Apple, Şimdi de Unreal Engine’i Bitirmek İstiyor!

345

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, popüler oyun stüdyosu Epic Games ile bir süredir mücadele ediyor. Fortnite Mobile başta olmak üzere stüdyonun bütün oyunlarını App Store’dan kaldıran şirket, şimdi de oyun motoru Unreal Engine’in peşine düştü. Eğer Apple istediğini yapmayı başarırsa Unreal Engine 5’in çıkmadan engellenme ihtimali bulunuyor!

Apple, Unreal Engine’i “Truva Atı” Olmakla Suçluyor!

Bilindiği üzere Epic Games, Fortnite oyununa kendi ödeme sistemini entegre ettiği için Apple ve Google ile sorun yaşıyor. Popüler oyun App Store ve Play Store’dan atılırken, Epic cephesinden şimdiye kadar geri adım gelmedi. Sonuç olarak Epic Games ve teknoloji devleri arasındaki mücadele hukuki zeminde sürüyor.

Ancak sürecin en önemli tarafı olan Apple, işleri önümüzdeki günlerde biraz daha kızıştırabilir. Apple’ın Epic Games tarafındaki yeni hedefinin dünyanın en iyi oyun motorları arasında gösterilen Unreal Engine olduğu iddia ediliyor. Teknoloji devine göre, Epic’in Unreal Engine üzerindeki hakimiyeti iOS ve App Store’un güvenliğini tehlike altına atabilir. Yani Epic Games istediğini elde edemezse Unreal Engine üzerine kurulan oyunları bir truva atı gibi kullanabilir.

Teknoloji analistleri, bunun saçma bir komplo teorisi olduğunu iddia ederek Apple’ın Unreal Engine üzerinde yaptırım uygulayamayacağını belirtiyor. Ayrıca bu durum ilerleyen dönemde Unity 3D gibi diğer büyük oyun motorlarının da başına dert açabilir. Bazı iddialar ise bu duruma Donald Trump’ın başlattığı ABD-Çin ticaret savaşının neden olabileceğini öne sürüyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Apple da iyice haddini asiyor. epic i batiracakmis. ates olsa dustugu yeri yakmaz. fakat epic isterse oyun motorundan ios macos build almayi engeller. macos zaten zar zor 2 3 oyun desteklerken tamamen destek kesilir. belki macosta sorun olmaz ama bir iki firma disinda unity ile ios ta unreal kadar kaliteli oyun cikaramazlar. gucuyle ovundujleri cihaz kokten cepte kalir. ne var demeyin isin ucu pubg mobile a da dayaniyot. sonucta ue4 ile yapilda. isteyen unity ile senelerce kod yazarak ue4 de 2 dk de yapabilecegi seyi yapabilir. oyun sektorune giris icin kapisi olan macos tamamen oyun dunyasindan ayrilir. en fazla ping pong oynanir bos vakitlerde.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin