 3600X aldınız?
Birazcık performans olsun istedim bu esnada idare etsin fan dedim...

Top Bottom