Neler Yeni

AMD Ryzen 3000 serisi için otomatik OC ve UV yapacak olan program !

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Merhaba dostlar bu konuda yakında çıkıcak bu program hakkında biraz tartışmak istedim :):

Ryzen İşlemciler İçin Performans Artırma Aracı: ClockTuner

Temel olarak Zen 2 mimarili işlemciler için hazırlanan ClockTuner, düşük güç tüketimi ile performansı artırmayı vaat ediyor.

Teknoloji topluluğunda 1usmus olarak tanınan Yuri Bubliy, Ryzen 3000 CPU’lar için geliştirilen ve kısaca CTR olarak bilinen ClockTuner yazılımını duyurdu. Yeni araç, sunduğu ayarlarla birlikte Zen 2 işlemciler için daha yüksek performans sağlıyor. Ayrıca bununla kalmayıp Zen 2 yongaların güç tüketimini azaltarak verimliliği de artırıyor.

Aynı isim, Ryzen için DRAM Calculator isimli bir araç üzerindeki çalışmalarıyla biliniyordu. Yeteneklerinin ötesine geçen 1usmus’un Ryzen aracı, hem Ryzen 3000 masaüstü hem de 3. nesil Ryzen Threadripper CPU’lar üzerinde etkili.

Geliştirilen aracın çalışma prensibi ise biraz karmaşık. Ancak son kullanıcıların endişelenmesini gerektirecek bir durum yok ve her şey otomatik şekilde gerçekleşiyor. Yardımcı yazılımın, her bir CCX modülünü ayrı ele almak koşuluyla AMD Zen 2 işlemcilerde, özellikle chiplet tabanlı tasarıma sahip olanların genel performansını artıracağı açıklandı. Her CCX üzerinde düşük voltaj değerleri uygulandığında ise Zen 2 işlemcilerin yalnızca daha hızlı değil, aynı zamanda daha soğuk çalıştığı da gösteriliyor.

CTR’nin bir diğer önemli özelliği ise her CCX’in kalitesini değerlendiren ve frekansları ayrı ayrı ayarlayan Smart Overclocking (Akıllı Hız Aşırtma) işlevi. Yine 1usmus tarafından geliştirilen özel bir Prime95 ön ayarı, her CCX’in kalitesini değerlendiren yardımcı programın içine yerleştirildi. Burada tüm CCX’ler için dengeli bir çalışma sunan ve frekansa ince ayar yapan bir algoritma hazırlandı.

İndirmeye açılmayan yazılımın nihai sürümü için Eylül ayını beklememiz gerekiyor.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/08/26/ryzen-islemciler-icin-performans-artirma-araci-clocktuner/

Bu program sayesinde benim gibi sakat slikona sahip 3000 serisi kullanıcılarına bir umut doğmuş olabilir :D. Hatta artık 3300X veya 3600 ün ısınma sorunuda ortadan kalkabilir çünkü:

Bu video da 30W lık bir güç tasarrufu bile sağlayabilmişler, sanırım 3970X içindi, gerçekten güzel değerler alınıyor programdan ve bu testler programın daha çıkmamış beta versiyonu ile, dahada gelişebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz ?

KeremMm

80+ Gold
En İyi Cevap
1
OC yapmanın zevki kalmaz. Kulanmam açıkçası keyifli olmaz ama bilmeyenler için faydalı

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
OC yapmanın zevki kalmaz. Kulanmam açıkçası keyifli olmaz ama bilmeyenler için faydalı

Ya bu işin zevki aldığın sonuçta, bence hiç zevkli değil deneme yanılma :D.

Artıdan benim R5 3600 üme ben adam gibi UV bile yapamıyorum, bu program daha iyi yapar.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,312
İsim
Emre
Benim 3100 zirvede zaten çıksında deniyelim bakalım nası bişiymiş
CCx olarak ayırıyormuş ben bir ccx 4700 bir ccx 4800 çalıştırmıştım smt kapalı

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim 3100 zirvede zaten çıksında deniyelim bakalım nası bişiymiş

Bende benim sakat 3600 e düzgün bir UV yapıp performans kaybetmemek istiyorum, belki OC da yaparım :D, hayırlısı ile eylül ayını bekleyelim.

Gripen

80+ Platinum
En İyi Cevap
7

macOS

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
3000 APU'lar ile uyumlu mudur?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap