AMD’nin A520 ve B550 Anakartlarında PCIe 4.0 Olmayabilir!

AMD Ryzen 3000 işlemci serisi ile beraber tanıtılan X570 anakartlar, PCIe 4.0 desteği sayesinde dikkat çekmeyi başarmıştı. Daha ekonomik anakartları bekleyen kullanıcılar için gelen haberler ise pek iyi değil.

AMD 500 Serisi Anakartlar Detaylandı!

AMD’nin giriş ve orta seviyede yer vereceği yeni 500 serisi anakartlar üretim raporlarında ortaya çıktı. Sızdırılan raporlara göre anakartların kalbindeki çipsetleri ASUS’un bir iştiraki olan ASMedia üretecek. Baskılı devre kartları, bellek köprüleri ve VRM konusunda da üretim yetkisi ASMedia’ya ait olacak.

Bazı iddialara göre ASMedia üretimi A520 ve B550 çipsetlere sahip anakartlarda PCIe 4.0 desteği olmayacak. Hatırlanacağı üzere A320 anakartların 3. nesil Ryzen işlemcileri desteklemeyeceği ortaya atılmıştı. Bu iddia bile ortalığı karıştırmışken B550 gibi çokça satılması beklenen bir çipsetin PCIe 4.0 desteğinden mahrum kalması pek çok kullanıcıyı kızdırabilir.

Öte yandan anakart üreticilerinin bazı özelleştirmeler yapabileceğine dair iddialar da mevcut. Buna göre, yalnızca M.2 desteğine sahip anakartlarda PCI-Express x16 ve M.2 slotu için PCIe 4.0 bağlantısı sunulabilecek. Maliyeti yükseltecek bu iddianın doğruluğunun ise zayıf olduğu belirtiliyor. Yani kullanıcıların PCIe 4.0 deneyimini yaşayabilmesi için X570 çipsetli bir anakarta sahip olmaları gerekecek gibi görünüyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin