Amerika’dan Ceza Yiyen ZTE Faaliyetlerini Durduruyor!

Amerika’dan Ceza Yiyen ZTE Faaliyetlerini Durduruyor!

Çin merkezli telekom şirketi ZTE, İran ve Kuzey Kore’ye uygulanan ambargoyu delme suçlaması sebebiyle Amerika’dan ağır bir yaptırım cezası almıştı. 7 yıl boyunca Qualcomm ve Google başta olmak üzere Amerikan şirketleri ile çalışamayacak olan marka, küresel operasyonlarını durdurma kararı aldı!

ZTE, Aldığı Ceza Sonrasında Çöküşün Eşiğine Geldi!

Akıllı telefon ve ağ teknolojileri pazarlarında faaliyet gösteren Çinli marka, kararın kesinleşmesi ile beraber faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. Nokia, Huawei ve Intel ile beraber dünyanın en büyük ağ üreticilerinden olan ZTE, Amerika’nın uyguladığı yasak ile beraber 2025 yılına kadar Google, Qualcomm ve Dolby başta olmak üzere Amerika merkezli iş ortakları ile çalışamayacak. Ayrıca markanın ürünlerinin Amerika’daki satışlarına da bu tarihe kadar izin verilmeyecek.

ZTE; yayınladığı basın açıklamasında şirketin kasasında “kimseyi mağdur etmeyecek kadar” nakit paranın olduğunu ifade ederek, kararın değiştirilmesi için ABD Ticaret Bakanlığı ile görüşmeleri sürdürdüklerini belirtti. Konu ile ilgili konuşan üst düzey bir yetkili, Çin hükümetinin de durumla ilgili olarak devreye girmesinin beklendiğini söyledi.

Öte yandan akıllı telefonlarının işlemcileri tarafında Qualcomm ile çalışan ZTE, karardan sonra parça tedariği sorunu yaşamaya başladı. MediaTek’in destek talebine olumsuz yanıt veren markanın gereken yedek parçaları temin edip edemeyeceği şüpheli. Ayrıca Android güncellemeleri tarafında da büyük bir soru işareti bulunuyor. Ülkemizde operatör cihazları ile tanınan ZTE; son dönemde Nubia ve Axon serisi ile akıllı telefon pazarında dikkat çekmeyi başarmıştı.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.