BenQ Zowie XL2411 Oyuncu Monitörü İncelemesi

BENQ ZOWIE XL2411 OYUNCU MONİTÖRÜ İNCELEMESİ

 
Yeni incelememizin konuğu BenQ Zowie’nin daha çok profesyonel E-Spor oyuncularına yönelik bir monitörü olan XL2411 modeli oluyor. Bilindiği üzere BenQ bir süredir oyuncular için Zowie alt markası ile oldukça performanslı ürünler çıkartıyor. Bu monitör de bunu kanıtlar nitelikte, 350 kandela parlaklık, özel hareket kabiliyetleri ve geniş görüş açıları bu monitörün öne çıkan özelliklerinden biri olmuş.

TASARIM

Cihazın genel tasarımına baktığımızda maalesef biraz kaba hatlara sahip olduğunu fark ediyoruz. Mat siyah renk tercih edilmesi oyuncular açısından iyi bir detay olmuş, piano black renkler yansımaya açık olduğu için dikkat dağıtabiliyor.

Cihazın çerçevelerine baktığımızda bizleri biraz kalın çerçeveler karşıladı. Ortalama 3 CM kalınlığındaki çerçeveler BenQ’nun söylemine göre E-Spor oyuncularının dikkatini dağıtmayacak şekilde biraz daha derin olarak tasarlanmış. Tabii ki işe yarayıp yaramadığını bizim anlamamız biraz zor.

Cihazın ayak kısmı ise sıra dışı tasarlanmış, biraz basık şekilde tasarlanan ayak kısmına telefonunuzu, ufak tefek eşyalarınızı yerleştirmek mümkün. Ayrıca bu ayak kısmı zemine oldukça sağlam bir şekilde oturuyor ve herhangi bir kalitesizlik hissettirmiyor.

Cihazın menü tuşları ise sağ altta kalan çıkıntılı bölüme yerleştirilmiş. Bu kısım çıkıntılı tercih edilmek yerine çerçeveyle bütünleşik olarak yapılsaydı bize göre daha şık bir görüntü elde edilirdi.

Cihazın hareket kabiliyetleri ise üst seviye olmuş. 13 CM Yükseklik ayarı, -5, 20 derece  bakış açısı ayarı ve 90 derece pivot gibi özelliklere sahip olan cihazın taşıyıcı ayağı ise görüldüğü üzere oldukça sağlam malzemeden yapılmış.

Cihazın giriş çıkış birimleri ise zengin tutulmuş. Yukarıdan aşağıya sırasıyla birer adet HDMI portu, DVI I Dual Link portu ve VGA portu görüyoruz. Cihaz her ne kadar yeni olsa da VGA girişinin unutulmamış olması güzel bir detay açıkcası.

Cihazın sol tarafına baktığımızda ise bir adet kulaklık çıkışı görüyoruz. HDMI portu ile görüntü aldığınızda bu kısımı bir nevi uzatıcı olarak kullanabiliyorsunuz yani kulaklığınızı buraya bağlayarak rahatlıkla kullanmak mümkün.

TEKNİK DETAYLAR

Burada en önemli kısımlardan birisi ise bakış açılarıdır. Bu cihaz 170° bakış açısına sahip olduğu için yaptığımız testlerde sağdan, soldan bakarken renklerde minimal derece değişimler gözledik. Ayrıca cihaz her ne kadar TN panel ile geliyor olsa da testlerimizde bize gerçekten başarılı bir görüntü kalitesi sundu.

Ekran Boyutu: 24 İnç
Panel: Mat TN
Tazeleme Hızı: 144Hz
Parlaklık: 350 Kandela
Bakış Açıları: 170° Sağ Sol, 160° Yukarı Aşağı

Kontrast Oranı: Statik 1000:1, Dinamik 12000000:1
Tepkime Süresi: 1MS
Renkler: 16.7 Milyon Renk, 24 Bit

Bağlantılar: 1x Dual Link DVI, 1x HDMI, 1x VGA
Pivot: 90°
Boyutlar: 570 x 347 x 63 mm
Görüntü Teknolojileri: Flicker Free, Anti Blue Light, Black Equalizer, Nvidia 3D Vision

Peki nedir bu görüntü teknolojilerinin etkisi derseniz kısaca şöyle açıklayalım.
Flicker Free teknolojisi sayesinde görüntüde oluşan ufak titremeler engellenerek gözünüzün yorulması bir miktar engellenebiliyor.

Anti Blue Light teknolojisi ise göze zarar veren mavi ışıkları monitörde filtreleyerek size ulaşmasını engelliyor ve ileride doğabilecek göz problemlerinin önüne geçiliyor.

Gelelim Zowie’nin özelleştirmiş olduğu bir teknoloji olan Black Equalizer’a. Bu teknoloji oyundaki gölgede kalmış, karanlık görünen kısımları aydınlatarak daha net bir şekilde görmenizi sağlıyor. Örneğin bu sayede ışıksız bir yere pusmuş olan rakibinizi kolaylıkla görmeniz mümkün.

SONUÇ

BenQ Zowie, hâlihazırda dünyanın sayılı ekipman üreticilerinden biri konumunda.
Özellikle E-Spor oyuncularına yönelik ürettiği farelerle zaten adından sıkça söz ettiriyordu. Bu dolu dolu özellikler sunan monitörü ise bu işte ne kadar iddialı olduklarını kanıtlar nitelikte olmuş. Ayrıca 350 kandela parlalık ile rakiplerinden kolaylıkla sıyrılmış.