ASUS RUG ZEPHYRUS S GX502GW OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Bilindiği üzere yüksek performanslı donanıma sahip oyuncu dizüstü bilgisayarı genellikle oldukça kalın ve ağır bir yapıda oluyor. Asus, bu eksikliği görerek bir süre önce piyasaya Zephyrus S modelini çıkardı. Zephyrus serisi ise özel soğutma mantığını yüksek güçteki donanımlarla birleştirebilen ince ve hafif bir seri olmasıyla öne çıkıyor.
Bugün bizim incelediğimiz versiyonu ise ROG Zephyrus S GX502GW oluyor. Bu cihazda Nvidia GeForce RTX 2070 ekran kartı ve Intel Core i7-9750H gibi oldukça güçlü donanımlar bulunmakta.

TASARIM

Oldukça ince ve hafif olan cihazın kapağını açıp baktığımızda artık günümüzün tasarım standartlarına uyum sağlandığını görüyoruz. Ekranın üst ve yan çerçeveleri gerçekten çok ince tutulmuş ve şık duruyor. Fakat alt kısımda ise bu inceliği maalesef göremiyoruz.

Cihazın arkasını çevirdiğimizde bizleri fırçalanmış alüminyum bir yüzey karşılıyor. Bu yüzeyin sağ orta tarafında ise kırmızı renkte ve büyük boylarda bir ROG gözü bulunuyor. Buranın rengi ise gri tonlarda seçilmiş ve bizce ideal görünüyor.

Laptopı çevirip alt kısımına baktığımızda burada oldukça geniş kauçuk tabanları görüyoruz bunlar cihazın zeminde sabit durmasını sağlıyor. Hemen sağ ve sol alt kısımlarda 2 adet hoparlör deliği görmek mümkün, cihaz ince olmasına rağmen ses performansı gerçekten iyi. Alt kısımda en büyük dikkat çekecek kısım altında herhangi bir havalandırma bölümünün olmaması, bunun sebebini incelememizin devamında sizlere anlatacağız.

Cihazın altında havalandırma delikleri olmadığını söylemiştik bunun sebebi ise cihazın kapağını açmaya başladığınız zaman cihazın alt kapağının açılıp havalandırma için yeterli bir boşluk sağlaması. Bu soğutma mantığı Zephyrus cihazları diğerlerinden ayıran en büyük etken kesinlikle. Cihazın hava tahliye için kullandığı toplam havalandırma sayısı ise toplam 4 adet.

Bahsettiğimiz havalandırma açıklığını bu açıdan daha rahat görebilirsiniz. Cihazın solunda kalan kısımda ise; DC güç girişi, Gigabit ethernet, HDMI 2.0B, USB 3.1 Gen1 ve son olarak kulaklık ve mikrofon çıkışları bulunuyor.

Cihazın sağ kısımı ise sol kısıma göre daha sade kalmış. Burada bir adet Display Port destekli USB 3.1 Type-C Gen2 portu ve iki adet USB 3.1 Gen 1 portu bulunuyor. Cihazın giriş çıkış birimleri genel anlamda yeterli denebilecek türde.

Cihazın klavye yatağına baktığımızda kauçuk yüzeye benzer hafif yumuşak bir yüzey bizleri karşılıyor. Cihazın eksi yanı ise bu kısımda ortaya çıkıyor. Maalesef cihazda numerik bir tuş dizilimi kullanılmamış, fakat cihazın tuş büyüklükleri artırılmış. Hemen üstte ise ses açma-kısma, mikrofon susturma ve Asus’un kontrol yazılımı olan Armoury Crate yazılımını açan bir kısayol tuşu bulunmakta.

Cihazın RGB klavyesi ise kesinlikle başarılı olmuş. Eşit bir dağılım olan klavyenin aydınlatma parlaklığı iyi düzeyde tutulmuş. RGB modlarını ve renklerini ise Asus’un Aura Sync yazılımından istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Klavyenin kullanımı ise oyuncular için yeterli olmuş.

TEKNİK DETAYLAR

 • İşlemci: Intel i7-9750H (Boost 4.50 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6
 • Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080) 240 Hz 3 MS, %100 SRGB, Nvidia G-Sync
 • Bellek: 16 GB DDR4 2666 MHZ, Maksimum 32 GB
 • Depolama: 1 TB M2 NVMe SSD
 • Kablolu Bağlantı: Gigabit Ethernet
 • Kablosuz: Wi-Fi Dual-Band AC, Bluetooth 5.0
 • Klavye: 16.7 Milyon Renk RGB
 • Ses: Hi-Res Audio
 • Adaptör: 19.5V 230W
 • Batarya: 76 WH
 • Boyutlar: 360 x 252 x 18.9 mm
 • Ağırlık: 2 KG

Asus’un Armoury Crate yazılımı sayesinde cihazınızın durumunu kontrol edebiliyorsunuz, çeşitli performans modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz ve ek olarak akıllı telefonunuza indirebileceğiniz Armoury Crate yazılımı ile cihazınızın durumunu telefonunuz üzerinden görebiliyorsunuz.

CİHAZIN PERFORMANS TESTLERİ

Cihazın ekranı gerçekten özel olmuş. 240 HZ tazeleme hızı, 3 MS tepkime süresi ve G-Sync desteği gerçekten iyi özellikler. Bu özelliklerde bir monitör almaya kalksanız gerçekten yüksek ücretler ödemeniz gerekir. Renk üretimi ve bakış açıları ise iyi düzeyde. Üstelik Pantone onaylı %100 RGB renk gamutu desteği ise profesyonel iş yapanlar için iyi olmuş.

Cihazda 1 TB kapasite sunan M2 Pci Express SSD bulunmakta. Bu SSD 3000 MB/sn seviyelerini aşan okuma ve 2200 MB/sn yazma değerleri bulunuyor. Yani cihazın depolama performansı bir hayli yüksek ve çoğu kullanıcıya rahat rahat yetecektir.

1080P çözünürlükte ve destansı ayarlarda Fortnite oynamaya kalktığınız zaman FPS değeri +120 civarlarında geziyor ve RTX 2070’den beklendiği gibi yüksek bir performans alıyorsunuz. Ayarları düşürerek ise +200 FPS değerine çıkarak 240HZ tazeleme hızına sahip panelin tadını çıkarmanız mümkün.

Peki AAA denen oyunlarda durum ne derseniz RTX 2070 burada tahmin edebileceğiniz gibi oldukça yüksek bir performans sunabiliyor. Metro Exodus’da yüksek ayarlarda 70-80 FPS civarlarında değerler alabiliyorsunuz.

Cihazın soğutma performansına gelecek olursak burada yüksek değerler görebiliyoruz. i7-9750H işlemci oyunlarda 95 derecelere çıkabilirken RTX 2070 ise 80 derece civarlarında kalabiliyor. Buradaki yüksek değerlerin başlıca sebebi ise bu cihazın bir hayli ince olması.

SONUÇ

Güçlü donanımları ince ve hafif bir yapıda birleştirebilen Zephyrus S tasarım konusunda oldukça başarılı bir cihaz olmuş. 240HZ tazeleme hızına sahip G-Sync uyumlu ekranı ise bu güçlü donanım için çok iyi düşünülmüş. Cihazın eksi yanları ise klavyesinin numerik bir yapıda olmaması ve işlemci sıcaklığının yüksek derecelere çıkması oluyor.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin