Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

En Az RAM Kullanan İnternet Tarayıcıları 2021

Kullandığınız web tarayıcılar, ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ise RAM ve Güvenlik açısından da güvenmiyorsanız. Chrome, Opera ve Firefox gibi tarayıcılar artık sıkıcı geliyorsa bu rehber tam da size göre. Özellikle düşük bütçeli sistemlerde az RAM kullanan internet tarayıcıları büyük ilgi görüyor. Tabii bununla birlikte güvenlikte önemli bir husus.

Uzun zamandır hangi web tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Çoğu kişi Chrome, Microsoft Edge, Firefox ve Opera’ya çok sıkı bağlı. Bunun temel nedeni ise çoğu kişinin tercih ettiği tarayıcılar. Fakat bunlar çok iyi performans vermez, bir de çok iyi alternatifleri varken. Bizler de bunun bir sorun olduğunu düşündük ve sizlere hem düşük sistemlerin kaldırabilecek, hız, güvenlik, düşük RAM kullanımı, işlemciyi zorlamayacak ve birçok eklentisi açısından kullanışlı olan; popüler 3 web tarayıcı.

Popüler 3 Tarayıcı:

  1. Vivaldi
  2. Brave
  3. Tor

En Az RAM Kullanan Tarayıcılar

Düşük RAM kullanan, RAM’i sömürmeyen tarayıcılar aslında bir adım önde diyebiliriz. Günümüzde de çoğu kullanıcı az RAM kullanan internet tarayıcılarına yönelmeye başlıyor. Sizler için popüler ve başarılı olan performanslı bazı internet tarayıcıları listeledik.

1- Vivaldi:

Vivaldi daha çok tarayıcıda çok fazla sayfa açanlar için ideal bir internet tarayıcısıdır. Artık tarayıcılar çok fazla sayfa açtığımız zaman RAM’i sömürüyor, sonuç olarak ise bilgisayarda yavaşlamalar meydana geliyor. Hatta bazen sistem kendini yenilemek zorunda kalabiliyor. Vivaldi bu sorunların etkili bir çözümü diyebiliriz. Tek tarayıcı bir pencerede birden fazla sekmeyi aynı ekranda görüntüleme gibi ilginç özellik sunan Vivaldi ile sekmeleri organize edebilirsiniz. Birden fazla sayfa gözlemlemek için de özellikle birkaç platformda gayet kullanışlı şekilde gerçek zamanlı iletişim kurabilirsiniz. Vivaldi web tarayıcısını kullanmak isteyenler BURADAN ulaşabilir.

2- Brave:

Brave tarayıcı günümüzde yükselen bir marka diyebiliriz. Özellikle reklam engelleme gibi konularla öne çıkıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Chromium altyapısı kullanan bir tarayıcı. Açık kaynak kodlu yapısıyla birlikte hem gelişmeye açık hem de güven verici bir tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kripto paralarla uğraşanların son zamanlarda çok kez ismini duyduğu bir tarayıcı. Güvenlik ve az RAM kullanımıyla da gayet ideal bir tarayıcı diyebiliriz. Brave tarayıcıya BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3- Tor

Tor’u duymayan var mı? veya Tor’u hiç kullanmamış olan var mı? Güvenlik ve gizlilik konusunda Tor tarayıcı gerçekten en üstlere oynuyor diyebiliriz. Tor’un temel odak noktası gizliliktir bu nedenle tarayıcı da yalnızca HTTPS protokolü ile bağlantı kuruyor ve tüm eklentileri bloke eder. Bazı illegal aktiviteler nedeni ile Tor kullanmanın kötü nedenli bir algıya sahip olduğu doğru, ancak insanın olduğu yerde bu tarz şeyler haliyle olacaktır. Tor ağı ise gri alan olacaktır. Burada bağlantı şifrelendiği için uğraşmıyorlar. İstihbarat servisleri sadece sizi izlemekle yetiniyorlar. Gizliliğinize önem veriyorsanız, Tor ideal bir tarayıcıdır ona BURADAN ulaşabilirsiniz.


 

Bugünkü rehberimizde sizler için en az RAM kullanan internet tarayıcılarını listeledik. Düşük RAM kullanımıyla birlikte bu tarayıcılar özellikle eski sistem kullananların imdadına yetişiyor diyebiliriz. Ayrıca güvenlik tarafında da içinizin rahat edebileceği türden programlar diyebiliriz.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri merakla bekleniyor. Çünkü artık yeni bir üretim sürecine geçilecek, bununla kalmayıp DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği ve yenilenmiş...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Oyun Haberleri

GFN Perşembe Güncellemeleri’nde bu hafta GeForce NOW kütüphanesine 13 yeni oyun ekleniyor ve kütüphanede bulunan PC oyunlarının sayısı 1.000’in üzerine çıkıyor. Tüm üyeler, en...

İnceleme

Elgato markası özellikle yayıncılar ve profesyonel oyuncular için çok iyi ürünler üretiyor diyebiliriz. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığımız Elgato Wave 3 mikrofon incelemesinde de bizim beğenimizi...