BTK’dan Adil Kullanım Kotası Hakkında Önemli Karar

BTK'dan-Adil-Kullanım-Kotası-Hakkında-Önemli-KararBilgi teknolojileri ve iletişim kurumunun geçtiğimiz günlerde başlatmış olduğu çalışmada önemli kararlar verildi.

 Bir süredir gündemde olan adil kullanım kotasının kaldırılması ile ilgili önemli gelişmeler söz konusu. Birçok İnternet kullanıcısının en büyük sıkıntısı olan AKK‘nin kaldırılması yönünde bir topluluk imza kampanyası başlatmış ve seslerini BTK’ya duyurmayı başarmıştı.

 BTK bunun üzerine çalışmalar başlatmış ve operatörlere AKK’nin kaldırılması talebinde bulunmuştu. BTK’dan yeni gelen açıklamada, AKK’nin kaldırılmasına operatörlerin sıcak bakmadığını söyleyen BTK, kullanıcıların kotayı aşması durumunda 3 mbps‘e düşürülen hızın 2 mpbs arttırılarak 5 mbps‘ye çıkarılması talebinde bulundu. Bu durum büyük olmasa da bir nebze olsun rahatlık sağlayacaktır.

 Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu başkanı Ömer Fatih Sayan, “Adil Kullanım Kotasının kaldırılması şu an için imkansız. Tüketicilerin taleplerini dikkate alacağız, operatörleri hız arttırmaya davet ediyorumaçıklamasında bulundu.