Essential Phone’u Tamir Etmek İmkansız!

1801

Essential Phone’u Tamir Etmek İmkansız!

Android kurucularından Andy Rubin‘in girişimi olan Essential Phone, sıra dışı tasarımı ile pek çok kişiyi etkilemeyi başarmıştı. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan telefon, iFixit‘in tamir testinden sınıfta kaldı!

Bilmeyenler için iFixit, teknolojik ürünlerin tamir videolarını çekmesiyle ünlenen bir YouTube kanalı. Bugüne kadar yüzlerce telefonu elinden geçiren kanalın son konuğu ise Essential Phone oldu. Seramik gövdeye sahip olan Essential PH-1‘in arka kapağı ve ekranı, ısı tabancasıyla ısıtılmasına rağmen bir türlü sökülemedi. Daha sonra özel bir sprey ile dondurulan gövde nihayet parçalarına ayrılabildi. Ancak bu aşamada telefonun ekranı aşırı baskıdan dolayı patladı. Ayrıca USB-C portunun doğrudan anakarta lehimlenmesi, olası bir şarj soketi sorununda telefonun büyük bir masraf açacağına işaret ediyor.

Tüm bunların ışığında Essential Phone, inceleme sonucunda 10 puan üzerinden “asla tamir edilemez” anlamına gelen 1 puan alabildi. Telefonun özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse; 5.71 inç 2560×1312 piksel IPS ekran, Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, 4 GB RAM, 128 GB UFS 2.1 genişletilebilir depolama, 13 megapiksel çözünürlüğünde RGB+monokrom çift arka kamera, 8 megapiksel ön kamera ve 3040 mAh batarya şeklinde sıralayabiliriz. Cihazın fiyat etiketi ise 750 dolar olarak belirlenmiş.

Kaynak: iFixit

24 yaşında olan Batuhan Karalar, güncel teknoloji haberlerini Donanım Arşivi takipçileriyle buluşturmaktadır. Uzun süredir Donanım Arşivi bünyesinde haber ve içerik editörlüğü yapan Karalar'ı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin