bakıyoruz misal biliyor muyuz Ekran Kartının fanında biriken tozun fanı bozabileceğini veya tozdan hava akışı sağlanamayan Ekran Kartının veya aynı ekran kartının temal macunun işlevini yitirmesi sonucu Ekran Kartının soğutulamamasından ötürü ömrünün kısaldığının farkında mıyız. Gelin Ekran Kartı bakımı nasıl yapılır bunları adım adım bir görelim.

1- Elektronik aksamlara dokunmadan önce vücudunuzdaki elektriği boşaltın
Şimdi belki bu ilk maddeyi umursamayıp Ekran Kartına haldur huldur dalıcaksınız sonrada “aaa kart çalışmıyor” demek istemiyorsanız gidin ve vücudunuzdaki elektiriği boşaltın burda en etkili olanı topraktır ellerinizi 5sn ye toprağa deydirmeniz yeterli toprak bulamazsanızda iletken bir maddeye dokunun. Bunu neden diyoruz çünki kartların üzerinde bulunan minik devrelerin çalışmasına vücudunun elektiriği yeterlidir buda 1 devreye karşılık 100lerce devrenin çalışmaması sonucu kısa devre veya daha farklı kartı bozacak sonuçlar doğurabilir. Not: Vücut Elektriğini alan  bilekliklerde satın alınıp kullanılabilir.
antistatic-wriststrap-530px


2- İşe Önce Fanlar ve Bakır Bloğu Temizlemekle Başlayın
İlk olarak Ekran Kartının fanlarını ve bakır soğutucuyu temizlemekle işe başlayacağımızdan ötürü Ekran Kartı ile Bakır Bloğu birbirine bağlayan vidaları sökerek PCB’den Soğutucu Bloğu çıkartıyoruz. PCB’mizi kenara alarak Soğutucu Bloğu temizlemeye başlıyoruz.
ö
Fan Blok ile Bakır Bloğu birbirinden ayırdıktan sonra aşağıdaki maddeleri yapıyoruz

2a- Fanları Temizlemek
Basit bir iş gibi gözüksede özellikle fan temizliği çok özen gösterilmesi gereken bir faliyettir sebebi ise fanları temizlerken yaprakların dönmesini sağlayan orta kısma hafifçe baştırarak elimizdeki boya veya makyaj fırçası ile hafif hafif yapraklara zara vermeden temizleyerek en sonundada saç kurutma makinesi ile bütün tozlardan arındırıyoruz.
vlcsnap-2015-06-05-00h33m16s114


2b- Bakır Blok Temizliği

Öncelikle ilk yapmanız gereken bakır bloğun alt kısmında GPU’ya temas eden termal macunu, sökücü bir madde veya bez ile temizleyin tamamen termal mucunu sildikten sonra fırça ve saç kurutma makinesi yardımıyla bütün tozlardan arındırmanız yeterlidir.
hh

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin