Facebook Haritasız Yol Kat Edebilen Algoritma Geliştirdi

Robotların kendi kendine gezinmesi, basit ve düşünülebilir bir olay. Ancak onları bir yerlere yönlendirmek, biraz sıkıntılı. Eğer bir yapay zeka geliştiricisiyseniz robotunuzun etrafa çarpıp düşüp durduğu zamanı kaybetmelerini istemez, daha akıcı hareket etmesini istersiniz. İşte Facebook, bu konuda yeni bir algoritma geliştirdi. %99.9 başarı oranıyla robotu istediğiniz varış noktasına yönendirebilen bir algoritma. Öyle ki bu algoritma harita kullanmaya bile ihtiyaç duymuyor. DD-PPO (Dağıtılmış Dağıtılmış Proksimal Politika Optimizasyonu) adlı bu algoritma derinlik ölçer RGB bir kamera, GPS ve pusuladan fazlasına ihtiyaç duymuyor.

Facebook bu algoritmayı geliştirmek için makinaya 80 yıllık insan deneyimine eş değer 2.5 milyar adımlık noktadan noktaya navigasyon teknolojisini öğretti. Bunun getirisi olarak Facebook’un karşısına, yürürken hata yapıp bir engelin önüne çıkarsa hemen yönününü değiştirmeyi öğrenmiş bir yapay zeka çıktı.

Facebook’un bu teknolojisi henüz çok yeni olmakla birlikte daha çok gelişime de müsait. Henüz açık hava şartlarıyla başa çıkamamış olan bu yeni yapay zekanın gelişimini ilerleyen günlerde daha iyi göreceğiz. Facebook bu konuda çok heyecanlı ve gelişmeleri aktarmaktan çekinmiyor. Eğer istenilen seviyeye gelirse bu yeni yapay zeka odadan odaya gezmenin ilerisine geçip, yeni gezegenlerin yer yüzünü keşfe bile çıkabilir.

Kaynak

https://www.engadget.com/2020/01/22/facebook-ai-navigates-without-maps-or-mistakes/

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin