Apple’ın “Planlı Eskitme” İddiaları TBMM’ye Geldi!

Apple’ın “Planlı Eskitme” İddiaları TBMM’ye Geldi!

Apple’ın eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığına dair uzun süreden beri bir “şehir efsanesi” dolaşıyor. Pek çok Avrupa ülkesinin Apple’ı tazminata mahkum ettiği olay, şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşındı!

Milletvekilleri Apple Hakkında Araştırma Önergesi Verdi!

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın meclise getirdiği soru önergesi, Apple’ın planlı yavaşlatma yaptığına dair iddiaları yeniden gündeme getirdi. Cupertino merkezli teknoloji devinin bu sebepten dolayı ABD, İsrail ve Fransa gibi ülkelerde cezaya çarptırıldığını belirten Yılmazkaya, kullanıcı mağduriyetlerinin giderilmesi adına gerekli yasal adımların atılmasının şart olduğunu söyledi.

Apple, geçtiğimiz yıl ABD’de açılan bir davadan sonra güncelleme ile eski telefonların yavaşlatıldığını itiraf etmişti. Teknoloji devine göre telefonların daha uzun süre kullanılabilmesi için yazılımsal olarak performans limitlemesi yapılıyor. Bunun üzerine iPhone modelleri için “Pil Sağlığı” özelliği getirilmiş ve kullanıcıların batarya sağlığını kontrol edebilmesi sağlanmıştı.

Yılmazkaya, TBMM’ye sunduğu önergesinde şunları kaydetti:

“Fransa’da ihlal yaptığı belirlenen şirketler, yıllık gelirinin yüzde 5’i kadar para cezasına çarptırılabilir. Bu, Apple’ın ödemeyi zorunlu kılacağı 11.5 milyar dolar ceza anlamına geliyor. Türkiye’de yaklaşık 9.5 milyon aktif iPhone kullanıcısının, bu yolla yeni telefon almaya yönlendirilmesi de Apple’a büyük davalar açılmasına neden olabilir. Samsung’un aynı nedenle 5 milyon Euro cezaya çarptırıldığı İtalya’da adaletsiz ticari aktiviteler gerçekleştirdiği belirtilmekte, cezanın sebebi olarak da ‘telefonda ciddi aksamalar ve bariz yavaşlamalar yaşanması sonucu kullanıcıların, yeni cihaz almaya yönlendirmesi’ gösterilmiştir. Apple’ın, pil ömrü azalan eski telefonları yavaşlattığı yönündeki beyanları bile, Türkiye’deki 82 milyon vatandaşın menfaatleri adına bu konuyla ilgili araştırma yapılmasını zaruri hale getirmiştir.

Eski iPhone’ları yavaşlattığını kabul eden Apple, ABD ve İsrail’in ardından Fransa’da mahkumiyet riskiyle karşı karşıya. Apple’ın, kullanıcıları uyarmadan telefonları yavaşlatıcı yazılım güncellemesi yaptığı savıyla, ABD’nin mahkemelerinde 8 ayrı davası da bulunmaktadır. Milyarlarca doların ödendiği, ekonomik olarak büyük kayıpların yaşandığı bu döviz çıktısına dur demek adına, kullanıcı mağduriyetlerinin giderilmesi için konunun detaylı incelenmesi gerekmektedir. Akıllı telefonlarla ilgili bu gerekçelerin göz önünde bulundurulup teknik çalışmalar yapılması, gerekli adımların atılması ve yasal zeminin oluşturularak düzenlemeler yapılması şart.”

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.