Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Apple’ın En Son Mobil İşlemcisi A16 Bionic’in Antutu GPU Testleri Yayınlandı

Apple’ın İphone 14 serisi ile tanıttığı amiral gemisi mobil işlemcisi olan A16 Bionic, tek çekirdekli ve çok çekirdekli kıyaslamalarda rekabeti geride bırakırken, GPU performans rakamlarının ne zaman ortaya çıkacağı merak ediliyord. Neyse ki en son gerçekleştiren AnTuTu testlerine göre A16 Bionic GPU, bir önceki nesle göre yüzde 28’lik bir performans üstünlüğü elde ediyor.

Daha önce yapılan karşılaştırmalarda A16 Bionic’in bir önceki nesle göre aynı sayıda GPU ve Neural Engines çekirdeğini paylaştığı bildirilmişti. Bu benzerliklere rağmen, en son AnTuTu karşılaştırması, Apple’ın iPhone’lar için en son amiral gemisi işlemcisinin GPU kategorisinde tartışılmaz bir lider olduğunu gösteriyor. AnTuTu’nun resmi Weibo hesabında paylaşılan performans detayları, iPhone 14 Pro’nun toplam 978.147 puan aldığını ortaya koyuyor.

AnTuTu’nun güzel yanlarından biri de, her bir bileşenin ne kadar iyi performans gösterdiğinin bireysel bir dökümünü sağlayarak, kullanıcıların, cihazın en iyi performansını hangi alanda sınırladığı konusunda bilgi sahibi olmasını sağlaması. CPU testinde A16 Bionic 246.572 puan alırken, GPU alanında aynı silikon 408.723 puan alıyor. A15 Bionic özelliğine sahip iPhone 13 Pro Max, CPU testinde 214.394 puan ve GPU karşılaştırmasında 318.962 puan aldığı görülüyor.

Gördüğünüz gibi CPU puanları karşılaştırıldığında pek bir fark yok ama en büyük değişikliği GPU tarafı ortaya koyuyor. Daha önce, A16 Bionic’in A15 Bionic’ten yüzde 14 daha yüksek çok çekirdekli bir puan aldığını ve CPU kategorisi için AnTuTu sonuçlarının aşağı yukarı aynı olduğunu bildirilmişti.

Bu çok büyük bir fark anlamına gelmese de Apple’ın önceliğinin, pil ömrünü tüketen rakipsiz performans sunmaktan ziyade verimlilik olduğunu unutmamalıyız. Bununla birlikte, bir oyun gibi zorlu bir şey çalıştırıldığında, işletim sistemi muhtemelen A16 Bionic’in performans skalasını genişletmesine izin verecektir. Apple’ın en yeni işlemcisi , bahsettiğimiz çok çekirdekli performans artışına yardımcı olacak yeni performans ve güç verimliliği çekirdekleri de kullanıyor. Buda onu en iyi mobil işlemci tarafında zirveye taşıyor.

 

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sinema Haberleri

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından birisi olan Netflix, mevcut yapımlarını devam ettirmeye ve yeni yapımlar ile izleyicinin karşısına çıkmaya devam ediyor. Zor günlerden...

Oyun İndirimleri

Birçok oyuna ev sahipliğe yapan ve yediden yetmişe bütün oyuncu kitlesinin aşina olduğu oyun platformu Steam için “Steam İlkbahar İndirimleri” başladı. Birçok AAA ve...

Oyun Haberleri

Sayısız ipucu ve sızıntının ardından, CS:GO Source 2 güncellemesi hakkındaki spekülasyonlar üzerine açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Peki CS:GO 2 gerçek mi? İşte CS:GO 2 beta ile...