AMD’nin A520 ve B550 Anakartlarında PCIe 4.0 Olmayabilir!

357

AMD’nin A520 ve B550 Anakartlarında PCIe 4.0 Olmayabilir!

AMD Ryzen 3000 işlemci serisi ile beraber tanıtılan X570 anakartlar, PCIe 4.0 desteği sayesinde dikkat çekmeyi başarmıştı. Daha ekonomik anakartları bekleyen kullanıcılar için gelen haberler ise pek iyi değil.

AMD 500 Serisi Anakartlar Detaylandı!

AMD’nin giriş ve orta seviyede yer vereceği yeni 500 serisi anakartlar üretim raporlarında ortaya çıktı. Sızdırılan raporlara göre anakartların kalbindeki çipsetleri ASUS’un bir iştiraki olan ASMedia üretecek. Baskılı devre kartları, bellek köprüleri ve VRM konusunda da üretim yetkisi ASMedia’ya ait olacak.

Bazı iddialara göre ASMedia üretimi A520 ve B550 çipsetlere sahip anakartlarda PCIe 4.0 desteği olmayacak. Hatırlanacağı üzere A320 anakartların 3. nesil Ryzen işlemcileri desteklemeyeceği ortaya atılmıştı. Bu iddia bile ortalığı karıştırmışken B550 gibi çokça satılması beklenen bir çipsetin PCIe 4.0 desteğinden mahrum kalması pek çok kullanıcıyı kızdırabilir.

Öte yandan anakart üreticilerinin bazı özelleştirmeler yapabileceğine dair iddialar da mevcut. Buna göre, yalnızca M.2 desteğine sahip anakartlarda PCI-Express x16 ve M.2 slotu için PCIe 4.0 bağlantısı sunulabilecek. Maliyeti yükseltecek bu iddianın doğruluğunun ise zayıf olduğu belirtiliyor. Yani kullanıcıların PCIe 4.0 deneyimini yaşayabilmesi için X570 çipsetli bir anakarta sahip olmaları gerekecek gibi görünüyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin