Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Haber

Ekran Kartını Temizleme ve Termal Macun Sürme İşlemi

Önceki1 / 2
← → (yön) tuşlarıyla sayfa değiştirebilirsiniz.

bakıyoruz misal biliyor muyuz Ekran Kartının fanında biriken tozun fanı bozabileceğini veya tozdan hava akışı sağlanamayan Ekran Kartının veya aynı ekran kartının temal macunun işlevini yitirmesi sonucu Ekran Kartının soğutulamamasından ötürü ömrünün kısaldığının farkında mıyız. Gelin Ekran Kartı bakımı nasıl yapılır bunları adım adım bir görelim.

1- Elektronik aksamlara dokunmadan önce vücudunuzdaki elektriği boşaltın
Şimdi belki bu ilk maddeyi umursamayıp Ekran Kartına haldur huldur dalıcaksınız sonrada “aaa kart çalışmıyor” demek istemiyorsanız gidin ve vücudunuzdaki elektiriği boşaltın burda en etkili olanı topraktır ellerinizi 5sn ye toprağa deydirmeniz yeterli toprak bulamazsanızda iletken bir maddeye dokunun. Bunu neden diyoruz çünki kartların üzerinde bulunan minik devrelerin çalışmasına vücudunun elektiriği yeterlidir buda 1 devreye karşılık 100lerce devrenin çalışmaması sonucu kısa devre veya daha farklı kartı bozacak sonuçlar doğurabilir. Not: Vücut Elektriğini alan  bilekliklerde satın alınıp kullanılabilir.
antistatic-wriststrap-530px


2- İşe Önce Fanlar ve Bakır Bloğu Temizlemekle Başlayın
İlk olarak Ekran Kartının fanlarını ve bakır soğutucuyu temizlemekle işe başlayacağımızdan ötürü Ekran Kartı ile Bakır Bloğu birbirine bağlayan vidaları sökerek PCB’den Soğutucu Bloğu çıkartıyoruz. PCB’mizi kenara alarak Soğutucu Bloğu temizlemeye başlıyoruz.
ö
Fan Blok ile Bakır Bloğu birbirinden ayırdıktan sonra aşağıdaki maddeleri yapıyoruz

2a- Fanları Temizlemek
Basit bir iş gibi gözüksede özellikle fan temizliği çok özen gösterilmesi gereken bir faliyettir sebebi ise fanları temizlerken yaprakların dönmesini sağlayan orta kısma hafifçe baştırarak elimizdeki boya veya makyaj fırçası ile hafif hafif yapraklara zara vermeden temizleyerek en sonundada saç kurutma makinesi ile bütün tozlardan arındırıyoruz.
vlcsnap-2015-06-05-00h33m16s114


2b- Bakır Blok Temizliği

Öncelikle ilk yapmanız gereken bakır bloğun alt kısmında GPU’ya temas eden termal macunu, sökücü bir madde veya bez ile temizleyin tamamen termal mucunu sildikten sonra fırça ve saç kurutma makinesi yardımıyla bütün tozlardan arındırmanız yeterlidir.
hh

Önceki1 / 2
← → (yön) tuşlarıyla sayfa değiştirebilirsiniz.

1993 doğumlu Abdullah Hacıgül, İstanbul Üniversitesin'de Fizik Uzay Bilimleri eğitimi almıştır. 2014 yılından beri Donanım Arşivi'nin Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Abdullah Hacıgül özellikle, sistem toplama ve ürün inceleme içerikler üretmektedir. Ayrıca Türkiye'nin en aktif teknoloji forumlarının birisi olan Donanım Arşivi Forumu kurmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Intel’in harici bir masaüstü ekran kartı yapacağı haberi ilk duyulduğunda insanlar gerçekten heyecanlanmıştı. Çünkü yıllardır AMD Radeon ve Nvidia GeForce tarafının aktif olduğu bir...

Teknoloji Haberleri

Oyuncular günümüzde pek mutlu sayılmazlar. Çünkü aradıkları ekran kartlarını bulurken çok zorlanıyorlar, bulduklarında ise çok yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyorlar. Bu durum aslında bütün dünyada böyle...

Teknoloji Haberleri

Şu ana kadar Intel 12. nesil işlemcilerin haberleri daha çok Core i7 ve Core i9 gibi üst seviye pahalı modeller için ortaya çıkıyordu. Fakat...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...