1000 TL Bandında İkinci El Sistem Toplama Rehberi

1000 TL BANDINDA İKİNCİ EL SİSTEM TOPLAMA REHBERİ

Bugünkü sistem toplama rehberimize sizlerden çok sayıda istenen ikinci el sistem toplama ile devam ediyoruz. Bir önceki ikinci el sistem toplama rehberimizin üzerinden bir hayli süre geçtiği için o sistemin biraz daha güncel ve çok daha performanslı halini sizlere sunmaya karar verdik. 4 çekirdek, 8 izlekli işlemcisi ve çeşitli ekran kartı seçenekleriyle düşük bütçeli kullanıcılar için gerçekten çok iyi bir alternatif olacak.

ANAKART

İşlemcimiz Xeon bir işlemci olduğu için anakart seçimi çok daha önem kazanıyor. Overclock potansiyeli fiyatına oranla oldukça yüksek olan anakartı seçtik tabii ki. Gigabyte H55-UD3H anakart bu iş için gerçekten fiyatının üzerinde performans sunmayı başarıyor. Ek olarak 4 adet ram slotu, yüksek kalitede ses çıkışı, bolca USB portları gibi avantajları da bulunuyor. Bu anakart ile sağlam bir soğutucu ile Xeon X3440 4.1 GHZ gibi oldukça yüksek bir değerde stabil şekilde çalışabiliyor fakat bizdeki gibi ufak mosfet soğutucuları almanız daha sağlıklı olacaktır.

 

NOT: Gümrük güvenliği için anakartlar BIOS pili sökülmüş geliyor. Nadiren ise pili takılı da gelebiliyor ama BIOS pili yoksa bile Türkiye’deki elektronikcilerden rahatlıkla uyumlu pil bulabilirsiniz

Gigabyte GA H55 D2H  Anakart: Buraya Tıklayarak Ürüne Ulaşabilirsiniz

NOT: UD3H model anakartın stokları bittiği için üst versiyon olan Gigabyte GA H55 D2H model anakartın linki üst kısımda verilmiştir.

# TERCİHE BAĞLI ÖNEMLİ UYARI! MUTLAKA OKU #

Pahalı H55 ve P55 anakartların aksine uygun fiyatlı H55 ve P55 model anakartlarda mosfet soğutucusu bulunmamaktadır. İşlemciye “yüksek hızlarda” overclock yani hızaşırtma sonrasında daha iyi stabil performans almak için aşağıdaki mini mosfet soğutucularını set halinde satın alıp yukarıdaki gibi basit bir şekilde mosfetlerin üzerine yapıştırmanızı öneririz. Bu uygun fiyatlı anakartlar ile çok abartılı bir hız aşırtma yapmayacaksanız almasanızda olur lakin 4 GHz hızları zorlayacağım diyorsanız aşağıdaki uygun fiyatlı mini mosfet soğutucuları öneririz

Önerdiğimiz Mosfetler: Dilerseniz BURAYA tıklayarak mosfetlere ulaşabilirsiniz.
(kullanım şekli; mosfet soğutucuların altından yapışkanını çıkart ve yukarıda gösterdiğimiz mosfetlerin üzerine yapıştır.)


Teknik Detaylar

Soket: Intel LGA 1156
Çipset: Intel H55
İşlemci Desteği: Core i3, Core i5, Core i7, Xeon
Bellek Desteği: 2200+/1800/1600/1333/1066/800 + XMP
Maksimum Bellek: 16 GB, Toplam 4 Slot, Çift Kanal
Depolama: 6 x Sata 2.0
Genişleme Yuvaları: 1 x PCIe 2.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 1 x PCIe x1, 4 x PCI
Arka Usb Portları: 8 x USB 2.0
Görüntü Çıkışları: 1 x HDMI, 1 x VGA, 1 x DVI-D
Ses: Realtek ALC889 7.1 Kanal HD Codec
Boyut: ATX

İŞLEMCİ

İşlemci tercihimiz biraz eski olmasına rağmen 4 çekirdek-8 izleğe sahip olan, fiyat performans olarak oldukça iyi işlere imza atan Xeon X3440 model işlemci oluyor. Bu işlemci Xeon serisinden bir işlemci olduğu için yüksek sayıda çekirdeğe sahip iken GHZ değeri olarak bir tık daha düşük sayılır fakat anakartın yüksek overclock potansiyeli ile bu işlemciyi 4 GHZ gibi değerlere çıkartmanız mümkün.

Eğer işlemciyi 3.6-3.7 GHZ gibi daha yüksek frekanslara çıkartmak istiyorsanız stock fanın haricinde aşağıda önerdiğimiz gibi kule tipi soğutuculardan birini satın alabilirsiniz.

6 ISI BORULU CANAVAR GİBİ SOĞUTAN KULE TİPİ SOĞUTUCU ÖNERİMİZ için BURAYA tıklayarak soğutucuya ulaşabilirsiniz.

Intel Xeon X3440 işlemciye Dilerseniz BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NOT: İŞLEMCİ’nin dahili GPU’su bulunmadığından ekran kartı almanız şarttır. Yoksa sisteme görüntü gelmez

Teknik Detaylar

Soket: Intel LGA 1156
Çekirdek:
4
İzlek:
8
İşlemci Temel Frekansı:
2.53 GHZ
İşlemci Boost Frekansı: 2.93 GHZ
Toplam Önbellek: 8 MB SmartCache
Gpu Modeli:
Bulunmuyor
TDP:
95W
Üretim Teknolojisi:
45 NM

EKRAN KARTI

Ekran kartı olarak MSI’ın Aero GTX 1050 modelini kullandık. Testlerimizi bu ekran kartında yaptık fakat siz bunu GTX 750 Ti, RX 460 gibi bir ekran kartlarıyla değiştirip sistemi biraz daha ucuza toplayabilirsiniz. GTX 1050 ise günümüz için 1080P orta ayarlarda oldukça iyi performans sergiliyor.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak GTX 1050 ekran kartına ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz BURAYA tıklayarak GTX 750 Ti ekran kartına ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz BURAYA tıklayarak RX 560 ekran kartına ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak RX 460 ekran kartına ulaşabilirsiniz.


Teknik Detaylar

GPU: GP107-300
GPU Frekans:
1404 MHz Base Clock, 1518 Boost Clock
Bellek Frekans:
7008 MHz
CUDA: 640 Ünite
Bellek Veriyolu:
2 GB 128 Bit
Bellek Türü:
GDDR5
Üretim Teknolojisi:
14nm
TDP:
75W
Görüntü Çıkışları:
HDMI 2.0B x 1, Dual-link DVI-D x 1, Display Port 1.4 x 1
Güç Konnektörleri:
Yok

BELLEK

Bellek tercihimizi Kingston markasının 2*4 GB DDR3 1600 MHZ belleklerinden yana kullandık. Anakartımız 4 slota sahip olduğu için bu miktarı rahatlıkla artırmanız mümkün. Günümüz için 8 GB limit sayılıyor fakat önümüzdeki yıllarda yetersiz gelmeye başlayabilir o yüzden boşta slotların bulunması daha sağlıklı.

TR Link: Dilerseniz BURAYA tıklayarak belleklere ulaşabilirsiniz.
Aliexpress Link: Dilerseniz BURAYA tıklayarak belleklere ulaşabilirsiniz.

NOT: Kullanılan görsel temsilidir!DEPOLAMA

Bütçemiz oldukça kısıtlı olduğu için sistemde 500 GB Western Digital Harddisk kullandık. Gündelik kullanım için 7200 RPM sabit diskler hâlâ oldukça uygun. Fakat sizin elinizde hali hazırda bir harddisk bulunuyorsa bunu sistemde kullanmanız mümkündür böylelikle ek bir masraftan kurtulmuş olursunuz.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak HDD’ye ulaşabilirsiniz.

DİKKAT! İKİNCİ EL veya YENİLENMİŞ HDD’lerden UZAK DURUN İYİ ARAŞTIRIN!

KEYFİ SSD TAVSİYEMİZ: En kötü SSD en iyi HDD’den daha iyidir cümlesinden yola çıkarak 500GB HDD yerine aşağıdaki linkte verdiğimiz SSD’nin 240GB versiyonunu öneririz. Anakartımız SATA 2 anakart yani SSD ile en fazla 250MB okuma ve yazma değerlerini göreceksiniz ama bir SSD’nin en önemli performans sonucu IOPs değeridir SATA 2 anakartınız bile olsa bir sistemde SSD bulunması çok büyük avantajdır. Oyunlarda kaplamaların ve haritanın yüklenmelerinde bile HHD’ye oranla SSD çok büyük hız katacaktır.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak SSD’ye ulaşabilirsiniz.

Önerdiğimiz 500GB 7200RPM HDD işinizi görecektir ama biz diyoruz ki gelin birazcık daha bütçe katıp HDD yerine sistemi 240GB SSD‘ye yükseltin

KASA VE GÜÇ KAYNAĞI

Sistemimizde önerdiğimiz bileşenler oldukça verimli oldukları için güç kaynağı ve kasa konusunda düşük bütçeli çözümler oldukça yeterli. 350-400W civarlarında ortalama bir güç kaynağı ile bu sistemi rahatlıkla çalıştırmanız mümkün. Aynı şekilde elinizde bu değerleri karşılayabilen bir güç kaynağı bulunuyorsa rahatlıkla kullanmanız mümkündür. Eğer ikinci el olarak almak isterseniz piyasada 100-150 lira civarlarında bu özelliklerde PSU dahil kasaları rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak kasalara ulaşabilirsiniz.

NOT: Kullanılan görsel temsilidir.

OVERCLOCK VİDEOSU VE YEPYENİ OYUN TESTLERİ İÇİN SONRAKİ SAYFAYA GEÇİN