AMD RADEON 7 EKRAN KARTI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde dünyanın ilk 7 NM oyuncu ekran kartı olan Radeon 7 modelini inceliyoruz. Bilindiği üzere uzun süredir 12-14 NM arasında devam eden ekran kartı üretimi sürüyordu. AMD bu konuda büyük bir atılım yaparak 7 NM üretim sürecine sahip Radeon 7 ekran kartını piyasaya sürdü. Şimdi ise HBM 2 bellek barındıran bu ekran kartı nasıl bir performans veriyormuş buna bakacağız.

 

Sadece AMD’nin sunduğu stock tasarımla üretilen Radeon 7 ekran kartını hangi markadan alırsanız alın aşırı benzer tasarımlara sahip oluyorsunuz öncelikle bunu belirtelim. AMD’nin stock tasarımda 3 fanlı bir yapıya geçmesi oldukça iyi olmuş. Metal yüzeye konumlandırılan orta boyutlardaki 3 fan 300 Watt değerlerine varan TDP değerini soğutmak için zaten gerekli sayılabilirdi.

Kartın üstüne baktığımızda 2 PCI slotu kaplayan yapıda olduğunu görüyoruz. “RADEON” yazısının konumu ve boyutu oldukça iyi seçilmiş, buna ek olarak kırmızı bir aydınlatmaya sahip. En köşede ise 300W TDP değerini karşılamak adına konumlandırılmış 2 adet 8 pin güç girişi görüyoruz.

Kartın bu sağ üst köşesinde ise siyah bir “R” harfi görüyoruz. Bu yazı küp şeklinde bir kırmızı parçanın üzerine konumlandırılmış. Tasarım genel olarak sade olduğu için böyle ufak detaylar hoş görünüyor.

Ekran kartı bir hayli büyük ve ağır olduğu için arka plaka şart gibi birşeydi. Ufak çizgilerle donatılan arka plaka hem kartın bütünlüğünü koruyor hem de kartın soğutmasına bir miktar katkıda bulunuyor. Böylesine üst seviye bir ekran kartında bunun es geçilmemesi oldukça iyi olmuş.

GPU: Vega 20 XT
Mimari: GCN 5.1
Stream Processors: 3840
Baz Çekirdek Frekansı: 1400 MHz
Boost Çekirdek Frekansı: 1750-1800 MHz
Bellek Frekansı: 4 Gbps HBM2
Bellek Bant Genişliği: 4096 Bit
Bellek Miktarı (VRAM): 16 GB
Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4 HDR, 1 x HDMI 2.0B
Çoklu Ekran Kartı Desteği: Var
Üretim Teknolojisi: TSMC 7nm
Güç Konnektörleri: 2 x 8-Pin
TDP: 300W
Uzunluk: 268 MM
Radeon 7 ekran kartıyla oyun testlerimize ilk olarak oldukça ağır oyunlardan biri olan Metro Exodusla başlıyoruz. Kart üst seviye olduğu için testlerimizi tabii ki 2K çözünürlükte yapıyoruz. Ultra grafik ayarlarında 80-90 FPS civarlarında aldığımız sonuçlar gayet güzel değerler.

Diğer oyun testimizi ise Battlefield 5 ile yapıyoruz. Oldukça güncel oyunlardan biri olan BF5 oyun testleri için gerçekten iyi bir tercih oluyor. Yine 2K çözünürlükte ve ultra ayarlarda yaptığımız testlerde 110 FPS gibi oldukça yüksek değerler görmeyi başardık.

Günümüzün popüler oyunlarından biri olan Apex Legends’da yaptığımız testlerde 2K çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarında çok değişken değerler aldık. Bazı yerlerde 80 FPS alırken bazı sahnelerde ise 144 FPS’lere çıktık. Oyunun optimizasyonunun biraz daha geliştirilmesi gerekiyor gibi görünüyor.

Son oyun testimizi ise başarılı Battle Royale oyunlarından biri olan PUBG ile yapıyoruz. 2K çözünürlük, ultra grafik ayarlarında 100-110 FPS civarlarında oldukça yüksek değerler görmeyi başardık.

Ekran kartı konusunda üst seviyeye konumlandırılacak bir kart çıkmış ortaya. Bilindiği üzere AMD uzun süredir üst seviye ekran kartlarında çok iddialı değildi fakat bu 16 GB VRAM’e sahip güçlü ekran kartı ile güzel bir geri dönüş sağlanmış. 3 fanlı tasarımı ile de 70 derecelerde çalışan dev soğutması da gayet iyi olmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin