1000 TL Bandında İkinci El Sistem Toplama Rehberi

1000 TL BANDINDA İKİNCİ EL SİSTEM TOPLAMA REHBERİ

Bugünkü sistem toplama rehberimize sizlerden çok sayıda istenen ikinci el sistem toplama ile devam ediyoruz. Bir önceki ikinci el sistem toplama rehberimizin üzerinden bir hayli süre geçtiği için o sistemin biraz daha güncel ve çok daha performanslı halini sizlere sunmaya karar verdik. 4 çekirdek, 8 izlekli işlemcisi ve çeşitli ekran kartı seçenekleriyle düşük bütçeli kullanıcılar için gerçekten çok iyi bir alternatif olacak.

ANAKART

İşlemcimiz Xeon bir işlemci olduğu için anakart seçimi çok daha önem kazanıyor. Overclock potansiyeli fiyatına oranla oldukça yüksek olan anakartı seçtik tabii ki. Gigabyte H55-UD3H anakart bu iş için gerçekten fiyatının üzerinde performans sunmayı başarıyor. Ek olarak 4 adet ram slotu, yüksek kalitede ses çıkışı, bolca USB portları gibi avantajları da bulunuyor. Bu anakart ile sağlam bir soğutucu ile Xeon X3440 4.1 GHZ gibi oldukça yüksek bir değerde stabil şekilde çalışabiliyor fakat bizdeki gibi ufak mosfet soğutucuları almanız daha sağlıklı olacaktır.

 

NOT: Gümrük güvenliği için anakartlar BIOS pili sökülmüş geliyor. Nadiren ise pili takılı da gelebiliyor ama BIOS pili yoksa bile Türkiye’deki elektronikcilerden rahatlıkla uyumlu pil bulabilirsiniz

Videoda önerdiğimiz: Dilerseniz BURAYA tıklayarak anakarta ulaşabilirsiniz. (China Post Seçin!)

– Stoğu biten anakart yerine önerdiğimiz anakarta BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz –

NOT: Link olarak UD2H olan modeli verilmiştir, aralarında sadece boyut farkı vardır.

# TERCİHE BAĞLI ÖNEMLİ UYARI! MUTLAKA OKU #

Pahalı H55 ve P55 anakartların aksine uygun fiyatlı H55 ve P55 model anakartlarda mosfet soğutucusu bulunmamaktadır. İşlemciye “yüksek hızlarda” overclock yani hızaşırtma sonrasında daha iyi stabil performans almak için aşağıdaki mini mosfet soğutucularını set halinde satın alıp yukarıdaki gibi basit bir şekilde mosfetlerin üzerine yapıştırmanızı öneririz. Bu uygun fiyatlı anakartlar ile çok abartılı bir hız aşırtma yapmayacaksanız almasanızda olur lakin 4 GHz hızları zorlayacağım diyorsanız aşağıdaki uygun fiyatlı mini mosfet soğutucuları öneririz

Önerdiğimiz Mosfetler: Dilerseniz BURAYA tıklayarak mosfetlere ulaşabilirsiniz.
(kullanım şekli; mosfet soğutucuların altından yapışkanını çıkart ve yukarıda gösterdiğimiz mosfetlerin üzerine yapıştır.)


Teknik Detaylar

Soket: Intel LGA 1156
Çipset: Intel H55
İşlemci Desteği: Core i3, Core i5, Core i7, Xeon
Bellek Desteği: 2200+/1800/1600/1333/1066/800 + XMP
Maksimum Bellek: 16 GB, Toplam 4 Slot, Çift Kanal
Depolama: 6 x Sata 2.0
Genişleme Yuvaları: 1 x PCIe 2.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 1 x PCIe x1, 4 x PCI
Arka Usb Portları: 8 x USB 2.0
Görüntü Çıkışları: 1 x HDMI, 1 x VGA, 1 x DVI-D
Ses: Realtek ALC889 7.1 Kanal HD Codec
Boyut: ATX

İŞLEMCİ

İşlemci tercihimiz biraz eski olmasına rağmen 4 çekirdek-8 izleğe sahip olan, fiyat performans olarak oldukça iyi işlere imza atan Xeon X3440 model işlemci oluyor. Bu işlemci Xeon serisinden bir işlemci olduğu için yüksek sayıda çekirdeğe sahip iken GHZ değeri olarak bir tık daha düşük sayılır fakat anakartın yüksek overclock potansiyeli ile bu işlemciyi 4 GHZ gibi değerlere çıkartmanız mümkün.

Eğer işlemciyi 3.6-3.7 GHZ gibi daha yüksek frekanslara çıkartmak istiyorsanız stock fanın haricinde aşağıda önerdiğimiz gibi kule tipi soğutuculardan birini satın alabilirsiniz.

KULE TİPİ SOĞUTUCU ÖNERİMİZ için BURAYA tıklayarak soğutucuya ulaşabilirsiniz.

Intel Xeon X3440 işlemciye Dilerseniz BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teknik Detaylar

Soket: Intel LGA 1156
Çekirdek:
4
İzlek:
8
İşlemci Temel Frekansı:
2.53 GHZ
İşlemci Boost Frekansı: 2.93 GHZ
Toplam Önbellek: 8 MB SmartCache
Gpu Modeli:
Bulunmuyor
TDP:
95W
Üretim Teknolojisi:
45 NM

EKRAN KARTI

Ekran kartı olarak MSI’ın Aero GTX 1050 modelini kullandık. Testlerimizi bu ekran kartında yaptık fakat siz bunu GTX 750 Ti, RX 460 gibi bir ekran kartlarıyla değiştirip sistemi biraz daha ucuza toplayabilirsiniz. GTX 1050 ise günümüz için 1080P orta ayarlarda oldukça iyi performans sergiliyor.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak GTX 1050 ekran kartına ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz BURAYA tıklayarak GTX 750 Ti ekran kartına ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz BURAYA tıklayarak RX 560 ekran kartına ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak RX 460 ekran kartına ulaşabilirsiniz.


Teknik Detaylar

GPU: GP107-300
GPU Frekans:
1404 MHz Base Clock, 1518 Boost Clock
Bellek Frekans:
7008 MHz
CUDA: 640 Ünite
Bellek Veriyolu:
2 GB 128 Bit
Bellek Türü:
GDDR5
Üretim Teknolojisi:
14nm
TDP:
75W
Görüntü Çıkışları:
HDMI 2.0B x 1, Dual-link DVI-D x 1, Display Port 1.4 x 1
Güç Konnektörleri:
Yok

BELLEK

Bellek tercihimizi Kingston markasının 2*4 GB DDR3 1600 MHZ belleklerinden yana kullandık. Anakartımız 4 slota sahip olduğu için bu miktarı rahatlıkla artırmanız mümkün. Günümüz için 8 GB limit sayılıyor fakat önümüzdeki yıllarda yetersiz gelmeye başlayabilir o yüzden boşta slotların bulunması daha sağlıklı.

TR Link: Dilerseniz BURAYA tıklayarak belleklere ulaşabilirsiniz.
Aliexpress Link: Dilerseniz BURAYA tıklayarak belleklere ulaşabilirsiniz.

NOT: Kullanılan görsel temsilidir!DEPOLAMA

Bütçemiz oldukça kısıtlı olduğu için sistemde 500 GB Western Digital Harddisk kullandık. Gündelik kullanım için 7200 RPM sabit diskler hâlâ oldukça uygun. Fakat sizin elinizde hali hazırda bir harddisk bulunuyorsa bunu sistemde kullanmanız mümkündür böylelikle ek bir masraftan kurtulmuş olursunuz.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak HDD’ye ulaşabilirsiniz.

DİKKAT! İKİNCİ EL veya YENİLENMİŞ HDD’lerden UZAK DURUN İYİ ARAŞTIRIN!

KEYFİ SSD TAVSİYEMİZ: En kötü SSD en iyi HDD’den daha iyidir cümlesinden yola çıkarak 500GB HDD yerine aşağıdaki linkte verdiğimiz SSD’nin 240GB versiyonunu öneririz. Anakartımız SATA 2 anakart yani SSD ile en fazla 250MB okuma ve yazma değerlerini göreceksiniz ama bir SSD’nin en önemli performans sonucu IOPs değeridir SATA 2 anakartınız bile olsa bir sistemde SSD bulunması çok büyük avantajdır. Oyunlarda kaplamaların ve haritanın yüklenmelerinde bile HHD’ye oranla SSD çok büyük hız katacaktır.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak SSD’ye ulaşabilirsiniz.

Önerdiğimiz 500GB 7200RPM HDD işinizi görecektir ama biz diyoruz ki gelin birazcık daha bütçe katıp HDD yerine sistemi 240GB SSD‘ye yükseltin

KASA VE GÜÇ KAYNAĞI

Sistemimizde önerdiğimiz bileşenler oldukça verimli oldukları için güç kaynağı ve kasa konusunda düşük bütçeli çözümler oldukça yeterli. 350-400W civarlarında ortalama bir güç kaynağı ile bu sistemi rahatlıkla çalıştırmanız mümkün. Aynı şekilde elinizde bu değerleri karşılayabilen bir güç kaynağı bulunuyorsa rahatlıkla kullanmanız mümkündür. Eğer ikinci el olarak almak isterseniz piyasada 100-150 lira civarlarında bu özelliklerde PSU dahil kasaları rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Dilerseniz BURAYA tıklayarak kasalara ulaşabilirsiniz.

NOT: Kullanılan görsel temsilidir.

İŞLEMCİYE OVERCLOCK YAPIMI

Bilgisayarın güç tuşuna bastığınız andan itibaren klavyenizin DEL tuşuna basarak BIOS ekranına erişiyorsunuz. Daha sonra buradan MB Intelligent Tweaker (M.I.T) kısmına giriyorsunuz.

MB Intelligent Tweaker (M.I.T) kısmına girdikten sonra ikinci seçenek olan Advanced Frequency Settings kısmına giriyorsunuz.

Advanced Frequency Setting kısmına girdikten sonra CPU Clock Ratio kısmına girerek 20 yazıyoruz ve Enter yapıyoruz. Bu işlemden sonra Base Clock (BCLK) Control kısmını da Enabled yapmayı unutmayın.

Daha sonra ise hemen altında bulunan BCLK Frequency(Mhz) kısmını overclock yapmak istediğiniz GHZ değerine göre belirliyoruz, örneğin 200 yaptığımızda işlemci 4 GHZ oluyor, siz bu değeri biraz daha düşürerek 3.5-3.6 GHZ gibi ara değerlere ulaşabilirsiniz, zaten ulaşacağınız değer üst kısımda anlık olarak gösteriliyor.

Bu işlemden hemen sonra ise System Memory Multiplier kısmına kullandığınız belleklerin frekansına en yakın olan bir değere getiriyoruz, 6.0 ve 8.0 gibi değerler bulunuyor, zaten yaptığınız değişiklik bir alt kısımda anlık olarak görüntülenmekte. Bu işlem bitince ise F10 tuşuna basıp “Y” yazıp enterlayıp bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
SİSTEMİN PERFORMANS TESTLERİ (stok fan ile 3.2GHz)

İlk oyun testimizi FPS oyunlar konusunda akla ilk gelen isimlerden biri olan Counter Strike: Global Offensive ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda yer yer 120 FPS alsakta bazı yerlerde 200 FPS’i geçen değerler elde etmeyi başarıyoruz. Oyunun grafik motoru biraz eski olduğu için günümüzde çok stabil sonuçlara imza atamıyor maalesef.

Diğer popüler FPS oyunlarından biri olan Rainbow Six Siege‘de ise yine 1080P çözürlükte ve yüksek ayarlarda yaptığımız testlerde ortalama olarak 70-80 FPS gibi oldukça yüksek değerler görmeyi başardık. Buradaki önemli hususlardan biri R6’nın işlemciyi oldukça zorlayan oyunlardan biri olmasına rağmen herhangi bir darboğaz olmaması.

Battle Royale olarak en iddialı oyunlardan biri olan PUBG‘de ise 1080P çözünürlük, orta ayarlarda ortalama 50-60 FPS gibi oynanabilirlik sınırının çok üzerinde sonuçlar almayı başardık. Aynı şekilde PUBG’de de herhangi bir darboğaz söz konusu olmadı fakat işlemciyi az bir overclock ile 3200 MHZ‘de çalıştırdığımızı söylemeden geçmeyelim.

Zamanının en ağır oyunlarından biri olan Battlefield 1‘de ise 1080P çözünürlük ve yüksek grafik ayarlarında ortalama 45-55 FPS civarlarında güzel değerler almayı başardık. Battlefield 1 işlemciyi oldukça fazla zorlayan oyunlardan biri olmasına rağmen herhangi bir darboğaz olmaması gerçekten çok güzel.
EN GÜNCEL GÜÇLÜ OYUNLAR İLE TEST (KULE SOĞUTUCU ile 4GHz)

Shadow of the Tomb Raider oyununda 1080P çözünürlükte ve en düşük grafik ayarlarında ortalama 50-60 FPS civarlarında bir sonuç alıyoruz, ayarları düşüğe çektiğimizde ise grafiklerde ciddi anlamda bir değişim oluyor ve FPS değerlerimiz 30-40 arasında seyrediyor. Görüldüğü üzere herhangi bir darboğaz yaşanmıyor aksine CPU %40-50 civarlarında gezip oldukça rahatça ekran kartımızı besliyor.

En güncel oyunlardan biri olan Battlefield 5 testinde ise 1080P çözünürlükte ve düşük grafik ayarlarında ortalama olarak 50-60 FPS civarlarında oldukça iyi değerler almayı başardık. İşlemciyi ciddi anlamda zorlayan oyunlardan biri olmasına rağmen %50 civarlarında CPU kullanımı görmemiz gerçekten çok güzel.

Oldukça iyi grafiklere sahip olmasına rağmen klasik olarak optimizasyon sorunları yaşayan oyunlardan biri olan Far Cry 5 testinde ise yine 1080P çözünürlükte ve düşük grafik ayarlarında 40-50 FPS civarlarında değişen değerler gördük, işlemci kullanımı oyundan kaynaklı olarak bazen %40 bile olurken bazen %90 gibi yüksek değerlere çıktı fakat herhangi bir darboğaz sorunu yaşamadık.

Son oyun testimiz ise sizlerin çokça istediği bir oyun olan Fortnite ile oluyor. 1080P çözünürlük, 3D çözünürlüğü %100 ve orta grafik ayarlarında 100-110 FPS gibi çok yüksek değerler almayı başardık. Ayarları düşüğe alınca ise FPS değerleri 170-180 civarlarına çıkmayı başarıyor fakat bizce oyunu ideal ayarlar olan orta-yüksek grafik ayarlarında oynamanız daha mantıklı olur.

İşlemcinizin render performansını kıyaslayabileceğiniz güzel benchmarklardan biri olan Cinebench R15 testinde ise çoklu çekirdek testinde 3.8 GHZ frekansında 627 CB gibi oldukça yüksek bir değer almayı başardık, bu değer Ryzen 5 1400 işlemcisine oldukça yakın. Tekli çekirdekte ise 123 CB gibi ortalama bir skor alan işlemcimiz Ryzen 3 1200 işlemcisine oldukça fazla yaklaşıyor. Bu testten yola çıkarak bu işlemci ile abartı olmayacak şekilde çeşitli render işlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz sonucuna varılıyor.

SONUÇ

1000 TL bandında oldukça kısıtlı bütçede, giriş seviyesinde 1080P oyunculuk için fazlasıyla yeterli bir sistem oldu. İşlemci 90 liralık fiyatına rağmen kendinden oldukça pahalı ekran kartlarını rahatlıkla beslemeyi başarıyor ve 8 izleğe sahip olduğu için render gibi işlemlerde de kullanıcısı üzmeyecektir. Stock soğutucu ile varsayılan frekanslarda oldukça serin çalışan işlemcimiz ise 3.1-3.2 GHZ gibi değerlere rahatlıkla overclock edilebiliyor.