Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Haber

AdBlock, Kullanıcının Kişisel Bilgilerinin Çalınmasına Neden Oluyor İddiası

adblok

AdBlock, Kullanıcının Kişisel Bilgilerinin Çalınmasına Neden Oluyor İddiası Gündemde

Google Adsense reklamlarını veya dahilindeki diğer internet reklam kurumlarının reklamlarını engelleyen yani sitelerde bulunan tüm reklamları engelleyen eklenti olan AdBlock ve türevleri kullanıcısının kişisel bilgilerini hackerlara sunuyor diye gündeme bomba gibi düştü. Adsense reklamları bir sitenin ayakta kalmasını sağlayan en büyük maddi geri dönüş olurken AdBlock kullanan okurlar aslında severek takip ettiği sitelere bir darbe indiriyor.

Tam bu noktada ABD’li bir kullanıcısı AdBlock eklentisi yüzünden Kredi Kartından 8.500$ çalındığını belirterek mahkemeye başvurdu bu iddialardan yola çıkarak şunu söylemek gerekirse evet böyle bir durum söz konusu, Nasıl olabilir derseniz yazımızı okumaya devam edin.

adblok2

İddialara göre anılan ABD’li kullanıcı internetten rastgele indirmiş olduğu AdBlock eklentisi ile internet sitelerinde reklamsız gezdiğini belirtmiş sorun ise tamda şurda gerçekleşiyor, kullanıcı internet alışverişi yaptığı sırada ödemeyi onayladığı anda anlık bir takılma ve ondan doğan gecikme ile ödeme işlemi 5-10 saniye geciktiğini belirtiyor bu durumu pekte aldırmayan kullanıcı ertesi sabah kalktığında ise kartından şifre işlemsiz 8.500$ çekildiğini görmüş iddialar ne kadar doğrudur bilinmez ama şu bir gerçek ki AdBlock eklentilerinin kesinlikle masum eklentiler olduğunu düşünmüyorum.

İkinci bir olasılık ise AdBlock eklentisi kullanan, internet alışverişi yapsın yapmasın tüm kullanıcıları ilgilendiriyor. Burda ise size bir hatırlatma yapalım Hemen hemen hepiniz normal ve seviyeli bir internet sitesine girmemize rağmen Antivirüs programından sitede virüs olduğuna dair uyarı almışsınızdır anlam veremediğiniz bu Antivirüs uyarı ise şundan doğmakta. Bugün gerçek olduğu bilinen bir durum olan AdBlock yüzünden iflas bayrağı çekmek istemeyen internet sitelerinin kullanmış olduğu Anti-AdBlock Scriptleri, işte bu scriptlerde bugün virüslü içerik kapsadıkları ve kullanılan internet sitesine bir zararı olmayıp siteye giriş yapan okurun kişisel bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

Yine dediğimiz gibi Bu yayını yapabilmek için bizlerin Adsense veya türevi site reklamlarına ihtiyacımız var lütfen hiç masum olduklarına inanmadığımız Adblock eklentilerini kullanmayın siz kişisel bilgilerinizi servis etmiş olmayın bizlerde yayınlarımızı yapabilelim. 

1993 doğumlu Abdullah Hacıgül, İstanbul Üniversitesin'de Fizik Uzay Bilimleri eğitimi almıştır. 2014 yılından beri Donanım Arşivi'nin Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Abdullah Hacıgül özellikle, sistem toplama ve ürün inceleme içerikler üretmektedir. Ayrıca Türkiye'nin en aktif teknoloji forumlarının birisi olan Donanım Arşivi Forumu kurmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Yakıt cimrisi olması ve uzun ömürlü olması ile tanınan dCi motor ailesi, kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu yazımızda uzun bir süredir Renault-Nissan grubunun kalesi olan...

Bilim Haberleri

2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve hayvan kesmeden laboratuvar ortamında sığır eti üreten SCiFi Foods adlı hücresel tarım şirketi, yapay et üretmek için...

Telefon Haberleri

En büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve OnePlus, Almanya’da cihaz satışından resmi olarak çekildi. Ülkede bu şirketlerin telefonlarına sahip olanlar destek almaya devam ederken, bu telefonlara...

Teknoloji Haberleri

Intel Core i9-13900K modeli hakkında önceden de bazı haberler çıkmıştı, hatta direkt olarak görülen performans testleri bile vardı. Fakat ortaya çıkan o testler daha...