8 YILLIK DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLA GÜNÜMÜZ OYUNLARINI OYNUYORUZ!

Hatırlayacağınız üzere oldukça yakın bir tarihte 10 yıllık oyunları güncel sistemde oynuyorduk şeklinde bir test hazırlamıştık ve sonuçları oldukça şaşırtıcı olmuştu. Bu sefer ise durumu tersine çevirip 8 yıllık bir dizüstü bilgisayar ile günümüzün popüler oyunlarını oynamayı deniyoruz. i7-740QM işlemci ve GT 425M ekran kartı o zamanlar için oldukça iyi bir alternatif sayılabilirdi fakat şimdi nasıl bir performans sergileyecekler buna bakacağız.

TEST CİHAZI

Tabii bu testte testi yapacağımız cihazın teknik özellikleri önem kazanıyor. İlk olarak bu özelliklere bir göz gezdirelim. Bu değerlere baktığımızda aslında dönemi için fena sayılmayacak donanıma sahip bir cihaz görüyoruz fakat artık üzerinden neredeyse 8 yıl geçtiği için günümüzde yetersiz kalacağını görmek mümkün.

İşlemci: i7-740QM (4 Çekirdek 8 İzlek, 2.93 GHZ Turbo)
Ekran Kartı:
Nvidia GT 425M 1 GB 128 Bit (560 MHZ Çekirdek-800 MHZ Bellek Frekansı)
Bellek: 4+4 8 GB DDR3 (1066 MHZ)
Depolama: 500 GB 5400 RPM Harddisk

OYUN TESTLERİ

İlk oyun testimize günümüzün en çok oynanan çevrimiçi oyunlarından biri olan Fortnite ile başlıyoruz. 720P çözünürlük ve düşük grafik ayarlarında yaptığımız testlerde ortalama 30 FPS gibi oynanabilirlik sınırlarında dolaşan bir sonuç aldık.

Diğer bir testimizi ise Counter Strike: Global Offensive üzerinde yaptık. Bilindiği üzere donanımları kullanma konusunda biraz sıkıntılar yaşayan bu oyunda yine 720 çözünürlük ve düşük grafik ayarlarında 50 FPS gibi oynanabilir değerler almayı başardık.

En sonuncu oyun testimiz ise günümüz bilgisayarlarında bile sorun çıkarabilen fakat çok sevilen oyunlardan biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) oluyor. 720P çözünürlük ve düşük grafik ayarlarında FPS değerlerimiz tabiri caizse yerlerde sürünüyor, bunlar kesinlikle oynanabilir değerler değil ve zaten biz de dayanamayıp kısa süre içerisinde oyunu kapattık.

SONUÇ

Görüldüğü üzere zamanı için fena sayılmayacak özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar günümüz oyunlarında oldukça geride kalabiliyor. Bir önceki testimizde hatırlayacağınız üzere 10 yıllık oyunları güncel bir bilgisayarda denemiştik ve yine şaşırtıcı sonuçlar görmüştük. Bu cihaz çıktığında piyasaya sürülen oyunların hâlâ sistemleri zorlayabildiğini düşünürsek artık eski cihazların yetersiz kalabildiğini görmek mümkün.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin