AMD Big Navi Ekran Kartı 16 GB VRAM’e Sahip Olabilir!

347

Nvidia’nın yeni nesi RTX 3000 serisi ekran kartlarının incelemeleri henüz devam ederken AMD Radeon tarafında da çok farklı sızıntılar devam ediyor. Bildiğiniz gibi RTX 3000 serisindeki performans artışını gören kullanıcılar AMD’nin buna nasıl bir karşılık vereceğini merak ediyordu. Şimdi ise 28 Ekim tarihinde tanıtılacak olan Big Navi ekran kartı hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı!

RTX 3090 Modeliyle Rekabet Edecek İddiaları!

_rogame isimli kullanıcının yaptığı sızıntı haberler genellikle doğru çıktığı için bu taraftaki iddiaları ciddiye almak gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Bugünkü iddiasına göre Navi21 GPU’sunda tam 16 GB VRAM bulunacak, daha düşük olan Navi22 GPU modelindeyse 12 GB VRAM kapasitesi bulunacağını iddia ediyor. Bildiğiniz gibi RTX 3080 modelinde şu anda 10 GB VRAM bulunuyor, eğer iddialar doğru çıkarsa rakibine oranla büyük bir VRAM avantajıyla gelebilir.

Diğer iddialarsa yeni nesil RDNA 2 mimarili Radeon ekran kartlarının bu sefer Nvidia’nın en üst seviye ekran kartlarıyla rahatlıkla yarışabileceği yönünde. En üst konumlandırılacak olan RX 6900 model ekran kartlarının RTX 3080 ve RTX 3090 model ekran kartlarıyla rekabet edeceği belirtiliyor. Hatırladığınız gibi Nvidia en üst seviyede bir süredir rakipsiz konumdaydı. Eğer bu iddialar doğru çıkarsa iki firma arasındaki rekabet tekrar alevlenebilir!

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin