Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 Ram İncelemesi

CORSAIR VENGEANCE RGB PRO DDR4 RAM İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu bilgisayar sektöründe birçok konuda başarılı ürünlere imza atan Corsair’ın yeni RGB RAM’leri oluyor. Vengeance RGB Pro model koduna sahip belleklerimiz 3200 MHz frekansında geliyor fakat güçlü soğutması ve kaliteli yongaları ile çok daha üst frekanslara çıkacağını şimdiden belli eder nitelikte. Ayrıca RGB aydınlatma dengeli bir şekilde dağıldığı için pencereleri kasa kullananlar için güzel bir alternatif olacak gibi görünüyor.

TASARIM

2*8 GB şeklinde gelen kit belleklerimize baktığımızda ilk olarak dikkatimizi tabii ki soğutucusu çekiyor. Koyu gri renge sahip bu alüminyum soğutucu yüksek performans isteyenler için aslında oldukça önemli bir detay. Tasarıma bir artı katmasından ziyade yüksek frekanslara çıkarken oluşan sıcaklığı dağıtmak için bu soğutma bizce şart. Zaten Corsair tasarım konusunda çok iyi işler çıkartmış, soğutucular çok büyük değil yani işlemci soğutucunuzla uyumsuzluk çıkartma ihtimali çok düşük.

Soğutucunun tasarımına baktığımızda orta üst tarafta nispeten küçük bir Corsair logosu görüyoruz. Hemen altında ise bellek modelinin yazılı olduğu bir kısım görüyoruz. Şeffaf RGB kısımın hemen köşelerinde ufak noktacıklar şeklinde açıklıklar görüyoruz bu kısımlardan da ışık sızacağı için daha hoş bir aydınlatma olacağını söylemek şimdiden mümkün gibi görünüyor.

Bellekleri özel kılan kısıma geliyoruz. Üst tarafta kalan şeffaf pleksili kısımlardan sızan aydınlatma gerçekten çok güzel bir görüntü sunuyor. Oldukça eşit ve akıcı bir biçimde dağılan ışıklar eğer pencereli bir kasaya sahipseniz sizi gerçekten çok etkileyecektir. Corsair’ın iCue yazılımı ile bu RGB efekti kontrol edebilirsiniz ya da MSI ve Gigabyte’ın RGB kontrol yazılımları ile senkronize biçimde çalıştırabilirsiniz.

TEKNİK DETAYLAR

Karşılaştırma yapabilmeniz adına belleklerle AIDA 64‘ün bellek testini gerçekleştirdik. Okumada 45.236 MB/S, yazmada 46.968 MB/S ve kopyalama testinde ise 43.856 MB/S gibi güzel değerler almayı başardık.

Bu bellekleri özel yapan kısımlardan biri ise Corsair’ın iCue isimli yazılımı. Bu yazılım üzerinden bellekleriniz üzerinde birçok işlemi kolaylıkla yapmanız mümkün. Örneğin Timings kısmında belleklerinizi frekansı, gecikme değerleri gibi şeyleri görebiliyorsunuz.

Yine Corsair iCue yazılımında bulunan Graphing kısmında ise takılı olan her bir belleğinizin sıcaklık değerlerini anlık olarak takip edebiliyorsunuz.

Belleklerin en önemli kısımı olan RGB LED’leri ise Lightning Effects kısmından kontrol ediyorsunuz. 12 farklı RGB mod arasında kolaylıkla geçiş yapmanızı sağlayan yazılım ayrıca diğer Corsair ekipmanlarınızın aydınlatması ile belleklerinizi senkronize bir biçimde çalıştırabiliyor. Ayrıca ek olarak örneğin Far Cry 5 gibi destekli oyunlarda Corsair donanımlarınızın aydınlatmalarını oyunlardaki duruma göre tepki verecek şekilde ayarlamanız mümkün.


Bellek Tipi: DDR4
Bellek Boyutu: 2*8 16 GB
Gecikme Değerleri: 16-20-20-38
Bellek Voltajı: 1.35V
Bellek Frekansı: 3200 MHz
Aydınlatma: RGB
Soğutucu: Eloksal Kaplama Alüminyum
XMP Desteği: 2.0
SONUÇ

Corsair, uzun süredir bellek piyasasında bulunduğu için bu bilgi birikimini oldukça iyi kullanmış. Gerek soğutması olsun gerek geniş uyumluluk ağı olsun oldukça başarılı bir ürün olmuş. Eksi yanı ise ilginç bir biçimde Asus’un Aura Sync yazılımını desteklememesi oluyor.