Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Haber

AdBlock, Kullanıcının Kişisel Bilgilerinin Çalınmasına Neden Oluyor İddiası

adblok

AdBlock, Kullanıcının Kişisel Bilgilerinin Çalınmasına Neden Oluyor İddiası Gündemde

Google Adsense reklamlarını veya dahilindeki diğer internet reklam kurumlarının reklamlarını engelleyen yani sitelerde bulunan tüm reklamları engelleyen eklenti olan AdBlock ve türevleri kullanıcısının kişisel bilgilerini hackerlara sunuyor diye gündeme bomba gibi düştü. Adsense reklamları bir sitenin ayakta kalmasını sağlayan en büyük maddi geri dönüş olurken AdBlock kullanan okurlar aslında severek takip ettiği sitelere bir darbe indiriyor.

Tam bu noktada ABD’li bir kullanıcısı AdBlock eklentisi yüzünden Kredi Kartından 8.500$ çalındığını belirterek mahkemeye başvurdu bu iddialardan yola çıkarak şunu söylemek gerekirse evet böyle bir durum söz konusu, Nasıl olabilir derseniz yazımızı okumaya devam edin.

adblok2

İddialara göre anılan ABD’li kullanıcı internetten rastgele indirmiş olduğu AdBlock eklentisi ile internet sitelerinde reklamsız gezdiğini belirtmiş sorun ise tamda şurda gerçekleşiyor, kullanıcı internet alışverişi yaptığı sırada ödemeyi onayladığı anda anlık bir takılma ve ondan doğan gecikme ile ödeme işlemi 5-10 saniye geciktiğini belirtiyor bu durumu pekte aldırmayan kullanıcı ertesi sabah kalktığında ise kartından şifre işlemsiz 8.500$ çekildiğini görmüş iddialar ne kadar doğrudur bilinmez ama şu bir gerçek ki AdBlock eklentilerinin kesinlikle masum eklentiler olduğunu düşünmüyorum.

İkinci bir olasılık ise AdBlock eklentisi kullanan, internet alışverişi yapsın yapmasın tüm kullanıcıları ilgilendiriyor. Burda ise size bir hatırlatma yapalım Hemen hemen hepiniz normal ve seviyeli bir internet sitesine girmemize rağmen Antivirüs programından sitede virüs olduğuna dair uyarı almışsınızdır anlam veremediğiniz bu Antivirüs uyarı ise şundan doğmakta. Bugün gerçek olduğu bilinen bir durum olan AdBlock yüzünden iflas bayrağı çekmek istemeyen internet sitelerinin kullanmış olduğu Anti-AdBlock Scriptleri, işte bu scriptlerde bugün virüslü içerik kapsadıkları ve kullanılan internet sitesine bir zararı olmayıp siteye giriş yapan okurun kişisel bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

Yine dediğimiz gibi Bu yayını yapabilmek için bizlerin Adsense veya türevi site reklamlarına ihtiyacımız var lütfen hiç masum olduklarına inanmadığımız Adblock eklentilerini kullanmayın siz kişisel bilgilerinizi servis etmiş olmayın bizlerde yayınlarımızı yapabilelim. 

1993 doğumlu Abdullah Hacıgül, İstanbul Üniversitesin'de Fizik Uzay Bilimleri eğitimi almıştır. 2014 yılından beri Donanım Arşivi'nin Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Abdullah Hacıgül özellikle, sistem toplama ve ürün inceleme içerikler üretmektedir. Ayrıca Türkiye'nin en aktif teknoloji forumlarının birisi olan Donanım Arşivi Forumu kurmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni Radeon RX 6500 XT 4 GB ekran kartı tanıtıldığından beri gündem olmayı başaran bir model oldu. Çünkü 1080P oyunculuk odaklı olan bu...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Oyun Haberleri

GeForce NOW kütüphanesine bu hafta Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction dahil olmak üzere 4 yeni oyun ekleniyor. NVIDIA DLSS sayesinde oyun, keskin görüntüler oluştururken daha yüksek...

Teknoloji Haberleri

Nvidia’nın GeForce RTX 3050 model ekran kartı merakla beklenen modellerden biri. Çünkü giriş-orta seviyesi modeller bir süredir pek önemsenmiyordu. RTX 3050 modeliyle birlikte bu...