Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Teknoloji Haberleri

ASUS, ESC N4A-E11 ve ESC8000A-E11 Sunucu Modellerini Duyurdu

Sunucu sistemleri, sunucu anakartları ve iş istasyonları alanında iddialı olan ASUS, şirketin yüksek performanslı yapay zekâ pazarı için geliştirdiği ilk NVIDIA HGX destekli sunucu modeli olan ESC N4A-E11’i duyurdu. ASUS ayrıca, acil servis ve tümör tanısı uygulamaları için kapsamlı yapay zekâ çözümleriyle ilgili başarı hikayelerini de paylaştı. Yapay zekâ uygulamalarına yönelik yüksek taleple beraber, ASUS çözüm ve donanım odaklı bakış açılarına ait sağlam örnek çalışmalar ve kavram kanıtları sundu.

Yapay Zekâ Uygulamaları İçin ASUS ESC N4A-E11 ve ESC8000A-E11

Performans ayarı için özel teknolojiler, donanım güvenliği için güven kaynakları (Root of Trust), ASMB10-iKVM gibi BMC uzaktan yönetim çözümleri ile uzun yıllardır yapay zekâ iş yüklerini iyileştirmeye çalışan ASUS, yapay zekâ uygulamalarına yönelik en iyi sunucu portföyüne sahip. NVIDIA HGX tabanlı ilk sunucu olan ASUS ESC N4A-E11, NVIDIA Ampere mimarisinin tüm avantajlarından yararlanıyor.

Daha önceki FP32 uygulamalarından iki kata kadar daha fazla işlem kapasitesi sunan bu sunucu artan bu performansı enerji verimliliğini de dengeleyerek veriyor. AMD EPYC 7003 işlemcilerle donatılan ESC N4A-E11, tam kapsamlı araştırma tesisleri ve veri merkezlerinin zorlu taleplerini karşılıyor. ASUS ayrıca sekiz adede kadar PCIe GPU’ya destek veren ve PCIe 4.0 depolama teknolojisine sahip olan ESC8000A-E11 modelini de tanıttı. Bu model ultra yüksek veri aktarımı taleplerini karşılamak için geliştirildi.

Gücünü AMD EPYC işlemcilerden alan ASUS ESC4000A-E10, zorlu talepleri karşılayabilen NVIDIA Sertifikalı bir sunucu. NVIDIA A100, A40, A30 ve A6000 modelleriyle yapılandırılabilen bu modeli yeni duyurulan A2 GPU’lara da destek verecek. Kurumların derin öğrenme çıkarımları gibi zorlu iş yükleri için gereken güce erişmesini sağlayan bu modeli NVIDIA AI Enterprise yazılım paketi ile de sanal ortamlarda yapay zekâ uygulamaları için kullanılabiliyor.

NVIDIA AI Enterprise yazılım paketinde optimizasyon için NVIDIA TensorRT ve model dağıtımı için NVIDIA Triton Inference Server gibi yapay zekâ iş akışı araçları bulunuyor. ASUS ayrıca NVIDIA Sertifikalı ESC4000-E10 ve ESC4000-E10S modellerini de sunuyor. Intel platformuna sahip olan bu modellerde yapay zekâ eğitimi ve çıkarımları için NVIDIA A100 80GB GPU’lara destek veriliyor. ASUS gelecekte bu sistemleri NVIDIA A2 ve A16 GPU’lar için de uyumlu hale getirmeyi planlıyor.

Sağlık Sektöründeki İş Yüklerine Yönelik ASUS Yapay Zekâ Çözümleri

ASUS, sağlık sektörüne yönelik mevcut çözümlerini de duyurdu ayrı oturumda anlattı. ASUS, acil servisin genel verimliliğini artırmak için sunucularına NVIDIA Clara mimarisini entegre etti. ASUS, InwinSTACK ile çalışarak beyin tümörü tanılarında doğruluğu artıracak yapay zekâ destekli ve dikkatle eğitilmiş görselleştirme modelleri geliştirecek. InwinSTACK çözümleriyle onaylanan ASUS sunucuları gelecekte sağlık sektöründe daha kapsamlı çözümler sunacak.

ASUS Sunucuları Birinci Sınıf Performans Sunmaya Devam Ediyor 

ASUS sunucuları işlem performansı ve enerji verimliliği konularında beri merkezlerinin bir numaralı tercihi. ASUS 2P ve 1P Intel ve AMD sunucuları ulaştıkları üst sınıf hızla SPEC.org adresindeki SPEC CPU 2017 testlerinde 900’den fazla dünya rekorunu elinde tutuyor. ASUS ayrıca daha verimli enerji tüketimine odaklanan sunucular piyasaya sürüyor. Bu modeller de ASUS’a özgü enerji tasarrufu teknolojisi sayesinde hem Windows hem Linux platformlarında SPECpower yeşil bilgi işlem testlerini 1. sırada tamamlıyor.


 

Basın bültenidir.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni Radeon RX 6500 XT 4 GB ekran kartı tanıtıldığından beri gündem olmayı başaran bir model oldu. Çünkü 1080P oyunculuk odaklı olan bu...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Oyun Haberleri

GeForce NOW kütüphanesine bu hafta Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction dahil olmak üzere 4 yeni oyun ekleniyor. NVIDIA DLSS sayesinde oyun, keskin görüntüler oluştururken daha yüksek...

Teknoloji Haberleri

Nvidia’nın GeForce RTX 3050 model ekran kartı merakla beklenen modellerden biri. Çünkü giriş-orta seviyesi modeller bir süredir pek önemsenmiyordu. RTX 3050 modeliyle birlikte bu...