Çift MSI GeForce GTX1070’li Sistemin Oyun Performansı

Çift MSI GeForce GTX1070’li Sistemin Oyun Performansı

Değerli okurlarım bu yazımda sizlere Sinerji Bilgisayar’ın toplayıp satışa sunduğu MSI GeForce GTX1070 SLI sistemin oyun performansı değerlendireceğim. Günümüzde çözünürlüklerin artması ve kullanıcılarında 1080P kavramından yavaş yavaş kurtulmasıyla özellikle üst seviye sistemlerde 2K çözünürlükten aşağısına bakan kullanıcı bulmak zor ki şuanki durum itibariyle de Nvidia’nın üst seviye kartları 1080P çözünürlük ve Ultra ayarlar için çok güçlü kalmakta.

Nvidia GeForce GTX 1070 kullanıcısı sistemi direk 2K monitör ile toplarken, Nvidia GeForce GTX 1080 kullanıcısı ise ucuza 4K monitörü nereden alırım sorusu ile uğraşmakta ve gidişatta onu gösteriyor ki özelikle gelecek nesilde standartın artık 1080P çözünürlükten kayıp 2K çözünürlüğe yerleşeceği belli ve sistemlerde 4K monitörler tercih edilecek gibi durmakta.

VİDEO İNCELEME

Hâl böyle oluncada bir yetmezmiş gibi iki MSI GeForce GTX1070 Gaming X 8GB ‘ı kullanıp SLI yapan Sinerji Bilgisayar bakalım ortaya çıkardığı bu canavar ile 2K ve 4K Ultra ayarlarda bize neler sunmuş bunları görelim.

Sistemin Teknik Özellikleri;

MSI Z170A Gaming M7
Intel Core i7-6700K
Corsair Vengeance 16GB 2666MHz
MSI GeForce GTX1070 x 2 (SLI)
– MSI 2-Way SLI Köprüsü
Samsung 850 Evo 250GB
Seagate Barracuda 2TB 7200RPM
AeroCool Strike-X 1100W 80+Gold
Deep Cool Genome + 360MM Sıvı Soğutma

Sistemde, Nvidia ekran kartlarını SLI kullanmak;

Sistemimizde bulunan MSI GeForce GTX1070 ekran kartlarımızı SLI kullanamamız için yapmamız gereken birkaç adım bulunmakta onları yaptığımızda sistmimizde bulunan kartlarımız SLI olarak çalışıyor olacak onlar ise sırasıyla şu şekilde;

Nvidia Denetim Masası > SLI, Surround, PhysX Yapılandırması > SLI Yapılandırması > 3D performansını maksimize et (Seçili)

Bu yolu izleyip onayladıktan sonra sistem SLI olarak çalışıyor olacaktır.

GeForce Experience ve Kayıt Aracı

GeForce Experience Nvidia’nın projesi olup oyuncuları tam anlamıyla rahat ettirecek ve bilgisayarınızdan grafik tarafında en iyi sonucu almanız için düşünülmüş ve hayata geçirilmiş bir proje olup bu yazımızda da kısa ama öz olarak Experience’a değineceğim.

Experience’ın temelde amacı sisteminizdeki oyunları tarayarak bunların performansını optimize edip sisteminizden tam performansı almanızı sağlamakta sizinde şuan üstteki görsel de gördüğünüz gibi Battlefield 1 için ayarlarımı optimize ederek sistemimden en iyi performansı aldım. Lakin ben sistemi zorlamak istememden ötürü bu ayarların hepsini “Önceki Ayarlara Geri Dön” yaparak kendim manuel olarak Ultra Grafik ayalarına aldım.

Experience ile gelen en büyük araç şüphesiz Record özelliği oyun içi veya masaüstünüzün görüntüsünü kaydetmeye yarayan bu özellik GeForce Experience > Genel > Paylaşım (Seçili) ile aktif edilebiliyor ve daha sonrasında ise kayıda Alt+F9 ile başlanırken en büyük özelliği kayıt sırasında ise diğer araçların aksine performans kaybını en az şekilde kullanıcıya sunuyor olması

Şimdi SLI ve GeForce Experience ayarlarımızda tam olduğuna göre sistemin oyun performansını değerlendirebiliriz.

Battlefield 1

İlk oyun testimiz tabikide Battlefield 1 oluyor. Bu oyunda ayarları tüm oyunlarda olacağı gibi sırasıyla 4K ve 2K Ultra ayarlara alarak sistemdeki MSI GTX 1070 SLI ekran kartlarının verdiği performansı gözlemleyip sistemi olabildiğince zorlayacağım.

4K - Ultra Ayarlar

Battlefield 1 için sistemimizin çözünürlüğünü 4K ayarlayıp DX12 kapalı olacak şekilde ayalarımızı Ultra olacak şekilde seçiyoruz. Ayarlarımızı yapıp oyuna girdiğimizde ise Battlefield 1’de sistemimiz 4K ve Ultra Grafik ayalarında 54,4FPS gibi oldukça yüksek bir değeri görebiliyor ve sistem neredeyse 4K 60FPS deneyimini kullanıcısına sunacak durumda.

2K - Ultra Ayarlar

DX12 kapalı olacak şekilde 2K ve Ultra Grafik ayalarında MSI GTX 1070 SLI sistemimiz en yüksek olarak 111,7 FPS gibi bir değer görürken sistemin genel ortalamasında 85 FPS gibi bir değer kullanıcıya sunuluyor.

“MSI GeForce GTX 1070 SLI sistem Battlefield 1 gibi bir oyunda 4K Ultra grafik ayalarında bile çok akıcı bir kullanım deneyimini sunuyor.”


Mirror’s Edge: Catalyst

İkinci oyun testimiz Mirror’s Edge: Catalyst oluyor oyun özellikle Nvidia Ansel teknolojisinin kullanıldığı güzel bir parkur oyunu, yüksek grafikleri ve kaliteli kaplamaları ile oynayana güzel bir oynanış deneyimi sunuyor. Peki MSI GeForce GTX1070 SLI sistemimiz bu oyunda nasıl bir performans sergilemiş bunu görelim;

4K - Ultra Ayarlar

Sistemimizin 4K ve Ultra Grafik ayarlarında oyunda sergilediği performans oldukça iyi ki oyun içinde gördüğüm en yüksek FPS değeri 74.2 olurken sistemin geneli ortalamada 60 FPS’ye yakın bir performans sergiledi. 4K ve Ultra Grafik ayarlarında bu performans oldukça iyi.

2K - Ultra Ayarlar

Ve şimdi geldik çoğumuzun daha rahat erişebileceği 2K çözünürlüğe, 2K çözünürlükte ise sistemin sergilediği performans tam anlamıyla zirve yapıyor ve 2K çözünürlük Ultra Grafik ayarlarında sistemde en yüksek 130.2 FPS gibi bir değeri görebildim bunun dışında sistemin FPS ortalaması 100 FPS’e yakın oldu.

“MSI GeForce GTX 1070 SLI sistem Mirror’s Edge: Catalyst gibi bir oyunda oldukça güzel bir performans ile güzel bir oynanış sundu.”

NVIDIA ANSEL

Nvidia’nın kullanıcılarına sunduğu çok özel oyun içi görüntü yakalama teknolojisi olan Ansel, oyun içinde istediğiniz alanda 360 derece gezip o ana efektler katıp ekran görüntüsü alabilmenize imkan sağlarken aynı oyun içinde 360 derece görüntü yakalayıpta VR ekipmanınız ile VR gözlüğünüz ile o kareyi 360 derece görmenize imkan tanımakta.

Nvidia Ansel için daha fazla detaya buradan erişebilirsiniz.


Grand Theft Auto V

Son oyun testimiz tabikide sistemlerde eksik olmayan Grand Theft Auto V oluyor. Bu oyunda ayarları yine diğer oyunlarda olduğu gibi sırasıyla 4K ve 2K Ultra ayarlara alarak sistemdeki MSI GTX 1070 SLI ekran kartlarının verdiği performansı gözlemliyoruz

4K - Ultra Ayarlar

Grand Theft Auto V için sistemimizin çözünürlüğünü 4K ayarlayıp MSAA kapalı olacak şekilde ayalarımızı olabilecek en yüksek ayalara alıyoruz ve bunun sonucunda sistemin verdiği performans oldukça iyi ki en yüksek 89FPS ve modellemelerin arttığı alanlar nedeniyle sistemin ortalama performansı 4K Ultra Grafik ayalarında 55FPS dolaylarında olmakta

2K - Ultra Ayarlar

MSSA kapalı olacak şekilde 2K ve Ultra Grafik ayalarında MSI GTX 1070 SLI sistemimiz en yüksek olarak 147.3 FPS gibi bir değer görürken sistemin genel ortalamasında 90FPS dolaylarında oldukça iyi bir iş çıkartıyor.

“MSI GeForce GTX 1070 SLI sistem Grand Theft Auto V gibi bir oyunda oldukça yüksek FPS değerleri ile oyuncu sistemlerinin olmazsa olmaz oyunu GTA V’te mükemmel bir performans sergiliyor.”

SONUÇ

Sinerji Bilgisayarın toplamış olduğu MSI GTX 1070 SLI ve i7 6700K donanımına sahip oyuncu sistemi günümüzün standart oyun performansının çok üstünü kullanıcısına sunuyor. Özellikle sistem 4K ve ULTRA grafik ayarlarında kelimenin tam anlamıyla yağ gibi akıyor ve bu sistemi kullanmak gerçektende çok keyif veriyor.