AMD EPYC, ABD Enerji Bakanlığı’na Hizmet Edecek

AMD’nin Zen mimarisiyle birlikte piyasaya sürdüğü Ryzen işlemcileri dışında, özellikle sunucu ve süperbilgisayar sistemleri için geliştirdiği EPYC işlemciler, kurumsal sektörde büyük yankı uyandırmaya devam ediyor.

ABD Enerji Bakanlığı bünyesinde bulunan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, AMD EPYC işlemcilerin güçlendirdiği Cray’in Shasta supoerbilgisayar platformuyla donatılacak.

2020 yılında kullanılmaya başlanacak “Perlmutter” adı verilen süper bilgisayar, yılda 600’den fazla projede ve 7000’den fazla bilim adamı tarafından kullanılacak.

AMD’nin son kullanıcı tarafında Ryzen ile yükselişe geçmesinin dışında, EPYC ile de kurumsal tarafta güçlü bir performans yakalamışa benziyor.

(Bu bir basın bültenidir.)

İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.