Asus ROG Swift PG27UQ 4K 144 HZ Oyuncu Monitörü İncelemesi

ASUS ROG SWIFT PG27UQ 4K 144 HZ OYUNCU MONİTÖRÜ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizin konuğu Asus’un ilkleri buluşturduğu, tabiri caizse performans canavarı yeni oyuncu monitörü olan ROG Swift PG27UQ oluyor. Cihaz 4K çözünürlüğe sahip ve 144 HZ tazeleme hızıyla dikkat çekiyor, ayrıca dünyanın ilk HDR1000 sertifikasına sahip monitör olma başarısını elinde tutuyor. Böyle performanslı bir cihazda kullanılan panelde çok önemli oluyor tabii ki, Asus’un buradaki tercihi Quantum Dot IPS panel olmuş bu sayede sunacağı görüntü kalitesinin çok iyi olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

TASARIM

27 inç boyutundaki monitöre baktığımızda ilk olarak bizi biraz kalın çerçeveler karşılıyor. Fakat cihazın performansı düşünüldüğünde bunlar kabul edilebilir derecede gibi görünüyor. Cihazın ön tarafında siyah renkler hakim ve herhangi bir kavis göremiyoruz, kavisli olsa bizde daha iyi olurdu çünkü kavis görüntüye daha bir derinlik katarak kullanıcısına daha gerçekçi bir deneyim sunabiliyor.

Alt taraftaki çerçeveye baktığımızda ortalara doğru eğilen ince bir çizgi görüyoruz. Bu tasarımı güçlendirmek adına ufak fakat etkili bir dokunuş olmuş. Çerçevenin hemen sol altında ise gri renk Nvidia G-Sync HDR logolarını görüyoruz. Orta kısımdaki ROG logosu ise minimal tutularak çok göze batmadan güzel yerleştirilmiş.

Cihazın tasarımındaki en dikkat çekici kısım ise arkasındaki ROG gözü. Bu kısımda 16.8 milyon RGB renk paletinden istediğinizi kullanmanız mümkün, üstelik çeşitli modlara sahip ve Aura-Sync yazılımı ile uyumlu çalışabiliyor. Bu kısmın haricinde kalan diğer kısımlarda robotik bir tasarım dili tercih edilerek oyuncu teması vurgulanmaya çalışılmış.

Sağ tarafa baktığımızda tırtıklı bir yüzey görüyoruz. Kontrol kısımı ise alışılmışın dışında, yine dokulu turuncu bir joyistik ile cihazın menüsünde gezinmek mümkün. İlk başlarda biraz zor gibi görünüyor fakat ileride alışmak mümkün. Alttaki tuşlar ise buna yardımcı olur nitelikte kullanılmış bizce iyi düşünülmüş.

Monitörü özel yapan diğer konulardan biri özel standı. Keskin hatlara sahip 3 metal ayağın üzerinde duran monitörün standında ise özel bir aydınlatma bulunuyor. İsterseniz pleksiyi boyayarak ya da çizim yaparak bu yansıyan ışığı özelleştirmeniz mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi metal 3 ayağın üzerinde duran monitörün hareket kabiliyeti ise iyi düzeyde. Aşağı yukarı, pivot gibi ayarları hızlı ve sağlam bir biçimde yapmanız mümkün. Zaten görüldüğü üzere standın altında ise kablolama için kısım bulunuyor bu sayede daha düzenli bir masaya sahip olmanız da mümkün.

Standın üst kısmında ise cihazın en çarpıcı özelliklerinden biri olan yansıtmalı ROG gözü bulunuyor. Bu kısım ile birlikte altta bulunan ayar yardımıyla bu ROG gözünü duvara yansıtmanız sağlanmış. Böyle bir özellik gerçekten şaşırtıcı oluyor açıkçası.

Cihazın arka sol tarafına baktığımızda bizleri giriş çıkış birimlerinin olduğu kısım ve cihazdaki G-Sync HDR kartını soğutmaya yarayan ufak fan delikleri karşılıyor. Giriş çıkış birimlerine baktığımızda ise en üstten sırayla 3.5MM ses jakı, 2x USB 3.0, USB Type-B girişi, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 ve en alt kısımda ise DC güç girişini görüyoruz.

TEKNİK DETAYLAR


Ekran Boyutu: 27 İnç
Çözünürlük: 3840×2160 4K
Panel: Quantum Dot IPS
Tazeleme Hızı: 144Hz
Parlaklık: 600-1000 Kandela
Bakış Açıları: 178°
Kontrast Oranı: 1000:1, HDR 50000 :1
Tepkime Süresi: 4ms
Renkler: 97% (DCI-P3), 99% (Adobe RGB)
Bağlantılar:
1 x DP(1.4),1 x HDMI(2.0)
Boyutlar: 634 x (437~557) x 268 mm
Ağırlık: 9.2 KG
Eğme Ayarı: -5°-20° Arası
Döndürme Ayarı: Var
Yükseklik Ayarı: Var
Barındırdığı Teknolojiler: Flicker Free, G-Sync, HDR, Mavi Işık Filtresi, OSD, GameVisual, GamePlus Modlar, Asus Aura Sync

Cihazın en önemli özelliğinin 4K çözünürlükte 144 HZ sunması olduğunu söylemiştik. Bu çözünürlükte bu tazeleme değerine oyunlarda ultra ayarlarda ulaşmak şimdilik pek mümkün görünmüyor. Asus’un burada adeta gövde gösterisi yapmak istediğini düşünüyoruz. Oyunlarda yaptığımız testlerde zaten 4 MS ve 144 HZ farkını hemen gösteriyor görüntüdeki akıcılık kendini hemen belli etmeyi başarıyor. Zaten 1000 kandela değerine kadar çıkabilen parlaklığı ile yoğun ışıklı bir ortamda bile görünürlüğünden bir şey kaybetmiyor.

Cihaz aynı zamanda ilkleri de barındırıyor. HDR1000 sertifikasına sahip ilk oyuncu monitörü oluyor. Yukarıda cihazın 1000 kandela gibi çok yüksek parlaklıklara çıkabildiğini söylemiştik. Bunun bu kadar fazla olmasının bir sebebi HDR1000 özelliği için. VESA standartlarına göre HDR1000 sertifikası için cihazın 1000 kandela gibi değerlere çıkabilmesi gerekiyor. Bu parlaklığa çıkabilmek için Asus 384 bölgeli LED arka aydınlatmaya yer vermiş.

HDR teknolojisini kısaca anlatacak olursak görüntüdeki karanlık ve aydınlık noktalar daha dengeli biçimde ayarlanarak kullanıcıya gözün gördüğü gibi gerçeğe en yakın görüntüyü sunmaktır. Bunun için gerekirse karanlık yerler aydınlatılır ya da aydınlık yerler karanlıklaştırılabilir. Yukarıdaki görselde durumu daha net olarak görebilirsiniz. Asus buna ek olarak çevresel ışık sensörü kullanarak parlaklığı daha dengeli olarak ayarlamayı başarmış.

Cihazda ek olarak Nvidia’nın G-Sync teknolojisi bulunuyor. Bu özellik ile birlikte oyunlarda FPS değeri arttıkça görüntüde oluşan yırtılmaları engellemeye yarıyor. G-Sync ise monitörünüzün tazeleme hızı ile ekran kartınızın tazelemesini senkron biçimde çalıştırıyor bu sayede yüksek FPS değerlerindeki bozulmalar en aza indirilmiş oluyor. G-Sync şuanlık ek bir kart olduğu için şimdilik sadece üst seviye monitörlerde bulunuyor dezavantajı ise bu yönde.

Tabii bütün bu özelliklerin yanında insan sağlığını da unutmamak gerek. Cihazda ek olarak gözle görünmeyen fakat gözleri oldukça fazla yoran ufak titreşimleri engelleyen Flicker-Free teknolojisi de bulunuyor. Bu özellik Low Blue Light özelliği ile de birleşince daha düşük mavi ışık sayesinde uzun süre bu monitörü kullanmanızı sağlıyor.

Quantum Dot teknolojisi adından anlaşılacağı üzere kuantum noktacıklarından oluşuyor. Farklı nanometrelerde kırmızı ve yeşil renklere ayrılan kuantum noktacıkları arka aydınlatmadan gelen mavi ışıkla birleşip çok daha gerçekçi renkler sunabiliyor. Bu teknolojinin en büyük artısı ise yer yer 1500 kandela gibi çok yüksek parlaklık düzeylerine çıkması ve 10 bit yani 1.07 milyar renk sunabilmesi.

SONUÇ

Asus, piyasanın en performanslı oyuncu monitörlerinden birini bizlere sunmuş. Cihaz gerek kaliteli Quantum Dot IPS paneli olsun gerek sunduğu HDR, G-Sync gibi teknolojilerle oldukça başarılı olmuş. Eleştirilecek yanları ise nispeten kalın çerçeveler ve şu anlık her kullanıcının ulaşamayacağı bir fiyatlandırmaya sahip olması.