1000 TL Bandında İkinci El Sistem Toplama Rehberi

X3440 işlemcimiz ile 4.0GHz hızlara çıkıp sistemimizde tam performansı yakalamak için yukarıdaki videomuz ile videolu aşağıdaki yazımız ile de yazılı olarak tüm detayları veriyoruz. Özellikle 4.GHz’deki oyun performansı sizi çok şaşırtacak.

 

 

İŞLEMCİYE OVERCLOCK YAPIMI

Bilgisayarın güç tuşuna bastığınız andan itibaren klavyenizin DEL tuşuna basarak BIOS ekranına erişiyorsunuz. Daha sonra buradan MB Intelligent Tweaker (M.I.T) kısmına giriyorsunuz.

MB Intelligent Tweaker (M.I.T) kısmına girdikten sonra ikinci seçenek olan Advanced Frequency Settings kısmına giriyorsunuz.

Advanced Frequency Setting kısmına girdikten sonra CPU Clock Ratio kısmına girerek 20 yazıyoruz ve Enter yapıyoruz. Bu işlemden sonra Base Clock (BCLK) Control kısmını da Enabled yapmayı unutmayın.

Daha sonra ise hemen altında bulunan BCLK Frequency(Mhz) kısmını overclock yapmak istediğiniz GHZ değerine göre belirliyoruz, örneğin 200 yaptığımızda işlemci 4 GHZ oluyor, siz bu değeri biraz daha düşürerek 3.5-3.6 GHZ gibi ara değerlere ulaşabilirsiniz, zaten ulaşacağınız değer üst kısımda anlık olarak gösteriliyor.

Bu işlemden hemen sonra ise System Memory Multiplier kısmına kullandığınız belleklerin frekansına en yakın olan bir değere getiriyoruz, 6.0 ve 8.0 gibi değerler bulunuyor, zaten yaptığınız değişiklik bir alt kısımda anlık olarak görüntülenmekte. Bu işlem bitince ise F10 tuşuna basıp “Y” yazıp enterlayıp bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
SİSTEMİN PERFORMANS TESTLERİ (stok fan ile 3.2GHz)

İlk oyun testimizi FPS oyunlar konusunda akla ilk gelen isimlerden biri olan Counter Strike: Global Offensive ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda yer yer 120 FPS alsakta bazı yerlerde 200 FPS’i geçen değerler elde etmeyi başarıyoruz. Oyunun grafik motoru biraz eski olduğu için günümüzde çok stabil sonuçlara imza atamıyor maalesef.

Diğer popüler FPS oyunlarından biri olan Rainbow Six Siege‘de ise yine 1080P çözürlükte ve yüksek ayarlarda yaptığımız testlerde ortalama olarak 70-80 FPS gibi oldukça yüksek değerler görmeyi başardık. Buradaki önemli hususlardan biri R6’nın işlemciyi oldukça zorlayan oyunlardan biri olmasına rağmen herhangi bir darboğaz olmaması.

Battle Royale olarak en iddialı oyunlardan biri olan PUBG‘de ise 1080P çözünürlük, orta ayarlarda ortalama 50-60 FPS gibi oynanabilirlik sınırının çok üzerinde sonuçlar almayı başardık. Aynı şekilde PUBG’de de herhangi bir darboğaz söz konusu olmadı fakat işlemciyi az bir overclock ile 3200 MHZ‘de çalıştırdığımızı söylemeden geçmeyelim.

Zamanının en ağır oyunlarından biri olan Battlefield 1‘de ise 1080P çözünürlük ve yüksek grafik ayarlarında ortalama 45-55 FPS civarlarında güzel değerler almayı başardık. Battlefield 1 işlemciyi oldukça fazla zorlayan oyunlardan biri olmasına rağmen herhangi bir darboğaz olmaması gerçekten çok güzel.
EN GÜNCEL GÜÇLÜ OYUNLAR İLE TEST (KULE SOĞUTUCU ile 4GHz)

Shadow of the Tomb Raider oyununda 1080P çözünürlükte ve en düşük grafik ayarlarında ortalama 50-60 FPS civarlarında bir sonuç alıyoruz, ayarları düşüğe çektiğimizde ise grafiklerde ciddi anlamda bir değişim oluyor ve FPS değerlerimiz 30-40 arasında seyrediyor. Görüldüğü üzere herhangi bir darboğaz yaşanmıyor aksine CPU %40-50 civarlarında gezip oldukça rahatça ekran kartımızı besliyor.

En güncel oyunlardan biri olan Battlefield 5 testinde ise 1080P çözünürlükte ve düşük grafik ayarlarında ortalama olarak 50-60 FPS civarlarında oldukça iyi değerler almayı başardık. İşlemciyi ciddi anlamda zorlayan oyunlardan biri olmasına rağmen %50 civarlarında CPU kullanımı görmemiz gerçekten çok güzel.

Oldukça iyi grafiklere sahip olmasına rağmen klasik olarak optimizasyon sorunları yaşayan oyunlardan biri olan Far Cry 5 testinde ise yine 1080P çözünürlükte ve düşük grafik ayarlarında 40-50 FPS civarlarında değişen değerler gördük, işlemci kullanımı oyundan kaynaklı olarak bazen %40 bile olurken bazen %90 gibi yüksek değerlere çıktı fakat herhangi bir darboğaz sorunu yaşamadık.

Son oyun testimiz ise sizlerin çokça istediği bir oyun olan Fortnite ile oluyor. 1080P çözünürlük, 3D çözünürlüğü %100 ve orta grafik ayarlarında 100-110 FPS gibi çok yüksek değerler almayı başardık. Ayarları düşüğe alınca ise FPS değerleri 170-180 civarlarına çıkmayı başarıyor fakat bizce oyunu ideal ayarlar olan orta-yüksek grafik ayarlarında oynamanız daha mantıklı olur.

İşlemcinizin render performansını kıyaslayabileceğiniz güzel benchmarklardan biri olan Cinebench R15 testinde ise çoklu çekirdek testinde 3.8 GHZ frekansında 627 CB gibi oldukça yüksek bir değer almayı başardık, bu değer Ryzen 5 1400 işlemcisine oldukça yakın. Tekli çekirdekte ise 123 CB gibi ortalama bir skor alan işlemcimiz Ryzen 3 1200 işlemcisine oldukça fazla yaklaşıyor. Bu testten yola çıkarak bu işlemci ile abartı olmayacak şekilde çeşitli render işlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz sonucuna varılıyor.

SONUÇ

1000 TL bandında oldukça kısıtlı bütçede, giriş seviyesinde 1080P oyunculuk için fazlasıyla yeterli bir sistem oldu. İşlemci 90 liralık fiyatına rağmen kendinden oldukça pahalı ekran kartlarını rahatlıkla beslemeyi başarıyor ve 8 izleğe sahip olduğu için render gibi işlemlerde de kullanıcısı üzmeyecektir. Stock soğutucu ile varsayılan frekanslarda oldukça serin çalışan işlemcimiz ise 3.1-3.2 GHZ gibi değerlere rahatlıkla overclock edilebiliyor.