Adil Kullanım Kotası (AKK) Yerine Kota Geri Dönüyor!

İnternet hızlarının düzenlenmesine yönelik varılan mutabakatta Adil Kullanım Kotası’nın 1 Ocak 2019 tarihinde kaldırılacağı belirtiliyordu. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın da doğruladığı gelişme konusunda internet servis sağlayıcılarının kotalı tarifelere geri döneceği öğrenildi!

Adil Kullanım Kotası Yerine Kotalı Paketler Geliyor!

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile, limitsiz olarak sunulan tarifelerdeki belirli kullanımda devreye giren Adil Kullanım Noktası (AKN) adlı uygulamanın tamamen kaldırılması planlanıyordu. İnternet kullanıcıları bu kararın uygulanması için gün sayarken ortaya çıkan haberler ise pek iç açıcı değil.

Türk Telekom, mevcut müşterilerine ve iş ortaklarına yaptığı bilgilendirmede 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasına son verileceğini açıkladı. Ancak yapılan bilgilendirmede mevcut kullanıcıların kullandıkları tarifelerin kotalı paketlere dönüştürüleceği bildiriliyor. Buna göre; halihazırda 50 GB AKN’ye sahip bir internet tarifesi kullanan kullanıcıların AKN sınırı kotaya dönüştürülecek. 50 GB’dan sonra yapılacak kullanımlar ise ücretsiz fakat daha düşük hızlı ek paketler ile karşılanacak. Yani AKK resmiyette kalksa da internet servis sağlayıcılar farklı önlemler almış durumda.

 

Limitsiz internet hizmetini 79.90 TL’den başlayan fiyatlarla sunacak Türk Telekom dışındaki firmaların nasıl bir adım atacağı henüz belli değil. Ancak bazı firmaların bir süredir abonelerine AKN uygulamadığı biliniyor. Bakalım Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu tür uygulamalara karşı herhangi bir yeni adım atacak mı?

(9.11.2018 Güncellemesi): Turkcell Superonline ile yaptığımız görüşmede akıllı paketler dışında kalan tüm limitsiz paketlerde AKK uygulamasının 31 Aralık 2018 tarihinde kaldırılacağı, bu tarihten itibaren mevcut limitsiz paket kullanıcılarına herhangi bir kota uygulaması yapılmayacağı bildirildi.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin