ACER VX 15 OYUNCU DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu Acer’ın fiyat performans odaklı oyuncu dizüstü bilgisayarı olan VX5 591G modeli oluyor. İçerisinde barındırdığı Intel i5-7300HQ işlemci ve Nvidia GTX 1050 2 GB ekran kartı ile günümüz oyunlarını Full HD çözünürlükte orta-yüksek ayarlarda oynamak için tasarlanmış bir cihaz. Bütün bunların yanı sıra şık tasarımı ile oyuncular için gerçekten başarılı bir alternatif sunulmuş.

 

TASARIM

Cihazın üst kapağı her ne kadar metal gibi görünse de fırçalanmış metal görünümü verilmiş plastikten oluşuyor. Acer burada başarılı bir işe imza atmış, deneyimlemeden anlaşılması neredeyse imkansız. Ayrıca sade kırmızı çizgiler ve iyi konumlandırılmış Acer logosu görünüme büyük bir artı katmayı başarmış.

Cihazın klavyesinin olduğu kısım ise metalden oluşuyor. Bu kısım hissiyat olarak gerçekten kaliteli işler sunuyor. Cihazın klavyesine değinecek olursak tam boy bir klavye tercih edilmiş. WASD tuşları ise kırmızı olarak seçilerek oyuncu bilgisayarı olduğu özellikle vurgulanmak istenmiş. Cihazın kırmızı klavye aydınlatması ise özellikle karanlıkta gerçekten çok albenili duruyor.

Cihazın ekranı ise en büyük eksi yanlarından biri olmuş. Full HD çözünürlükteki mat TN panel ekran bakış açısı olarak oldukça dar açılar sunuyor. Renk üretimi konusunda ise maalesef bir miktar başarısız kalıyor. Çerçeve olarak ise biraz kalın olduğunu farkediyoruz.

Cihazın havalandırma kısmı ise bence en şık tarafı olmuş. Çift fan tasarımına sahip cihazın havalandırma ızgaralarının etrafını saran kırmızı plastik kısımlar görünüme gerçekten çok güzel bir hava katmayı başarmış.

Ortalama bir kalınlığa sahip cihazın sol tarafında 1 adet Kensington kilidi, DC güç girişi, USB 2.0, SD kart okuyucu, ve kombo kulaklık çıkışı görüyoruz.

Cihazın sağ kısmı dolu dolu olmuş. Burada bir adet RJ-45 Ethernet portu, HDMI çıkışı, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet Type C görüyoruz. Bu bütçede bir bilgisayar için Type-C portu oldukça iyi düşünülmüş bir detay.

TEKNİK DETAYLAR

İşlemci: Intel Core İ5-7300HQ (Turbo Boost 3.50 Ghz, 4 Çekirdek 4 İzlek)
Yonga Seti: Intel® HM175
Ekran Kartı: GeForce GTX 1050 2GB GDDR5
Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080), 60 HZ, TN Panel
Bellek: 8 GB DDR4 2400 MHZ, 1 Slot Boş
Depolama: 128 GB M2 SSD +1 TB 5400 RPM HDD
Kamera: HD 30 FPS
LAN: Gigabit Ethernet
Kablosuz: Dual Band Wireless AC 5GHZ+Bluetooth 4.0
Klavye: Kırmızı LED Aydınlatma
Ses: 2x 2W Dolby
Batarya: 10.8V 4605 Mah
Adaptör: 19V 7.1A 
Boyutlar: 38.80 x 26.50 x 3.00 cm
Ağırlık: 2.55 KG

PERFORMANS TESTİ


Uygun fiyatıyla dikkat çeken cihazda ilk oyun testimizi oldukça popüler bir E-Spor oyunu olan Counter Strike: Global Offensive ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte en yüksek ayarlarda yaptığımız testlerde ortalama olarak 90 FPS almayı başarıyoruz. Testi yaptığımız harita yeni Dust_2 olduğu için bu fps değerleri oldukça yeterli.

Günümüzün en çok oynanan oyunlarından biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)’de yaptığımız testlerde ise oyun her ne kadar optimizasyon olarak başarısız olsa da cihaz oldukça iyi sonuç verdi. 1080P çözünürlükte yüksek ayarlarda yaptığımız testte cihaz ortalama 40-50 FPS vermeyi başardı.

Cihazın soğutma performansına değinecek olursak ekran kartı ortalama 70 derece, işlemcimiz ise 75 derece civarlarında seyretti. Cihazın fiyatı baz alındığında soğutma olarak iyi iş çıkardığını söylemek mümkün.

SONUÇ


Acer, fiyat performans olarak oldukça başarılı bir cihaz sunmayı başarmış. Cihaz fiyatına göre başarılı malzeme kalitesi ve soğutması ile oyuncular için oldukça sağlam bir alternatif olmuş. Cihazın eksi yanı ise kullanılan TN panelin düşük görüş açısına sahip olması oluyor.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin