Apple’dan “iSearch” Arama Motoru Geliyor!

100

Arama Sonuçlarında Apple Adını Görebiliriz!

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, en büyük kozunu yazılımsal tarafta bağımsız olması üzerine kullanıyor. Markanın varsayılan arama motoru tarafında ise uzun süredir Google ile yürüttüğü bir işbirliği bulunuyor. iOS 14 beta süreciyle ortaya çıkan yeni bir gelişme, Apple’ın kendi arama motorunu denemeye başladığını gösteriyor!

Apple, Arama Sonuçlarında Kendi Motorunu Kullanmaya Başladı!

Apple’ın bütün işletim sistemlerinde Spotlight web arama sonuçları Google tarafından sağlanıyor. Hatta Google’ın uzun süreli bu anlaşma için her yıl Apple’a milyarlarca dolar ödeme yaptığı da biliniyor. Diğer arama motoru şirketlerinin başvurusuyla harekete geçen İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu, Temmuz ayında aldığı kararla anlaşmanın rekabeti engellediğine hükmetmişti. Yani Apple’ın yıl sonuna kadar Spotlight için birden fazla varsayılan arama motoru seçeneği sunması gerekiyor.

iOS 14 ve iPadOS 14 beta sürümünde görülen bir özellik, Spotlight arama sonuçlarının artık doğrudan yansıtıldığını ortaya çıkardı. Bazı kullanıcıların işletim sistemi içerisinde yaptığı aramalarda Google’a yönlendirme yapmak yerine Apple botlarının bulduğu arama sonuçları gösteriliyor. Bu da Apple’ın bir süredir kendi arama motorları için Applebot gezgininde web sayfalarını işlediğini gözler önüne seriyor.

Apple’ın bu yeni servisi nasıl kullanacağı ise şimdilik bilinmiyor. Tahminlere göre Google ile yapılan anlaşmayı AB normlarına uygun şekilde sürdürmek için böyle bir ara çözüm geliştirildi. Yani Apple’ın arama motoru yalnızca Spotlight sonuçlarına özel olabilir. Öte yandan kendi arama motoru sayesinde Apple’ın kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir web deneyimi sunabileceği de belirtiliyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin