ABD’nin Gözü FaceApp Uygulamasının Üstünde!

Yaşlandırma efekti sayesinde bir anda tüm dünyada popüler haline gelen Faceapp, pek çok akıllı telefon kullanıcısı tarafından merak ediliyor. Rus yapımı olan uygulama, buna karşın önümüzdeki günlerde Amerika ile ciddi sorunlar yaşayabilir!

Amerika, FaceApp’in “Casus Uygulama” Olduğunu Düşünüyor!

St. Petersburg merkezli Wireless Lab tarafından geliştirilen FaceApp, yaklaşık 80 milyon akıllı telefon kullanıcısı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Yapay zeka destekli yüz yaşlandırma efekti sayesinde ününü gittikçe arttıran uygulama, bu sebepten dolayı ABD’nin radarına girmiş durumda. Senatör Chuck Schumer, uygulamanın yüz verilerini bir data havuzunda biriktirebileceğini belirterek ABD vatandaşlarının siber saldırılarda hedef alınabileceğini ifade etti. Schumer bu gerekçelerle FBI ve FTC’yi (Federal Ticaret Komisyonu) uygulama hakkında soruşturma açmaya çağırdı.

CNN’in haberine göre Amerika’nın FaceApp’e karşı gösterdiği araştırmacı tutumu resmileşmiş durumda. Zira medya kuruluşunun iddiasına göre Demokratik Ulusal Komitesi, yaklaşan başkanlık seçiminde tehdit oluşturacağı için siyasilere popüler uygulamanın kullanılmamasını tavsiye etti.

Wireless Lab CEO’su Yaroslav Goncharov ise Amerika cephesinden yayılan bu iddiaları kesin bir dille reddediyor. Goncharov’a göre FaceApp’in kullanıcı verileri Rusya’da depolanmıyor ve yüklenen görseller 48 saat içerisinde sunuculardan siliniyor. Bir anda popülerleşen uygulamanın güvenlik hakkındaki soru işaretlerinden kurtulması için kullanıcıların daha fazla şeffaflık istediğini de belirtelim.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin