Apple, Intel’in Mobil 5G Birimini Transfer Ediyor!

118

Apple, Intel’in Mobil 5G Birimini Transfer Ediyor!

Apple, yeni iPhone modellerinde kullanacağı 5G modemler için Intel ve Qualcomm arasında zorlu bir karar vermişti. Cupertino merkezli teknoloji devi, Intel’in ortada kalan mobil 5G birimini transfer etmeye hazırlanıyor.

Intel’in 5G Modem Projesine Apple Sahip Çıkıyor!

Hatırlanacağı üzere Qualcomm ile Apple’ın arası hukuki davalar nedeniyle zedelenmiş ve Apple 5G modem için diğer üreticilerle çalışmaya karar vermişti. Sonrasında Intel ile anlaşan marka, Qualcomm ile arasını düzeltince bu kararından ani şekilde vazgeçti. Bu proje için çalışan Intel bünyesindeki mühendisler ise projenin iptal edilmesinin ardından tam anlamıyla ortada kaldı.

Intel’in 5G modem projesinin başında bulunan Umashankar Thyagarajan, geçtiğimiz günlerde Apple’a transfer oldu. “Kıdemli proje yöneticisi” pozisyonunda işe başlayan Thyagarajan, 2018 model iPhone’larda bulunan Intel 4G modemlerin geliştirilme sürecinde de önemli bir rol üstleniyordu. İddialara göre Apple orta vadede kendi mobil modemlerini üretmek istiyor ve bu transfer de yürütülen hedeflerin bir parçası konumunda. Üstelik Intel’de proje üzerinde çalışan ekibin büyük bir kısmının da Apple’a geçebileceği konuşuluyor.

Nisan ayında gerçekleşen uzlaşmanın ardından Qualcomm 2025 yılına kadar Apple’ın tek modem tedarikçisi konumunda olacak. Markanın kendi üretimi olan modemleri bu tarihten sonraki cihazlarında kullanması bekleniyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin